Šaltis benamius gena į slėptuves

Kai virš galvos neturi savo stogo, laikinais namais gali būti apleista pašiūrė, o guoliu – kad ir skudurų krūva ant žemės. Tačiau tvyrant šalčiams tokie „patogumai“ – tiesiausias kelias į mirtį. Išsigelbėjimu benamiams tuomet tampa gydymo, policijos įstaigos...

 

Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ

 

Kai kuriems piliečiams priimtina ne visai įprasta poilsio forma...

Jokio būsto neturinčius žmones prieglobstis po atviru dangum dabar nevilioja. Šilumos benamiai ieško namų laiptinėse, rūsiuose, apleistuose garažuose, sodo nameliuose.

Kai kuriems norisi dar kitokios draugijos. Apsaugos darbuotojams tenka vyti lauk prekybos centruose ant suolelių užsnūdusius perėjūnus. Bartis su nekviestais svečiais priverstos įstaigos. Viešosios bibliotekos darbuotojai neseniai policiją kvietė poilsį čia pamėgusiam vyrukui. Į biblioteką kelioms valandoms jis ateidavo tiesiog pasėdėti ant fojė esančios sofutės.

Po kelias dienas trukusių tokių labai jau nekvapnių vizitų lankytojo buvo paprašyta išeiti. Tačiau supratingas jis tapo tik pasirodžius pareigūnams.

 

Gydo šalčio aukas

 

Smarkiai nukritus oro temperatūrai, galimi mirtino sušalimo atvejai. Tačiau stingdantys šalčiai pavojingi ne tik benamiams. Jie pražudo tuos, kurie nepajėgūs savimi pasirūpinti.

Grėsmė kyla be artimųjų gyvenantiems, pagalbos prisišaukti negalintiems asmenims, jei dėl senatvės ar ligos jie nesugeba tinkamai kūrentis, susitvarkyti. Panašios nelaimės dažnesnės atokesnėse gyvenvietėse. Rimtos medikų pagalbos dėl šalčio padarinių sveikatai šiomis dienomis reikėjo keletui žmonių iš Mikailiškių, Tatkūnų kaimų.

Ligoninėje gydomi galūnes nušalę asmenys. Tarp nukentėjusiųjų yra neturinčių, kas juos namuose prižiūrėtų. „Tačiau kai kurie čia patenka dėl apsileidimo – tokie, kurie prisižiūrėti nemato reikalo“, – sakė Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centro greitosios medicinos pagalbos skyriuje dirbanti Alvyda Pečiulienė, kalbėdama apie girtaujančius, šilta pastoge nesirūpinančius žmones.

 

Prigula soduose, gatvėse

 

Medikams pranešama ir apie laiptinėse, soduose apsistojusius bastūnus. Benamių pastebima „Dukstynėlės“, „Draugystės“, „Pušelės“ bendrijose. „Nuvažiuojam padėti ir randam skudurų krūvoj miegančius...“ – pasakojo bendruomenės slaugytoja.

Greitoji pagalba taip pat kviečiama gulintiesiems tiesiog gatvėje. Dauguma tokią poilsio formą pasirinkusių piliečių, anot pašnekovės, būna neblaivūs, apsidaužę. Jei rimtai susižeidė, vežami į ligoninės Priėmimo – skubios pagalbos skyrių. Čia ir dėmesio sulaukia, ir šiltai išsimiegoti gali.

Tačiau neretai medikų ketinimus išsiaiškinti, ar žmogui viskas gerai, palydi keiksmažodžių lavina. Ne visi „gatviniai“ būna patenkinti, mieste prižadinti iš viešo saldaus miego...

Neblaivieji, įsikišus pareigūnams, palydimi tiesiai į policijos komisariato laikino sulaikymo patalpas. Numigus, jiems primenama, kad girtam pasirodyti viešoje vietoje tolygu pažeidimui, už kurį reiks atsakyti.

 

Traukos vieta – apleistas namas

 

Neįprastas vietas poilsiui pasirinkusių benamių tenka matyti ir miesto seniūnui Stasiui Jackūnui, kuris pasakojo apie prie garažų miegančius žmones. „Bet dabar, kai šalta, jie ieško apleistų pašiūrių, kur niekas negyvena“, – sakė jis.

Valkatos ypač pamėgo šalia Vytauto ir V. Kudirkos gatvių sankryžos riogsantį apgriuvusį trobesį. Apleistas medinis namas išdaužytais langais, anot seniūno, nuolat sulaukdavo norinčiųjų jame pernakvoti. Pernai čia buvo rastas miręs benamis. Apie netvarką S. Jackūnas ne sykį informavęs sklypo, kuriame yra statinys, šeimininkus. Vilniečiai verslininkai, kaip tikimasi, šią teritoriją tvarkys.

 

Namus atstoja rūsys

 

Praradus gyvenamąją vietą, kai kuriems pasiseka labiau. Vienas toks „laimingasis“ gyvena Draugystės gatvėje esančio daugiabučio namo... rūsyje. Jis su žmona išsiskyrusiam vyriškiui atstoja namus. Turi čia žmogelis lovą, televizorių, viryklėlę, rūpestingos namo gyventojos atneša maisto.

Tačiau seniūnui toks benamio statusą įgijusio vyro gyvenimo būdas atrodo nederamas, ir šį jis ne kartą baręs. „Kai atvažiuoji – guli išgėręs, stovi kibiras, kur savo reikalus atlieka... Tai nenormalu“, – stebisi pašnekovas.

Anot jo, į gyvenamo ploto neturinčiųjų sąrašą įtrauktą žmogų iškelti iš rūsio gali tik savininkas teismo sprendimu. Seniūno paragintas, vyriškis pagaliau sutiko pradėti tvarkytis dokumentus, kad savivaldybė suteiktų jam būstą.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

Aistra

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų