Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

Šią sa­vai­tę ga­li­ma pa­va­din­ti pa­va­sa­riš­kiau­sia. Ir ne tik dėl pa­va­sa­ri­ne švie­žu­ma kve­pian­čio oro. Tiek daug jo­je su pa­va­sa­riu ir at­gims­tan­čios gam­tos nuo­tai­ka su­si­ju­sių šven­čių.

Tre­čia­die­nį pa­sau­ly­je pa­mi­nė­ta Paukš­čių die­na. Apie ją pri­me­na iš šil­tų­jų kraš­tų na­mo par­trau­kian­tys paukš­čiai – pra­ga­ge­na žą­sų tri­kam­piai, par­kle­ga ger­vių pul­kai. Su dar­bų pra­džia žem­dir­bius sa­vo džiaugs­min­gu „gy­vi“ svei­ki­na pem­pės, spar­nuo­čių bal­sais pri­si­pil­dė nuo ži­buok­lių mė­ly­nuo­jan­tys miš­kai.

 

Ba­lan­džio 1-ąją, Me­la­gių die­ną, taip pat ga­li­ma va­din­ti pa­va­sa­ri­ne. Mat se­niau Me­la­gio die­na bu­vo sie­ja­ma su sėk­mės tiems me­tams bū­ri­mu. Ma­ny­ta, kad jei­gu tą­dien nie­ko ne­pri­gau­si, vi­si me­tai ne­bus sėk­min­gi. Už­tat ir ver­čia­si vi­si per gal­vas, steng­da­mie­si ap­mau­ti ne tik šei­mos na­rius, bet ir bi­čiu­lį, kai­my­ną ar ko­le­gą. Iš­dai­gų ir juo­ko die­na nuo se­no yra mi­ni­ma ne tik Lie­tu­vo­je, bet ir ki­to­se Eu­ro­pos ša­ly­se.

Ta­čiau be­ne pa­va­sa­riš­kiau­sia šven­tė lau­kia sek­ma­die­nį. Ve­ly­kų nuo­tai­ka tvy­ro vi­są sa­vai­tę: baž­ny­čio­se au­ko­ja­mos šven­tos Mi­šios, na­muo­se – šva­ri­ni­mo­si, kiau­ši­nių mar­gi­ni­mo, ve­ly­ki­nių vai­šių ga­mi­ni­mo me­tas. Juk lau­kia il­ga­sis sa­vait­ga­lis, per ku­rį dau­ge­lis tra­di­ciš­kai ne­ma­žai lai­ko pra­leis prie sta­lo – girs šei­mi­nin­kių iš­ra­din­gu­mą, gro­žė­sis spal­vo­tais mar­gu­čiais.

Krikš­čio­niš­ka­me pa­sau­ly­je šv. Ve­ly­kos – Kris­taus pri­si­kė­li­mo šven­tė, ta­čiau mū­sų pro­tė­viai pa­go­nys ją sie­jo su gam­tos at­bu­di­mu, at­si­nau­ji­ni­mu. Mar­gu­tis ant Ve­ly­kų sta­lo at­si­ra­do tik­rai ne dėl gro­žio. Jis tu­ri kur kas gi­les­nę pras­mę. Dėl ova­lios for­mos kiau­ši­nis pa­go­nių re­li­gi­jo­je sim­bo­li­zuo­ja kos­mo­są, gy­vy­bės at­si­ra­di­mą, vai­sin­gu­mą.

Nors dan­gus šią sa­vai­tę daž­niau­siai ap­niu­kęs, to­kiu oru bo­di­si ne vi­si. Že­mę mer­kian­tis lie­tus kom­pen­suo­ja drėg­mės trū­ku­mą po be­snie­gės žie­mos. Pa­va­sa­ri­niu lie­tu­mi džiau­gia­si ne tik so­di­nin­kai bei ūki­nin­kai. Ug­nia­ge­siai, ku­rie dėl ma­si­nių žo­lės de­gi­ni­mų daž­nai net į gais­ri­nę grįž­ti ne­spė­ja, o sku­ba ki­ta kryp­ti­mi, juo­kau­ja pa­va­sa­ri­nio lie­taus tie­siog iš­mel­dę iš dan­gaus.

Ket­vir­ta­die­nį pa­mi­nė­ta vai­kiš­kos kny­gos die­na tie­sio­giai sie­ja­si su žmo­gaus gy­ve­ni­mo pa­va­sa­riu – vai­kys­te. Han­so Kris­tia­no An­der­se­no, Bro­lių Gri­mų pa­sa­kų he­ro­jai, Ast­ri­dos Lind­gren Karl­so­nas ir Ma­žy­lis, Le­wio Car­rol­lo Ali­sa iš Veid­ro­džių ka­ra­lys­tės ne vie­nam iš mū­sų bu­vo ar­ti­mi tar­si šei­mos na­riai...

Vai­kiš­ka kny­ga ne­abe­jo­ti­nai pa­dė­jo su­si­gau­dy­ti žmo­giš­kų san­ty­kių ir ver­ty­bių ska­lė­je, gal­būt net for­ma­vo ir kai ku­riuos mū­sų cha­rak­te­rio bruo­žus. Gal ir nau­jo­sios kom­piu­te­ri­nės kar­tos vai­kams ver­ta daž­niau pa­do­va­no­ti kny­gą?

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Daugiau šioje kategorijoje:

Kainoteka

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Apkeliauk

Tauragės laikraštis

KuoSkiriasi.lt

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų