Iš nuotekų jau gaminamas kompostas

Uk­mer­gės dum­blo ap­do­ro­ji­mo įren­gi­niuo­se pa­ga­min­tas pir­ma­sis kom­pos­tas. Dau­giau­sia jo re­a­li­zuo­ti pla­nuo­ja­ma kei­čiant į struk­tū­ri­nes me­džia­gas. Da­bar vyks­ta de­ry­bos su ūki­nin­kais dėl mai­nų san­ty­kio.

 

Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

 

Sar­ge­lių kai­me, bu­vu­sia­me są­var­ty­ne, įreng­tuo­se dum­blo ap­do­ro­ji­mo įren­gi­niuo­se kom­pos­to ga­my­ba vyks­ta nuo ko­vo. Tai il­gas, mė­ne­sius trun­kan­tis pro­ce­sas.

Dar per­nai ru­de­nį į aikš­te­lės sau­gyk­las pra­dė­tos vež­ti ir kaup­ti kom­pos­to ga­my­bai bū­ti­nos bios­kai­džios at­lie­kos. Ši struk­tū­ri­nė me­džia­ga bu­vo mai­šo­ma kar­tu su nuo­te­kų dum­blu. Jis at­ve­ža­mas iš įmo­nės va­ly­mo įren­gi­nių.

UAB „Uk­mer­gės van­de­nys“ dum­blo ap­do­ro­ji­mo ir va­ly­mo įren­gi­nių meist­ras Gri­go­ri­jus Mal­ča­no­vas sa­ko, kad po be­veik pus­me­tį trun­kan­čio dum­blo ap­do­ro­ji­mo pro­ce­so gau­na­mas ap­lin­kai ne­kenks­min­gas kom­pos­tas. To­kį pro­duk­tą ga­li­ma nau­do­ti dir­vos trę­ši­mui.

Pir­ma­sis ga­ta­vas pro­duk­tas, pa­ga­min­tas Uk­mer­gės dum­blo ap­do­ro­ji­mo įren­gi­niuo­se, gau­tas rug­sė­jo mė­ne­sį.

Pa­sak G. Mal­ča­no­vo, da­bar dum­blo va­ly­mo aikš­te­lė­je pa­ruoš­ta dau­giau kaip 1700 to­nų iš­si­jo­to kom­pos­to.

Si­jo­ji­mo me­tu at­ski­ria­mos ne­su­iru­sios ir ne­su­pu­vu­sios struk­tū­ri­nės me­džia­gos – smul­kin­ta me­die­na, šiau­dai. Jų iš­si­jo­jus lie­ka apie 10 pro­cen­tų. Šios lie­ka­nos pa­nau­do­ja­mos ga­mi­nant ki­tą kom­pos­to par­ti­ją.

Dum­blo per­dir­bi­mo ir kom­pos­to ga­my­bos pro­ce­sas – ne­per­trau­kia­mas. Per die­ną į kom­pos­ta­vi­mo aikš­te­lę iš „Uk­mer­gės van­de­nų“ va­ly­mo įren­gi­nių at­va­žiuo­ja vie­na 10 to­nų dum­blo tal­pi­nan­ti prie­ka­ba. Per mė­ne­sį jo su­si­da­ro ne­ma­ža krū­va – apie 300–350 to­nų. Bios­kai­džių me­džia­gų ten­ka su­nau­do­ti dvi­gu­bai dau­giau.

Nuo rug­pjū­čio mė­ne­sio bran­di­na­ma ki­ta apie 1600 to­nų kom­pos­to krū­va. Ją si­jo­ti ir pa­ruoš­ti nau­do­ji­mui pla­nuo­ja­ma lap­kri­čio mė­ne­sį.

Da­bar svars­to­ma apie kom­pos­to re­a­li­za­ci­jos bū­dus. Pa­sak G. Mal­ča­no­vo, vie­nas tin­ka­miau­sių va­rian­tų – mai­nai su ra­jo­no ūki­nin­kais. Kom­pos­tą pla­nuo­ja­ma tiek­ti žem­dir­biams už šiau­dus. Ta­ria­ma­si, ko­kiu san­ty­kiu šie mai­nai ga­lė­tų vyk­ti.

Apie 50 to­nų kom­pos­to pa­nau­do­ta van­den­vie­tės bei va­ly­mo įren­gi­nių te­ri­to­ri­jos ap­žel­di­ni­mui. „Mums ir pa­tiems įdo­mu iš­ban­dy­ti, ar tin­ka­mas mū­sų pa­ga­min­tas pro­duk­tas“, – sa­ko pa­šne­ko­vas.

Kau­ne bu­vo at­lik­ti kom­pos­to la­bo­ra­to­ri­niai ty­ri­mai. Re­zul­ta­tai ten­ki­na ga­min­to­jus – kom­pos­tas aukš­čiau­sios kla­sės, sun­kių­jų me­ta­lų kie­kis ne­vir­ši­ja leis­ti­nos nor­mos. Nor­mą ro­do ir bio­lo­gi­niai ty­ri­mai, pa­ra­zi­tų kiau­ši­nė­lių pro­duk­te ne­ras­ta.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Kainoteka

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

KuoSkiriasi.lt

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų