Praėjusią savaitę Deltuvos miestelyje surastas sunkiai sužalotas negyvas gulbės jauniklis. Seniūnija bando išsiaiškinti, kas paliko žaizdas – žmogaus ranka ar gulbė susižalojo pati.

Spalio 7 d. netoli Deltuvos tvenkinio pastebėtas gulbės jauniklis, gulintis be gyvybinių funkcijų. Jį netoli savo sodybos rado miestelio gyventojas. Vyrui išvykstant iš namų, apie 11 val., paukščio dar nebuvo, o 12:30 val. jis jau gulėjo sunkiai sužeistas.

Paukštį apžiūrėjusi veterinarijos gydytoja Izolda Žemaitė konstatavo klinikinę mirtį dėl kaklo slankstelių lūžių. Nustatyti du aiškūs lūžiai. Gulbės jauniklis svėrė 10 kilogramų. Kaip informavo gydyklos „Deltuvos veterinarija“ gydytoja, surasto paukščio kūnas dar buvo šiltas, tačiau gulbė nebekvėpavo ir nebeplakė jos širdis. Kūnas buvo paralyžiuotas, o galvoje ir snapo srityje matėsi daugybinių kirtimų žaizdų.

Deltuvos seniūnijos vyresnioji specialistė Genovaitė Čepulienė apgailestavo: „Gulbė buvo komoje. Pagalbos nebebuvo galima suteikti...“

Seniūnija išplatino pranešimą, ragindama žmones nelikti abejingiems ir prašydama atsiliepti ką nors mačiusius ar žinančius apie įvykį. Kas iš tiesų nutiko? Ar galėtų žmogus šitaip žiauriai sužaloti paukštį? Ar galėjo paukštis tokias žaizdas pasidaryti pats?

Skirtingos versijos

„Kadangi, apžiūrėjus teritoriją, mėtėsi buteliai, bulvių traškučių pakuotės, pirmiausia pagalvojome apie blogiausią“, – pripažino veterinarijos gydytoja I. Žemaitė. „Nes gulbių jaunikliai yra smalsūs, eina prie žmonių, ragauja, kas jiems duodama. Tad kilo įtarimų, kad paukštis galėjo būti primuštas. Tačiau nesinorėtų tuo tikėti.“

Pasak seniūnijos darbuotojos, gyventojai sakė matę, kaip gulbiukai, bandydami skristi, kildami atsitrenkia į elektros kabelį, kuris juos nubloškia žemyn. Nukritę jie grįžta į tvenkinį, nuplaukia.

Gydytoja patvirtino, kad kaip tik dabar gulbiukai mokosi skraidyti. Tai rodo ant plaukmenų plėvių pastebėtos nuospaudos, susidarančios gulbėms leidžiantis ant vandens paviršiaus. O elektros kabelis prie tvenkinio įrengtas gana žemai, tad paukštis tikrai galėjo į jį atsimušti, susilaužyti kaklą ir nukristi ant žemės. „Tačiau neaišku, iš kur atsirado kirtimų žymės ant snapo. Nuo atsitrenkimo smūgio jis greičiau būtų sutrupėjęs“, – dalijosi abejonėmis.

I.Žemaitė sakė, kad ji konsultavosi su aplinkosaugininkais Vilniuje. Šie paprašė nuodugniai apžiūrėti vietą ir surinkti įrodymus. Tačiau jokių aiškių įrodymų nėra: nerasta kirtiklio ar pagalio, kuriuo galėtų būti sužalotas paukštis, nesimatė grumtynių žymių. Gulbės kūnas nebuvo apdraskytas. „Galbūt įvyko nelaimė, gal paukštį kas netyčia pervažiavo“, – svarsto gydytoja.

Deltuvos tvenkinyje šią vasarą išaugo penki gulbių jaunikliai. Dabar jų liko keturi. Įprastai jaunikliai žiemai išskrenda, o čia žiemoti atskrenda kitos gulbės. Kaip bus šiemet, priklausys nuo orų.

Teisinė atsakomybė

Elgesį su gyvūnais reglamentuoja Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas bei kiti teisės aktai. Jų pažeidimas užtraukia administracinę ir net baudžiamąją atsakomybę. Įstatymu draudžiama žiauriai elgtis su gyvūnais, kankinti, bet kokiomis priemonėmis tiesiogiai ar netiesiogiai propaguoti ir skatinti žiaurų elgesį su gyvūnais, jų kankinimą, kurstyti smurtą prieš gyvūnus.

Įstatyme aprašyti veiksmai, kurie laikomi žiauriu elgesiu su gyvūnais. Tarp jų – gyvūnų gąsdinimas, sužeidimas ar nužudymas bei kiti veiksmai, sukeliantys gyvūnų žūtį, skausmą, kančią, pavojų gyvūnų sveikatai ar gyvybei.

Jei paaiškėtų, kad gulbė žuvo nuo žmogaus rankos, tokiam piktadariui tektų už savo elgesį atsakyti. Aplinkos apsaugos departamento Ukmergės aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Kęstutis Urbonavičius informavo, kad Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyta, jog žiaurus elgesys su gyvūnais, gyvūno kankinimas, dėl kurio gyvūnui gresia suluošinimas ar žūtis, užtraukia baudą nuo 300 iki 1 750 eurų.

Nusikaltimas, padarytas asmens, jau bausto už tapatų pažeidimą, užtraukia baudą nuo 1 750 iki 2 300 eurų.

Baudžiamojo kodekso 310 straipsnis numato: „Tas, kas žiauriai elgėsi su gyvūnu, jį kankino, jeigu dėl to gyvūnas žuvo arba buvo suluošintas, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienų metų.“

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Komentarai  

0 # Pastebėjimas 2020-10-15 19:29
Kad taip žmonėmis rūpintusi!
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Saugos kodas
Atnaujinti

Kuponas Ukmergės žinios

Veterinarijos klinika

Pridavimas

Vilkmerge restoranas

Kaip vertinate R. Karbauskio pasitraukimą iš Seimo?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Floros Studija

sale

Telefonai Ukmergė

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

Faberlic 2015

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų