Ant turgaus prekystalių – pirmieji grybai ir uogos

Jau su­kru­to iš miš­ko gė­ry­bių kas­met už­si­dir­ban­tys uk­mer­giš­kiai – tur­ga­vie­tė­je ant pre­kys­ta­lių pa­si­ro­dė pir­mie­ji gry­bai ir uo­gos. Uo­gau­to­jai ti­ki­na, kad šie­met – ne mė­ly­nių me­tai, ir prog­no­zuo­ja, kad lau­kian­tie­ji že­mes­nių kai­nų ga­li lik­ti ir be uo­gų.

 

Ge­di­mi­no Ne­mu­nai­čio nuotr. Šie­met – ne mė­ly­nių me­tai...


 

Kad pra­si­dė­jo gry­bų se­zo­nas, skel­bia ant pre­kys­ta­lių pūp­san­tys vo­ve­rai­čių kal­ne­liai. Ka­dan­gi gry­bai dar – šio se­zo­no „švie­žie­na“, dėl kai­nų ne­si­smul­ki­na nei pre­kei­viai, nei pir­kė­jai. Už auk­sas­pal­vių vo­ve­rai­čių lit­rą pra­šo­ma 10 li­tų. Ir ti­ki­na, kad žmo­nės jų pa­si­il­go – ant pre­kys­ta­lių jos ne­už­si­gu­li.

Kai kas jau ti­ki­na ap­tin­kan­tys ir rau­don­vir­šių, ir ba­ra­vy­kų. Ta­čiau tre­čia­die­nį tur­gu­je ant pre­kys­ta­lių jų ne­si­ma­tė.

Ne mė­ly­nių me­tai

Va­sa­ra – pui­kus me­tas už­si­dirb­ti pa­pil­do­mą li­tą. Šią ga­li­my­bę jau an­trą se­zo­ną iš­nau­do­ja Šven­tu­pės gy­ven­to­ja Vir­gi­ni­ja. Tei­gia, kad už­dar­biu per­nai ne­ga­lė­jo skųs­tis, o ir uo­gau­ti jai pa­tin­ka.

Ji tre­čia­die­nį pir­kė­jams siū­lė mė­ly­nių. Už šių uo­gų lit­rą pra­šė 15 li­tų. Mo­te­ris pa­sa­ko­jo uo­ga­vu­si Šir­vin­tų ra­jo­ne, Liu­ko­nių miš­ke.

Šias vie­tas uk­mer­giš­kiai uo­gau­to­jai ži­no kaip di­džiau­sias ir ar­čiau­siai esan­čias mė­ly­nių „plan­ta­ci­jas“. Ta­čiau pre­kei­vė tei­gia, kad ar­ti tik at­ro­do – į abi pu­ses iki uo­gie­no­jų su­si­da­ro 100 ki­lo­met­rų. Mė­ly­nių pa­klau­sa ne­si­skun­džia. Mat dau­ge­lis su­skai­čiuo­ja, kiek ku­rui iš­leis­tų, ir nu­spren­džia, kad va­žiuo­ti dėl ko­kio ki­bi­ro uo­gų ne­la­bai ap­si­mo­ka – tur­gu­je tą pa­tį iš­lei­si ir vi­sos die­nos gaiš­ti ne­rei­kės.

Anot uo­gau­to­jų, mė­ly­nės kai­ną, ma­tyt, iš­lai­kys pa­na­šią vi­so se­zo­no me­tu, nes šie­met jų der­lius miš­ke tik­rai pra­stas.

„Jau per­nai vi­si sa­kė, kad ne mė­ly­nių me­tai, tai šie­met jų dar ma­žiau“, – sa­ko Vir­gi­ni­ja. Ji sa­ko, kad uo­ga­vi­mo se­zo­nas – tik­ras iš­si­gel­bė­ji­mas dar­bo ne­tu­rin­tie­siems. Ji pa­ti pa­si­bai­gus že­muo­gėms ir mė­ly­nėms kibs į avie­tes, bruk­nes, span­guo­les.

Lie­tus – že­muo­gių prie­šas

Že­muo­gių par­da­vė­jai miš­ko uo­gų kai­nų kar­te­lę dar la­biau iš­ke­lia. Už stik­li­nę pra­šo 5 li­tų. Tie­sa, per­kant iš kar­to dvi, abi kai­nuo­tų 9 li­tus. Šios uo­gos tu­ri ver­tę ne tik dėl ypa­tin­go sko­nio – lie­tin­gą die­ną že­muo­gių uo­gau­to­jai ne­ski­na, nes šla­pios uo­gos grei­tai su­kiūž­ta.

Tie­siog iš gam­tos ant tur­gaus pre­kys­ta­lių at­ke­lia­vo ir ry­šu­lė­liai vais­ta­žo­lių bei prie­sko­nių – jo­na­žo­lės, ša­la­vi­jai, ra­mu­nė­lės, mė­tos, šei­va­me­džio žie­dai. Jų kai­na, pri­klau­so­mai nuo „puokš­tės“ dy­džio, – nuo 1 iki 3 li­tų.

Braš­kės – į pa­bai­gą

Iš na­mi­nių uo­gų šiuo me­tų lai­ku tur­gu­je dau­giau­sia braš­kių. Še­šuo­liuo­se gy­ve­nan­ti Ri­ma už ki­log­ra­mą gra­žių di­de­lių uo­gų pra­šo 7 li­tų. Smul­kes­nes, la­biau nu­ly­tas par­duo­da po 4 li­tus. Ji sa­ko, kad šios vie­nos mėgs­ta­miau­sių uo­gų – jau į pa­bai­gą. Ma­no, kad braš­kių pre­ky­bai šis sa­vait­ga­lis ga­li bū­ti pas­ku­ti­nis – jos 5 arų braš­ky­ne jau be­veik tuš­čia.

Dar­žo­vių – pa­si­rin­ki­mas

Su­ma­niu­sie­siems nu­si­pirk­tus gry­bus pa­si­ga­min­ti su bul­vė­mis ir svo­gū­nais – pa­pil­do­mos iš­lai­dos.

Švie­žių bul­vių kai­na – nuo 1,5 iki 3,5 li­to pri­klau­so­mai nuo dy­džio. Per­nykš­tės kad ir „ce­pe­li­ni­nės“ kai­nuo­ja pi­giau – po 1,2 li­to už ki­log­ra­mą. Svo­gū­nų ki­log­ra­mas – 5 li­tai, ry­še­lis šių­me­čių mor­kų – 2 li­tai.

Ju­li­jos iš At­ko­čių dar­že už­de­rė­jo ko­pūs­tai, bro­ko­liai ir ka­la­fio­rai. Ki­log­ra­mas ko­pūs­tų kai­nuo­ja 1,5 li­to. Kur kas bran­ges­ni ka­la­fio­rai – 5 li­tai už ki­log­ra­mą, o bro­ko­liai kai­nuo­ja 7 li­tus.

Prog­no­zuo­ja kai­nos šuo­lį

Tuo tar­pu ne­links­mos nuo­tai­kos už bi­ti­nin­kų pre­kys­ta­lio. Žmo­nės sa­ko, jog me­daus ko­riuo­se dar nė­ra daug – per daug lie­tin­go bir­že­lio bū­ta.

Už ki­log­ra­mą šio gar­dė­sio pra­šo­ma 20 li­tų. Tiek pat no­ri pre­kei­viai ir už me­dų su na­tū­ra­liu bi­čių vaš­ku, ku­ris lie­ka nu­a­kia­vus ko­rius. Nau­din­gu­mu šį na­tū­ra­lų pro­duk­tą jie su­ly­gi­na su bi­čių duo­ne­le.

Bi­ti­nin­kai kai­nos ne tik ne­si­ruo­šia nu­leis­ti, bet dar ir me­daus pa­bran­gi­mą prog­no­zuo­ja.

Autorė: Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

Faberlic 2015

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų