Ant turgaus prekystalių – vasaros gėrybės

Va­sa­ra – pui­kus me­tas už­si­dirb­ti pa­pil­do­mą li­tą. Šią ga­li­my­bę iš­nau­do­ja tur­gaus pre­kei­viai, siū­lan­tys uk­mer­giš­kiams miš­ko, so­do ir dar­žo gė­ry­bių.

 

Ge­di­mi­no Ne­mu­nai­čio nuotr. Turguje šiuo metu „karaliauja“ daržovės, vaisiai ir uogos.


 

Ant pre­kys­ta­lių – ne tik dar­žo­vės bei uo­gos, bet ir vais­ta­žo­lių ry­šu­lė­liai, agur­kų rau­gi­ni­mui skir­tos ža­lu­my­nų „puokš­tės“, gry­bai.

Mė­ly­nių lit­ras Uk­mer­gės tur­ga­vie­tė­je kai­nuo­ja 10 li­tų. Už to­kį pa­tį kie­kį avie­čių pra­šo 10–12 li­tų. Pre­kei­viai ti­ki­na, kad tai ne so­do, o la­biau ver­ti­na­mos miš­ko avie­tės. O šias ne tik pri­rink­ti sun­kiau – jo­se ir nau­din­gų me­džia­gų, vi­ta­mi­nų gau­siau.

Uo­gų kai­nų re­kor­di­nin­kės – že­muo­gės. Ne­di­de­lė stik­li­nai­tė kai­nuo­ja 6 li­tus.

Mė­ly­nė­mis ir miš­ko avie­tė­mis pre­kiau­jan­ti Al­vi­da pa­sa­ko­jo ne­tu­rin­ti nuo­la­ti­nio dar­bo. Kiek­vie­ną va­sa­rą ji ne­pra­lei­džia pro­gos už­si­dirb­ti uo­gau­da­ma ir par­duo­da­ma pri­rink­tas gė­ry­bes.

Mo­te­ris džiau­gia­si, kad uo­gų se­zo­nas tę­sia­si vi­są va­sa­rą – be­si­bai­gian­čias že­muo­ges ir mė­ly­nes kei­čia avie­tės. Kiek vė­liau su­noks­ta bruk­nės, joms įkan­din – span­guo­lės.

Pre­kei­viai ti­ki­na, kad mė­ly­nių, avie­čių der­lius šie­met men­kas, ir kal­ti­na dėl to saus­rą. Uo­gau­to­jai sa­ko, kad der­liaus ne­be­iš­gel­bė­tų nė lie­tus. Ta­čiau miš­ke ap­si­žiū­rė­ję jau nu­spren­dė, kad ga­lės „at­si­grieb­ti“ rink­da­mi bruk­nes – jų ke­kės nors dar ža­lios, bet svy­ra nuo uo­gų.

So­do uo­gos – pi­ges­nės. Ki­log­ra­mas juo­dų­jų ser­ben­tų kai­nuo­ja 5–6, ag­ras­tų – 3 li­tus.

Pra­plium­pant lie­tu­čio la­bai lau­kia ir gry­bau­to­jai. Nes to­kio­je ši­lu­mo­je tik jo be­trūks­ta, kad miš­kuo­se pa­si­pil­tų gry­bai.

Gry­bų tre­čia­die­nį par­duo­ti tu­rė­jo tik Na­ta­li­ja. Už lit­rą vo­ve­rai­čių pra­šė 12 li­tų. Mo­te­ris pa­sa­ko­jo jų pri­sig­ry­ba­vu­si La­ba­no­ro gi­rio­je, vie­šė­da­ma pas ten gy­ve­nan­čią ma­mą.

Ji pa­ta­rė – krep­šiais ir pei­liais „ap­si­gin­kla­vus“ į miš­ką trauk­ti dar ne lai­kas. Net vie­tas ži­nant per dvi die­nas pa­vy­ko pri­rink­ti ne­di­de­lį ki­bi­rė­lį. Tai, anot jos, la­bai men­kas vo­ve­rai­čių lai­mi­kis. Ra­do ir ke­le­tą nuo saus­ros ap­džiūvu­sių kaz­lė­kų. Ki­to­kių gry­bų dar ne­ma­ty­ti.

Per­nai ne­ma­žai gry­bų mo­te­ris pri­da­vė į Mo­lė­tų ra­jo­ne esan­čius su­pir­ki­mo punk­tus, ta­čiau šie­met su­pir­kė­jai ge­ro­kai „nu­mu­šė“ kai­nas. Jei per­nai už pir­mų­jų vo­ve­rai­čių ki­log­ra­mą mo­kė­jo po 17 li­tų, šie­met te­siū­lo tik 12.

Nors pats va­sa­ros vi­du­rys, po­mi­do­rai ne­pin­ga. Ki­log­ra­mo kai­na svy­ruo­ja nuo 6 iki 3 li­tų. Pi­ges­ni – at­vež­ti­niai ir ge­ro­kai kiuž­te­lė­ję.

Iš­rū­šiuo­tų pa­gal dy­dį švie­žių bul­vių kai­nos – taip pat įvai­raus sto­rio ki­še­nėms. Put­pe­lės kiau­ši­nio dy­džio nė li­to ne­kai­nuo­ja, di­džiau­sios – iki 3 li­tų už ki­log­ra­mą.

Bul­ves au­gi­nan­ti ir tur­gu­je par­duo­dan­ti Re­gi­na įsi­ti­ki­nu­si, kad joms lie­taus rei­kia ne ką ma­žiau nei gry­bams. Sau­so­je dir­vo­je jos ne­au­ga, vys­ta, raukš­lė­ja­si.

Agur­kų au­gin­to­jams ten­ka pri­si­tai­ky­ti prie rin­kos kai­nų ir jas ma­žin­ti. Ki­log­ra­mas šių dar­žo­vių kai­nuo­ja nuo 1 iki 2 li­tų. Ne­re­tai ša­lia agur­kų ga­li­ma ap­tik­ti ir prie­dų, skir­tų jų rau­gi­ni­mui. Iš kra­pų, krie­nų la­pų bei vyš­nios ir ser­ben­to ša­ke­lių su­kom­po­nuo­tos „puokš­tės“ kai­na – 1 li­tas.

Už 1 li­tą ga­li­ma nu­si­pirk­ti 4–5 mor­kų ar­ba tiek pat ne­di­de­lių svo­gū­nų gal­vu­čių ry­še­lį. Svo­gū­nų laiš­kų ry­šu­lė­lis – 2 li­tai. Špa­ra­gi­nės pu­pe­lės – be­ne bran­giau­sios dar­žo­vės. Jų ki­log­ra­mas kai­nuo­ja 10 li­tų.

Nors pats vi­dur­va­sa­ris, vais­ta­žo­lė­mis pre­kia­vo vie­nin­te­lė par­da­vė­ja. Šluo­te­lė­mis su­riš­ti džio­vin­ti asiūk­liai, rau­do­nie­ji do­bi­lai, me­li­sos, mė­tos, rau­do­nė­liai, jo­na­žo­lės, šei­va­me­džio žie­dy­nai. Kiek­vie­nam be­si­do­min­čia­jam par­da­vė­ja pa­ta­ri­nė­jo, nuo ko­kių li­gų vie­nu ar ki­tu žo­ly­nu gin­tis de­rė­tų.

Autorė: Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

Aistra

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų