Vai­do­tė ŠANTARIENĖ

Šią sa­vai­tę abi­tu­rien­tai te­be­lai­ko vals­ty­bi­nius bran­dos eg­za­mi­nus. Su jau­du­liu ry­tais iš na­mų juos iš­ly­di tė­vai. Vy­res­nė kar­ta pri­si­me­na: eg­za­mi­nai jiems bū­da­vu­si tar­si šven­tė, į juos sku­bė­da­vę ne­ra­mūs, bet pa­ky­lė­ti... Ar da­bar­ti­niam jau­ni­mui eg­za­mi­nas – šven­tė? Kai ku­riems jau­nuo­liams to­kios min­tys ke­lia šyp­se­ną. O ki­ti prieš eg­za­mi­nus ruo­šia­si, puo­šia­si, ei­na į juos su gė­lė­mis ir ne­sle­pia, kad to­ji die­na – nors ir sun­ki, ta­čiau la­bai ypa­tin­ga.

 

Ne­ma­žai dis­ku­si­jų su­kė­lė pir­ma­die­nį vy­kęs is­to­ri­jos eg­za­mi­nas. Vie­niems jis pa­si­ro­dė su­dė­tin­ges­nis, ki­tiems – pa­pras­tas. Ta­čiau juo sa­ko nu­si­vy­lę tie, ku­rie ren­gian­tis eg­za­mi­nui bu­vo mo­ko­mi ana­li­zuo­ti, in­ter­pre­tuo­ti už­duo­tis. Vie­nos Vil­niaus gim­na­zi­jos mo­ky­to­ja eks­per­tė šį eg­za­mi­ną pa­va­di­no orien­tuo­tu į ne­ži­nia ką, o jo su­da­ry­to­jus – ati­trū­ku­siais nuo šiuo­lai­ki­nės švie­ti­mo sis­te­mos. Im­ta da­ly­tis nuo­mo­nė­mis, jog mo­ki­niams ne vien per is­to­ri­jos pa­mo­kas į gal­vas bru­ka­ma be­ga­lė ne­rei­ka­lin­gų da­ly­kų, bet vė­liau pa­aiš­kė­ja, kad ne­re­tas ne­tu­ri su­pra­ti­mo apie es­mę.

Sa­vai­tė ša­ly­je pa­žy­mė­ta iš­skir­ti­nai žiau­riais nu­si­kal­ti­mais, ne­lai­mė­mis. Per ži­nias nuo­lat pra­ne­ša­ma apie gro­bi­mus, prie­var­tą, nau­ja­gi­mių žu­dy­mus, tra­giš­kas eis­mo ava­ri­jas. Įsi­jun­gi te­le­vi­zo­rių, ir blo­gos nau­jie­nos už­go­žia vi­są va­sa­ros ža­ve­sį...

Dėl šios prie­žas­ties kai ku­rie tau­tie­čiai sa­ko ir ne­žiū­rį te­le­vi­zo­riaus. Ar­ba jo vi­sai ne­tu­ri. Nes te­le­vi­zi­ja – tai ar­ba kri­mi­na­lai, ar­ba tie pa­tys vi­so­kių pu­py­čių pais­ta­lai, o da­bar, va­sa­rą, – jau ro­dy­ti šou, lai­dos...  

Ket­vir­ta­die­nį – šven­tas An­ta­nas, nuo se­no Lie­tu­vo­je vie­nas la­biau­siai gar­bi­na­mų šven­tų­jų. An­ta­ni­nes pa­si­ti­ko­me, jau su­lau­kę švie­žių braš­kių, že­muo­gių, snin­gant tuo­pų pū­kams ir... pra­žy­dus lie­poms.

Ši šven­tė lie­tu­viams bu­vu­si ypa­tin­ga, o žem­dir­biams – dar svar­bes­nė, nes po jos pra­dė­da­vo šie­nap­jū­tę. An­ta­ni­nės va­di­na­mos baž­ny­ti­ne šven­te, to­dėl tą­dien daug mels­da­vo­si šv. An­ta­nui, pra­šy­da­mi ap­sau­go­ti nuo ne­lai­mių, pa­dė­ti ras­ti pra­din­gu­sius daik­tus.

Kraš­tie­tė ak­to­rė Re­gi­na Var­nai­tė vie­na­me in­ter­viu pa­sa­ko­jan­ti, jog Sme­to­nos lai­kais An­ta­ni­nes švęs­da­vo vi­sa Uk­mer­gė. Is­to­ri­niai šal­ti­niai by­lo­ja, kad tai bu­vu­si vie­na iš­kil­min­giau­sių šven­čių Lė­no, Užu­gi­rio kraš­tuo­se. Vi­sur pri­gu­žė­da­vo sve­čių, o pre­zi­den­tas An­ta­nas Sme­to­na at­vy­kė­liams į jo dva­rą reng­da­vęs links­my­bes, ne­gai­lė­da­vęs alaus, vai­kams sal­dai­nius da­lin­da­vęs.

An­ta­ni­nės ir da­bar Lie­tu­vo­je šven­čia­mos, ren­giant at­lai­dus, ker­mo­šius, ben­druo­me­nė­se svei­ki­na­mi ir pa­ger­bia­mi šio var­do tu­rė­to­jai.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Daugiau šioje kategorijoje:

Kainoteka

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Apkeliauk

Tauragės laikraštis

KuoSkiriasi.lt

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų