Pokyčius įžengus į kitokį laiką kiekvienas patiriame skirtingus. Prie pasikeitusio ritmo galiausiai priprantame, nors kurį metą ir jaučiame visokių nepatogumų. Apie tai diskutuojama daugiau kaip 100 pasaulio valstybių, kuriose galioja laiko keitimo dukart per metus tvarka.
Pastebima, jog bandant prisitaikyti prie kiek sujauktos paros, daugeliui sutrinka įprastas organizmo ritmas. Su tuo, kai kurių medikų teigimu, sietini kraujospūdžio svyravimai, širdies ir kraujagyslių veikla, žmonės jaučia padidėjusį nuovargį. Tvirtinama, kad ypač prastai jaustis gali vaikai, pagyvenusieji ir sergantieji lėtinėmis ligomis, kurių silpnesnės organizmo adaptacinės galimybės.
Apie neigiamus padarinius, pastebimus pirmas kelias pasikeitusio laiko savaites, užsimena ir policija. Kalbama apie pagausėjusius nelaimingus atsitikimus kelyje, didesnį nusikalstamumą ir netgi dažnesnius savižudybės atvejus...
Tuo metu laiko kaitaliojimo šalininkai su tokiu požiūriu nesutinka. Esą tariami negalavimai išsigalvojami tik dėl to, kad esame psichologiškai nusiteikę prieš prievolę keisti valandas. Neva reikia vertinti galimybę vasarą anksčiau pabaigti darbus, o žiemą kiek ilgiau pamiegoti.
Kad išvengtume prastos savijautos ir atsiradusių nepatogumų, patariama neužmiršti įvairių sveikatinimo būdų. Jie primenami ir norint sustiprinti organizmą, pagerinti imunitetą. Tinkamas poilsis, gera nuotaika, fizinis aktyvumas bei naudingų medžiagų turintis maistas ir šiuo atveju turėtų padėti kovoti su sutrikusio ritmo simptomais. Kuo ištvermingesni būsime, tuo bus mažesnis poreikis šauktis medikų. Tuo labiau, kai dabar, atsiradus naujovių kviečiant greitąją pagalbą, jų ypatingai sunku prisiprašyti...
* * *
Šalies ugdymo įstaigose ką tik pasibaigė akcijos „Savaitė be patyčių“ renginiai. Šią iniciatyvą, pasiūlytą viešosios įstaigos „Vaikų linija“, globoja LR vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga. Į gausybę rėmėjų turinčią akciją įsitraukė ne tik darželiai, mokyklos, bet ir daug įvairiausių organizacijų. Vyko diskusijos, paskaitos vaikams ir suaugusiesiems, rengti konkursai, užsiimta kitokia veikla.
Psichologų duomenimis, apie 60 proc. vaikų patiria patyčias ir smurtą. Anoniminėse apklausose prisipažįstama, jog bendraamžiai šaiposi ir užgaulioja dėl išberto veido ar kitų išvaizdos dalykų, plaukų spalvos, svorio, gauto prastesnio pažymio, neįmesto kamuolio, netgi dėl tėvų darbovietės. Būna atvejų, kai dėl to mušamasi, stumdomasi, flomasteriais ar kitaip tepliojami veidai, drabužiai, kuprinės. Neretai kęsti vaikų sugalvotas bjaurybes tenka naujokams.
Be pedagogų, psichologų, kitų specialistų didele dalimi prisidėti prie panašių iniciatyvų turėtų patys tėvai. Tai, ką vaikas atsineša į darželį, mokyklą, būrelį ar kiemą, labiausiai priklauso nuo auklėjimo, šeimos narių kultūros. Todėl, diegiant supratimą apie toleranciją ir pagarbą kitam, neužtenka savaitės ar mėnesio akcijų – reikia ištisų metų.
Moderniais mūsų laikais „modernėja“ ir piktų juokų formos. Dvidešimt pirmojo amžiaus reiškiniu laikomos elektroninės patyčios, kylančios pasitelkus informacines technologijas. Vargu ar berastume paauglį, visiškai nemokantį naudotis bent viena iš jų.
Kaip elektroninių patyčių priemonės naudojami mobilieji telefonai, kompiuteriai. Norint pasišaipyti, pranešimais, laiškais ar internetiniuose bendravimo tinklalapiuose siuntinėjamos trikdančios, provokuojančios nuotraukos, skleidžiami gandai, šantažuojama, grasinama. Jau nebekalbant apie tai, kad į internetą paprasta įkelti medžiagą, kurioje nufilmuotos paauglių muštynės, atskleidžiama, kaip jie žeminami, skriaudžiami.
Psichologai elektronines patyčias vadina nauju galvos skausmu. Sunku suvokti tai, kad tokių dalykų griebiasi ne tik jaunimas, bet ir solidaus amžiaus asmenys.
Policijai, sulaukus kreipimosi dėl, pavyzdžiui, užgaulių komentarų internete, pavyksta išaiškinti užsiimančiuosius tokiais „žaidimais“. Paaiškėja, kad drabstytis purvais kartais kaip tik labiau linkę suaugusieji, o ne vaikai. Keista, jog tokia veikla nesvetima garbingą darbą visuomenėje dirbantiems, ne eilines pareigas užimantiems asmenims. Tarp jų – sociologai, medikai, pedagogai...
Turėtų būti nejauku, sužinojus, kad viskas atskleista ir gali tapti įtariamuoju. Kažin, ar labai geras jausmas apima ir tada, kai kažką sumaišai su žemėmis...
{jcomments off}