Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

 

Virš Lie­tu­vos pa­ki­bęs vul­ka­ni­nių pe­le­nų de­be­sis kar­ti­na gy­ve­ni­mą ne tik oro li­ni­jų kom­pa­ni­joms. Ra­mi­nan­tys bal­sai, kad vul­ka­ni­nės kil­mės dul­kės, sklan­dan­čios pen­kių-še­šių ki­lo­met­rų aukš­ty­je, pa­vo­jin­gos tik lėk­tu­vų va­rik­liams, pa­ma­žu pra­ran­da ra­mią in­to­na­ci­ją. Pa­si­girs­ta pa­ta­ri­mų kuo ma­žiau bū­ti gry­na­me ore, nes tas oras ne­la­bai ir gry­nas. Dul­kių ap­tin­ka­ma ir sklan­dan­čių pa­že­me.

Kas bū­tų, jei pa­vo­jin­gas de­be­sis nu­si­leis­tų že­myn ir šio­mis die­no­mis pa­ly­tų? Ne­ri­mau­ja­ma ir dėl sie­ros, chlo­ro ir fluo­ro jun­gi­nių, ku­rių po­vei­kis žmo­nėms ga­li bū­ti ne­nu­spė­ja­mas. Moks­li­nin­kai sa­ko, kad jie ga­li už­terš­ti van­de­nį, tie­sio­giai pa­kenk­ti au­ga­lams bei pa­veik­ti žmo­nių kvė­pa­vi­mo ta­kus.

Vil­niaus uni­ver­si­te­to li­go­ni­nės San­ta­riš­kių kli­ni­kos Pul­mo­no­lo­gi­jos ir aler­go­lo­gi­jos cen­tro di­rek­to­rius gy­dy­to­jas pul­mo­no­lo­gas Re­mi­gi­jus Val­de­ma­ras Nar­gė­la sa­ko, kad bet ko­kiu at­ve­ju rei­kė­tų pa­si­sau­go­ti. Ypač as­me­nims, ser­gan­tiems lė­ti­nė­mis plau­čių ir kvė­pa­vi­mo ta­kų li­go­mis, ir aler­giš­kiems žmo­nėms. „Juk tai ir che­mi­nės me­džia­gos, ir sun­kios me­cha­ni­nės da­le­lės, dir­gi­nan­čios kvė­pa­vi­mo ta­kus bei vei­kian­čios kaip aler­ge­nas. Rei­kė­tų apie tai pa­gal­vo­ti ir to­kiems žmo­nėms bū­ti lau­ke tik ne­iš­ven­gia­mu at­ve­ju“, – per­spė­ja jis.

To­kiu pa­ta­ri­mu gal ir bū­tų įma­no­ma pa­si­nau­do­ti gū­dų vi­dur­žie­mį, ta­čiau pa­va­sa­rio sau­lu­tei nu­švi­tus pa­ti gam­ta tie­siog šauk­te šau­kia. Ir dar­bas dar­bą ve­ja. Šur­mu­liuo­ja pa­va­sa­ri­nės tal­kos, sa­vait­ga­liais kir­ba so­dų ben­dri­jos.

Šį šeš­ta­die­nį ūki­nin­kų tur­ga­vie­tė­je vyks pa­va­sa­ri­nė mu­gė. Pre­kei­viai iš mū­sų ir ap­lin­ki­nių ra­jo­nų siū­lys vais­me­džių, vaisk­rū­mių bei de­ko­ra­ty­vi­nių au­ga­lų so­di­nu­kų. Ne vie­na­me so­de po to­kios at­šiau­rios žie­mos pra­re­tė­jo ne tik eg­zo­tiš­kų, bet ir mū­sų są­ly­go­mis au­gi­na­mų au­ga­lų.

Tie­sa, ga­li­ma ko­kį sa­vait­ga­lį leis­ti sau pa­si­mu­liuo­ti nuo lau­ko dar­bų. Pa­vyz­džiui, kad ir su kny­ga ran­ko­se. Tuo la­biau, kad bū­tų ne­sun­ku ras­ti ir ki­tą pa­tei­si­na­mą prie­žas­tį – ne tik pa­de­be­sių dul­kes. Penk­ta­die­nį mi­nė­si­me Pa­sau­li­nę kny­gos ir au­to­ri­nių tei­sių die­ną. Ne­pa­tin­gė­ki­me iki bib­lio­te­kos nu­bėg­ti. Ne­se­niai vie­šo­sios bib­lio­te­kos dar­buo­to­jai su­gal­vo­jo, kaip gy­ven­to­jai ga­li keis­tis kny­go­mis tar­pu­sa­vy­je. Sto­vi ko­ri­do­riu­je len­ty­na, kur vie­ni ga­li na­mus ap­si­kuo­pę ir ne­be­rei­ka­lin­gą kny­gą ra­dę at­neš­ti ir pa­lik­ti, ki­ti ap­ti­kę tin­ka­mą par­si­neš­ti na­mo pa­skai­ty­ti. Tai­gi, da­lin­ki­mės kny­ga. Nes jos pa­skir­tis – ne kny­gų len­ty­no­je dul­kė­ti, o skai­ty­to­jo at­skleis­tai sa­vo iš­min­tį at­ver­ti.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Daugiau šioje kategorijoje:

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

Aistra

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų