Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

Ši sa­vai­tė – me­tų per­ver­smas. Nuo pir­ma­die­nio nak­tis jau tam­pa il­ges­nė už die­ną ir to­liau il­gė­ja. Lai­ko­ma, kad ru­dens ly­gia­die­nis yra ast­ro­no­mi­nio ru­dens pra­džia. Šis ast­ro­no­mi­nis reiš­ki­nys kuo aiš­kiau­siai at­si­spin­di ir orų kai­to­je. Ru­de­ni­nis lie­tus, žvar­bo­kas oras ver­čia trauk­ti iš spin­tų šil­tes­nius dra­bu­žius, skė­čius.

 

Ryš­kūs gam­tos po­ky­čiai nuo se­no bū­da­vo ly­di­mi šven­čių. Ru­dens ly­gia­die­nį die­vams dė­ko­ta už der­lių. Sa­vait­ga­lį der­lius skai­čiuo­tas ir mū­sų mies­te – cen­tras pa­si­puo­šė se­niū­ni­jų kie­me­liais, burz­gė trak­to­riai. Iš­da­lin­ta šven­tė­je ir   kal­nas do­va­nų. De­ja, do­va­nų ga­vu­sie­ji „Ma­xi­mos“ če­kius ir nu­sku­bė­ję į pre­ky­bos cen­trą li­ko it mu­sę kan­dę – pre­ky­bi­nin­kai če­kių ne­pri­ėmė. Aiš­ki­no, jog sa­vi­val­dy­bė dar ne­per­ve­dė pi­ni­gų...

Ant­ra­die­nį at­ver­tė­me tra­giš­ko­sios is­to­ri­jos pus­la­pį – mi­nė­jo­me Lie­tu­vos žy­dų ge­no­ci­do die­ną. Ne­daug be­li­ko gy­vų liu­di­nin­kų, ma­čiu­sių į Pi­vo­ni­jos ši­lą va­ro­mų žy­dų ko­lo­nas. Iš­kas­to­se duo­bė­se dau­gy­bės vy­rų, mo­te­rų, vai­kų jau lau­kė mir­tis. Vie­nin­te­lė jų kal­tė – tau­ty­bė.

Me­nu sa­vo mo­čiu­tės pa­sa­ko­ji­mus apie lai­kus „prie Sme­to­nos“. Daž­nai te­mos suk­da­vo­si apie žy­dus. Apie par­duo­tu­vės Kau­no gat­vė­je sa­vi­nin­ką, ku­ris ei­nan­tiems iš mo­kyk­los vai­kams vis po „bon­bon­kę“ į del­ną įbruk­da­vo. Daug gra­žių žo­džių te­ko gir­dė­ti ir apie „tik­rą ste­buk­la­da­rį dak­ta­rą Ka­ra­naus­ką“ – ne vie­ną uk­mer­giš­kį iš mir­ties na­gų iš­trau­ku­sį. Gal ir jų gy­ve­ni­mo ke­lias link Pi­vo­ni­jos ši­lo nu­vin­gia­vo?

Šeš­ta­die­nį mi­ni­me Lie­tu­vos so­cia­li­nių dar­buo­to­jų die­ną. Ja iš­reiš­kia­ma pa­gar­ba tiems, ku­rie rū­pi­na­si li­ki­mo nu­skriaus­tai­siais, sa­vo kas­die­niu dar­bu bent kiek pa­leng­vi­na jų gy­ve­ni­mą.

Ant­ra­die­nį kul­tū­ros cen­tre ati­da­ry­ta res­pub­li­ki­nė ne­ga­lios žmo­nių dai­lių­jų ama­tų dar­bų pa­ro­da „Ru­dens sau­lu­tė“. Ji spin­du­lius že­ria jau še­šio­lik­ti me­tai. Pa­ro­do­je ne­įga­lių­jų su­kur­ti rank­dar­biai ne tik eks­po­nuo­ja­mi – dau­ge­lį iš jų ga­li­ma ir nu­si­pirk­ti. Įsi­gi­ję ke­ra­mi­ki­nį dir­bi­nį, me­di­nį dro­ži­nį, mez­gi­nį ar pa­puo­ša­lą į sa­vo na­mus par­si­ne­ša­me da­le­lę ir ši­lu­mos bei vil­ties. Ir bent ke­liais li­tais at­si­dė­ko­ja­me au­to­riui už triū­są.

Sa­vai­tę baig­si­me Vil­niaus įkū­rė­jo, Lie­tu­vos di­džio­jo ku­ni­gaikš­čio Ge­di­mi­no die­nos pa­mi­nė­ji­mu. Dar kar­tą pri­min­ki­me jau­na­jai kar­tai apie ki­tus Lie­tu­vos ku­ni­gaikš­čius – Vy­tau­tą, Al­gir­dą, ka­ra­lių Min­dau­gą.

Ne­pa­leis­ki­me jų ne tik iš sa­vo is­to­ri­jos, bet ir iš ak­ty­vio­sios tau­tos at­min­ties. Mat juos jau gvie­šia­si pa­si­sa­vin­ti bal­ta­ru­sių val­džia, skelb­da­ma tau­tai apie is­to­ri­nę sa­vo ša­lies ga­ly­bę. Vie­nas po ki­to Bal­ta­ru­si­jos mies­tų gat­vė­se dygs­ta pa­min­klai Lie­tu­vos val­do­vams, o Al­gir­dą jie net „per­krikš­ti­jo“ – pa­va­di­no Ol­gier­du...

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Daugiau šioje kategorijoje:

Kainoteka

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

KuoSkiriasi.lt

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų