Visos naujovės: kas šiemet keičiasi neįgaliesiems

Gedimino Nemunaičio nuotr. Asmeninio asistento paslaugų projektas 2020 metais apims beveik visas savivaldybes, išskyrus Širvintų rajoną ir Neringą. Gedimino Nemunaičio nuotr. Asmeninio asistento paslaugų projektas 2020 metais apims beveik visas savivaldybes, išskyrus Širvintų rajoną ir Neringą.

Nuo 2020 metų įsigaliojo sprendimai, kurie gali būti aktualūs negalią turintiems asmenims. Apie juos informuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Asmeniniai asistentai

Asmeninio asistento paslaugų projektas 2020 metais apims beveik visas savivaldybes, išskyrus Širvintų rajoną ir Neringą – pastarosios atsisakė galimybės vystyti asmeninio asistento paslaugas neįgaliesiems.

Asmeninio asistento pagalba neįgaliajam gali būti teikiama iki 4 valandų per parą 7 dienas per savaitę, tačiau konkretus pagalbos pobūdis priklauso nuo negalią turinčio asmens poreikių.

Prašyti asmeninio asistento paslaugų gali asmenys nuo 16 metų, kuriems nustatytas lengvas, vidutinis, sunkus neįgalumo lygis ar 55 proc. ir mažesnis darbingumo lygis dėl judėjimo, regos, klausos, vidaus organų sutrikimų ar kompleksinės negalios, kuri visiškai arba vidutiniškai apriboja veiklą, dalyvavimą visuomenėje, ir kuriems reikalinga kitų asmenų pagalba.

Asmeninis asistentas gali suteikti pagalbą namuose ar viešojoje erdvėje. Pavyzdžiui, toks asistentas gali padėti atlikti procedūras, susijusias su asmens higiena, suteikti pagalbą maitinantis, padėti nuvykti į reikiamą vietą, pagelbėti bendrauti, tvarkyti finansinius išteklius, orientuotis aplinkoje, organizuoti laisvalaikį ir poilsį, palydėti ir padėti nuvykti į darbo pokalbį, surasti neįgaliajam tinkamą transporto priemonę, įkelti ar iškelti vežimėlį, padėti judėti ten, kur nėra pritaikyta aplinka.

Asmeninis asistentas neatlieka visų veiksmų už neįgalųjį, bet atlieka kartu su juo.

Projektui iš viso skirta 4,9 mln. eurų ES struktūrinių fondų lėšų.

Užimtumo tarnyboje

Nuo metų pradžios neįgalieji Užimtumo tarnyboje gali gauti papildomą pagalbą. Asmenis su negalia konsultuoja atvejo vadybininkas, kuris kartu su darbo ieškančiu asmeniu parengia individualų užimtumo veiklos planą. Šiame plane numatoma, kokių paslaugų reikės.

Jeigu žmogus turi darbo pasiūlymą, bet jam reikia papildomos pagalbos atliekant įsidarbinimo procedūras, Užimtumo tarnybos atvejo vadybininkas suplanuoja šias paslaugas ir tarpininkauja organizuojant įdarbinimo paslaugų teikėjo ir darbo ieškančio asmens susitikimą.

Įdarbinimo paslaugų teikėjas konsultuoja darbdavį, kaip naujajam darbuotojui turėtų būti pritaikyta darbo vieta.

Jei yra toks poreikis, neįgaliajam teikiama ir lydimoji pagalba.

Dėl paslaugų reikėtų kreiptis į Užimtumo tarnybą. Per metus į ją kreipiasi apie 10 tūkst. neįgaliųjų, įdarbinama – apie 5 tūkst.

Išmokos, kompensacijos ir pensijos

Negalią turintiems vaikams, kaip ir gausių ar nepasiturinčių šeimų vaikams, kartu su 60 eurų dydžio vaiko pinigais mokama 40 eurų papildoma išmoka. Iš viso kas mėnesį šie vaikai sulaukia 100 eurų dydžio išmokos. 

Lietuvoje vaiko pinigus ir papildomą išmoką gauna 15,2 tūkst. neįgalių asmenų iki 21 metų, iš jų 14,9 tūkst. yra negalią turintys vaikai.

Prašymą dėl išmokos galima pateikti savo savivaldybėje arba internetu www.spis.lt.

***

Netekto darbingumo ar neįgalumo pensijas gali gauti tiek jaunesni, tiek pensinio amžiaus neįgalieji, svarbu, kad jie būtų įgiję bent minimalų reikalaujamą metų socialinio draudimo stažą.

Netekto darbingumo pensijos, kaip ir senatvės, šiemet didėjo apie 9 proc.

Netekto darbingumo pensijų dydžiai skiriasi kas 5  darbingumo lygio procentinius punktus – didesnę negalią turintys žmonės gauna didesnes pensijas nei turintieji mažesnę negalią.

Nuo metų pradžios darbingo amžiaus netekto darbingumo pensijų gavėjai, kurie yra praradę 60 proc. ar daugiau darbingumo, bei senatvės pensijos amžiaus neįgalieji, praradę 45–55 proc. darbingumo, gali gauti pensijos priemoką, jeigu visų gaunamų pensijų ir pensinių išmokų suma per mėnesį yra mažesnė nei 257 eurai. Ši priemoka klientui skiriama be atskiro prašymo „Sodrai“.

Dėl netekto darbingumo pensijų kreiptis reikėtų į „Sodrą“.

***

Šalpos pensijos mokamos našlaičiams, neįgaliems vaikams, nuo vaikystės neįgaliems suaugusiems žmonėms bei kitiems neįgaliesiems ir senatvės pensijos amžiaus sulaukusiems gyventojams, kurie neįgijo stažo socialinio draudimo pensijai gauti.

Šalpos pensijos priklauso nuo šalpos pensijų bazės, o bazė padidėjo nuo 132 iki 140 eurų. Skaičiuojama, kad šalpos išmokos, priklausomai nuo rūšies ir gavėjų kategorijos, padidėjo 4–18 eurų.

Nuo šių metų neįgalusis negali gauti mažesnės nei 140 eurų šalpos pensijos, kai pernai mažiausia riba buvo 99 eurai.

Šiemet padidėjo ir šalpos senatvės pensijos neįgaliuosius slaugiusiems asmenims bei motinoms, išauginusioms 5 ir daugiau vaikų, – nuo 132 eurų iki 210 eurų.

Dėl šalpos pensijų kreiptis reikėtų į „Sodrą“.

***

Neįgaliesiems, kuriems nustatyti specialieji poreikiai, mokamos tikslinės kompensacijos. Jų dydis priklauso nuo bazės, o ji šiemet augo nuo 114 iki 117 eurų. Tai – papildoma išmoka, kuri gali būti mokama kartu su socialinio draudimo arba šalpos pensija.

Dėl specialiųjų poreikių nustatymo kreiptis reikėtų į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą, dėl kompensacijų – į savivaldybę arba internetu www.spis.lt.

***

Negalią turintys suaugusieji arba šeimos, auginančios negalią turinčius vaikus, vieną kartą per 6 metus gali pasinaudoti kompensacija lengvajam automobiliui nusipirkti arba pritaikyti. Kompensacija priklauso net ir tais atvejais, kai negalią turinčiam vaikui, kuriam reikia nuolatinės slaugos, sueina 18 metų.

Kompensacijos dydis gali siekti iki 1 248 eurų, ji išmokama pagal konkrečias išlaidas pagrindžiančius dokumentus.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra pasiūliusi Transporto lengvatų įstatymo pataisas, pagal kurias nuo 2021 m. kompensaciją neįgaliojo automobiliui įsigyti ar pritaikyti siūloma padvigubinti.

Dėl specialaus poreikio nustatymo kreiptis reikia į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą, dėl kompensacijos – į „Sodrą“.

Studentams su negalia

Studentams, kurie studijuoja aukštojoje mokykloje ir kuriems yra nustatytas 45 proc. ar mažesnis darbingumas, taip pat sunkus ar vidutinis neįgalumo lygis, priklauso finansinė pagalba – kas mėnesį mokama išmoka specialiesiems poreikiams tenkinti (90,4 euro), iš dalies kompensuojamos studijų išlaidos (jei studentas studijuoja mokamoje vietoje, 124,8 euro per semestrą) ir kas mėnesį mokama išmoka studijų prieinamumui didinti (156 eurai).

Finansinė pagalba teikiama, kai negalią turintis studentas anksčiau nėra įgijęs atitinkamos studijų pakopos išsilavinimo. Išmokos mokamos nepaisant kitų studento gaunamų pajamų.

Dėl šių išmokų kreiptis reikėtų į savo aukštąją mokyklą.

Pritaikyto socialinio būsto skyrimas

Įsibėgėja Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatymo įgyvendinimas dėl neįgaliųjų, gyvenančių socialiniuose būstuose. Jeigu socialiniame būste gyvenantis žmogus tampa neįgalus, o būstas nėra pritaikytas, naujas, jau pritaikytas būstas jam turi būti suteiktas nesilaikant eiliškumo.

Šiuo klausimu kreiptis reikia į savivaldybę.

UŽ inf.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Komentarai  

+2 # Aha 2020-02-05 13:35
Kazkuriam naujienu portale skaiciau,kad neigaliesiems sergantiems nuo gimimo nuo sausio pakele tik transporto islaidu kompensacija 25ct nuo 9,50€ iki 9,75€,o ju pensijos per 4 metus didejo vos 4€ ir tai tas buvo tik pries kelis metus.
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Saugos kodas
Atnaujinti

lzukt.lt

Krašto turtas
Praeities integracija

Kuponas Ukmergės žinios

Pridavimas

Vilkmerge restoranas

Ar ketinate skiepytis “AstraZeneca” vakcina?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

Faberlic 2015

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų