Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

Šią sa­vai­tę at­ro­do, kad va­sa­ra pra­dė­jo iš­dy­kė­liš­ką žai­di­mą su si­nop­ti­kais. Orų prog­no­zės bu­vo to­kios per­mai­nin­gos, kad ga­lų ga­le pra­ėjo no­ras jų klau­sy­ti.

Vie­ną die­ną per­spė­ję dėl vė­sos, ki­tą die­ną si­nop­ti­kai ti­ki­na, kad ši­lu­ma – „jau ne­tru­kus“. Ne vel­tui šmaikš­tuo­liai su­gal­vo­jo la­bai pa­to­gią prog­no­zę: „Sa­vait­ga­lį lau­kia 30 laips­nių karš­čiai“. Jei tai nepa­si­tvir­ti­na, la­bai grei­tai ga­li­ma pa­si­tei­sin­ti: „Juk taip ir sa­kiau: 15 laips­nių – šeš­ta­die­nį ir 15 – sek­ma­die­nį...“.

 

Ši sa­vai­tė pa­žy­mė­ta ke­le­tu at­min­ti­nų da­tų, su­si­ju­sių su ša­lies is­to­ri­ja, pa­si­di­džia­vi­mu, tra­di­ci­jo­mis.

 Tre­čia­die­nį –Žal­gi­rio mū­šio die­na. 1410 me­tų mū­šį, ku­ria­me Vy­tau­tas su Jo­gai­la ir są­jun­gi­nin­kais len­kais ve­dė bū­rius prieš kry­žiuo­čius, is­to­ri­kai va­di­na lie­tu­vių ko­va dėl iš­li­ki­mo. Ši da­ta žy­mi vie­ną svar­biau­sių lie­tu­vių per­ga­lių vi­du­ram­žių ko­vo­se, tau­tos ga­ly­bės ir įsi­tvir­ti­ni­mo tarp­tau­ti­nia­me kon­teks­te įro­dy­mą. Taip pat tei­gia­ma, jog iš es­mės Žal­gi­rio mū­šis ir Mel­no tai­ka už­bai­gė dau­giau kaip du šimt­me­čius tru­ku­sį lie­tu­vių ka­rą su kry­žiuo­čiais. Šią lie­tu­vių per­ga­lę dar la­biau su­tvir­ti­no 1435 me­tais mū­sų ra­jo­ne įvy­kęs Pa­bais­ko mū­šis, ku­ria­me vo­kie­čiai pa­ty­rė triuš­ki­nan­tį pra­lai­mė­ji­mą.

Penk­ta­die­nį mi­ni­me Lie­tu­vos pa­trio­tų Ste­po­no Da­riaus ir Sta­sio Gi­rė­no žū­ties die­ną. 1933 me­tais jie lėk­tu­vu „Li­tu­a­ni­ca“ iš­skri­do iš Niu­jor­ko į Kau­ną. Be au­to­pi­lo­to, ra­di­jo ry­šiu la­kū­nai įvei­kė 6411 ki­lo­met­rų. Per­skri­dę At­lan­to van­de­ny­ną, žu­vo da­bar­ti­nės Len­ki­jos te­ri­to­ri­jo­je. Ma­no­ma, kad su­ge­do lėk­tu­vo mo­to­ras ar­ba jis ne­at­lai­kė aud­ros. Ta­čiau yra ir ki­ta ver­si­ja – kad lėk­tu­vą pa­šo­vė vo­kie­čiai.

Penk­ta­die­nį – dar vie­na su is­to­ri­jos vin­giais su­si­ju­si Pa­sau­lio lie­tu­vių vie­ny­bės die­na. Šios die­nos tiks­las – su­vie­ny­ti po vi­są pa­sau­lį iš­si­bars­čiu­sius tau­tie­čius, iš­lai­ky­ti jų ry­šį su Lie­tu­va, pri­min­ti apie ben­dras mū­sų šak­nis.

Su tra­di­ci­jo­mis sie­ja­ma ket­vir­ta­die­nį mi­ni­ma Škap­lie­ri­nė. Tą­dien bū­da­vo pra­de­da­ma ru­giap­jū­tė – neap­si­ei­ta be au­ko­ji­mo apei­gų Že­mės dei­vei Že­my­nai, li­ki­mo dei­vei Lai­mai, su pjū­ti­mi su­si­ju­sių dai­nų.

Šeš­ta­die­nį – Tarp­tau­ti­nė alu­da­rių die­na. Šis gė­ri­mas tu­ri tūks­tant­me­tes tra­di­ci­jas – ma­no­ma, kad jis pra­dė­tas ga­min­ti 7 tūks­tant­me­ty­je prieš Kris­tų. Apie jo ga­my­bą mi­ni­ma se­no­vės Egip­to šal­ti­niuo­se. Ap­tin­ka­ma net jo li­ku­čių to lai­ko­tar­pio in­duo­se.

Lie­tu­vo­je pir­ma­sis Ša­daus­kų bra­vo­ras Ma­žei­kiuo­se ati­da­ry­tas 1932 me­tais. Ty­ri­mai ro­do, kad vie­nas sta­tis­ti­nis lie­tu­vis per me­tus iš­ge­ria apie 90 lit­rų – de­vy­nis ki­bi­rus – alaus... Pa­sau­lio re­kor­di­nin­kų če­kų, iš­pliau­pian­čių 15 ki­bi­rų, dar ne­pra­len­kė­me.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Saugos kodas
Atnaujinti

Daugiau šioje kategorijoje:

Krašto turtas
Praeities integracija

Pridavimas

Vilkmerge restoranas

Ar planuojate skiepytis nuo COVID-19?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

sale

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

Faberlic 2015

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų