Zi­ta BATAITIENĖ

Vis tam­ses­nės su­te­mos iš dan­gaus ak­li­gat­vio nu­kren­ta ant mū­sų die­nų. Ei­na­me gruo­džio su­kaus­ty­ta že­me į Sau­lės grįž­tu­vių lau­ki­mo pra­džią.

„At­eis žie­ma. Ir liks tik keis­tos gė­lės – dvie­jų spal­vų – juo­dos tik ir bal­tos. / Bet sie­la lėks dar, ver­šis lyg pa­šė­lus virš lo­gi­kos gė­ly­no, virš gam­tos...“ – ra­šė uk­mer­giš­kis po­etas Ro­mas Rai­la.

 

Sek­ma­die­nį pra­si­dė­jo ad­ven­tas – prieš­ka­lė­di­nis rim­ties ir su­si­kau­pi­mo lai­ko­tar­pis. Ant sta­lo de­da­mas eg­lių ša­ke­lių vai­ni­kas su ke­tu­rio­mis ad­ven­to sa­vai­tes žy­min­čio­mis žva­kė­mis. Sping­sin­čios lieps­ne­lės šil­do ne tik vis tam­sė­jan­tį būs­tą, bet ir sie­los ker­te­les...

Ka­len­do­ri­nio ru­dens pa­bai­ga – pui­kus me­tas at­si­gręž­ti į gam­tą, pri­si­min­ti pro­tė­vių tra­di­ci­jas. Šian­die­ni­nis žmo­gus vis re­čiau pa­ste­bi te­kan­čią ar be­si­lei­džian­čią sau­lę, re­čiau klai­džio­ja paukš­čių ir žvė­rių ta­kais... Juk ne taip pa­pras­ta iš įpras­tos kom­for­to zo­nos iš­ei­ti į vė­juo­tą, snie­guo­tą gam­tą.

Ta­čiau ko­kia už­bu­rian­ti pir­mo­jo snie­go ma­gi­ja. Tik trum­pą aki­mir­ką ga­lė­jo­me ste­bė­ti, kaip pi­lia­kal­nio kle­vai, cerk­vės ku­po­lai ar Šven­to­sios kar­klai pa­si­da­bi­no tra­pio­mis snie­guo­to­mis marš­ko­mis. „Su pir­mu snie­gu“, – svei­ki­no­si su­tik­tas ben­dra­dar­bis. Šyp­so­jo­si ma­ma, ste­bė­da­ma, kaip jos vai­kai vo­lio­ja­si pu­ria­me pra­si­dė­ju­sios žie­mos bal­tu­me... De­ja, pir­mo­ji snai­gė del­ne vir­to aša­ra...

Šią sa­vai­tę mi­ni­me Ne­įga­lių­jų žmo­nių die­ną, ku­ri prieš du de­šimt­me­čius at­ėjo į Lie­tu­vą. Šiais me­tais Žal­gi­rio are­no­je vy­ko Lie­tu­vos at­li­kė­jų kon­cer­tai, ne­įga­lių­jų rank­dar­bių mu­gė. Su­rink­tos lė­šos bus nau­do­ja­mos ne­įga­lių­jų po­rei­kių ten­ki­ni­mui.

Su ko­kia ži­nia Ka­lė­dos pa­si­bels į ne­įga­lio­jo šir­dį? Ne tik do­va­nų gau­su­mas su­tei­kia pa­lai­mą ir šven­ti­nę nuo­tai­ką. Svar­bu gau­ti ir dva­si­nes do­va­nas. Ne­bus šven­tiš­kos Ka­lė­dos se­no­lei, at­si­sė­du­siai prie Kū­čių sta­lo su sa­vo vie­nat­ve, siel­var­tu, ne­ga­lia... Ne­pra­ei­kim pro se­nat­vę, juk vi­si sku­ba­me ton pa­čion pu­sėn...

Šį šeš­ta­die­nį mi­nė­si­me šven­tą Mi­ka­lo­jų – ke­liau­to­jų glo­bė­ją ir, ži­no­ma, Ar­klių die­ną. Juk šį gy­vu­lį daž­nai mi­ni­me ir šias lai­kais, nors gy­vą ar­klį pa­ma­to­me vis re­čiau. Tu­ri­me Ar­klio mu­zie­jų Anykš­čiuo­se, ma­ši­nų ga­lin­gu­mas ir šian­dien ma­tuo­ja­mas ar­klio jė­go­mis... Is­to­ri­ja by­lo­ja, jog mū­sų ku­ni­gaikš­čiai Kęs­tu­tis ir Al­gir­das po mir­ties bu­vo su­de­gin­ti su sa­vo žir­gais...

Lie­tu­vių pa­tar­lė sa­ko: „Ar­klio sau­go­kis iš už­pa­ka­lio, kar­vės – iš prie­kio, o pik­to žmo­gaus – iš vi­sų pu­sių“.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Daugiau šioje kategorijoje:

Jonines

Kainoteka

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Apkeliauk

Tauragės laikraštis

KuoSkiriasi.lt

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų