Grupinio gyvenimo namų atidarymo juostelę kirpo direktorius V. Petrauskas, ministrė M. Navickienė ir meras R. Janickas.  Autorės nuotr. Grupinio gyvenimo namų atidarymo juostelę kirpo direktorius V. Petrauskas, ministrė M. Navickienė ir meras R. Janickas. Autorės nuotr.

Ukmergėje, Vingio gatvėje, oficialiai atidaryti Jasiuliškių socialinės globos namų Grupinio gyvenimo namai. Pastatas buvo pastatytas ir įrengtas dar pernai rudenį, tačiau įkurtuves teko atidėti dėl jo įregistravimo kliūčių bei licencijos veiklai.

Grupinių namų Ukmergėje steigėjas – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pavaldi įstaiga – Jasiuliškių socialinės globos namai. Tokie namai visoje Lietuvoje statomi vykdant institucinės globos pertvarką.

Naujo 240 kv. m namo statybą finansavo valstybė iš investicinio fondo. Žemės pirkimas, projektavimas, statybos darbai kainavo 344 000 Eur.

Nuo gegužės bendruomeniniuose namuose gyvena 10 intelekto ir psichikos sutrikimų turinčių asmenų – 5-ios merginos ir 5 vyrai. Jauniausias – 24-erių metų, vyriausias – per 50.

Čia dirba 4 socialinio darbuotojo padėjėjai ir 1 socialinė darbuotoja.

Įsikuriant juos bendruomeniniuose namuose palaimino Ukmergės dekanato dekanas, Šv. apaštalų Petro ir Povilo parapijos klebonas, kunigas Raimundas Kazaitis.

Aukštai ant stiebo suplevėsavo iškelta lietuviška trispalvė.

Jasiuliškių socialinės globos namų direktorius Vilius Petrauskas pasidžiaugė, kad Vingio gatvėje būsimi namų gyventojai „Vienkiemio“ bendruomenės, kuriai vadovauja Rimas Petronis, buvo priimti ir užsimezgė darnūs santykiai. Prieš tai šių namų statybai rajono savivaldybė buvo skyrusi kitą sklypą, tačiau kvartale atsirado nenorinčiųjų žmonių su negalia kaimynystės. Pakeitus vietą, problema buvo išspręsta.

Grupinio gyvenimo namų šeimininkų su įkurtuvėmis pasveikinti atvyko Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė. Savo kalboje ji atkreipė dėmesį, kad bendruomenės sustiprėja, kai yra įvairios. „Visi esame vienodai galingi. Visuomenė keičiasi pamažu. Nors iš pradžių būna skeptikų, bet, priėmus į savo tarpą silpnesnius, padedant vieni kitiems, tampame stipresni“, – sakė ji.

Viceministrė Vilma Augienė įteikė išduotą licenciją veiklai ir palinkėjo tapti namais, kuriuose žmonės su negalia, padedami kitų, savarankiškėja.

Socialinės apsaugos įstaigų skyriaus vedėjas Darius Pauliukonis, rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas, mero pavaduotoja Agnė Balčiūnienė įteikė įkurtuvių dovanas.

Sukūrė tikrus namus

Atidarymo metu V. Petrauskas padėkojo projektuotojai Birutei Kudžmienei bei darbus atlikusių įmonių vadovams – UAB „Baltukmės statyba“ direktoriui Alvydui Pelakauskui ir „UAB „Statybos montavimo darbai“ direktoriui Valdui Petroniui.

Name įrengti 6 vienviečiai ir 2 dviviečiai kambariai. Ant pastato stogo veikia saulės elektrinė. Gyventojai naudojasi bendra virtuve ir svetaine.

Įsikūrimas vyko nuo gruodžio – apstatytas vidus, sutvarkyta aplinka. Baldus, pasak V. Petrausko, rinkosi patys gyventojai.

Socialinio darbuotojo padėjėjai dirba paromis pagal sudarytą darbo grafiką.

Gyventojai kartu su darbuotoja vyksta apsipirkti maisto produktų ir patys gaminasi maistą, tvarkosi kambarius ir bendrąsias patalpas. Taip pat augina daržoves šiltnamyje ir darže, puoselėja namo aplinką, pjauna veją. Turi ir augintinių – rūpinasi žuvytėmis akvariume. Lanko netoliese esantį baseiną.

Du gyventojai įsidarbino – dirba ekologiniame ūkyje Leonpolyje. Kiti – užregistruoti Užimtumo tarnyboje.

Kaip sakė V. Petrauskas, norinčiųjų įsikurti šiuose namuose buvo daugiau. Jie patys rinkosi, kas su kuo norėtų gyventi, tad atvyko visi vienminčiai, darbštūs, sutariantys tarpusavyje.

Atsidėkodami namų gyventojai atliko dainą, o ministrei įteikė savo keptos duonos.

Siekia mažinti skaičių

Vyriausybės planuose – mažinti gyventojų skaičių visos šalies instituciniuose socialinės globos namuose, o ateityje tokių namų kaip Jasiuliškyje ir visai atsisakyti.

Dabar einama ta linkme, kad gyventojų skaičius juose mažėtų. O jų ir mažėja. Dar prieš bemaž 5-erius metus šioje įstaigoje gyveno 330 gyventojų. Paskui liko 275. Pandemijos metu 10 gyventojų mirė, o nauji nebuvo priimami, tad vietų skaičius, steigėjo sprendimu, buvo dar kartą sumažintas. Dabar kartu su Grupinio gyvenimo namų gyventojais yra 256 žmonės.

Ateityje palaipsniui gyventojų jų namuose mažės dar ir dėl nustatytos naujos priėmimo tvarkos. Šiuo metu ilgalaikei globai priimami tik asmenys su sunkia negalia. Anksčiau čia buvo apgyvendinami asmenys ir turintys mažesnį neįgalumo lygį.

Ukmergėje, Vilniaus gatvėje, numatoma statyti dar vienus Grupinio gyvenimo namus, skirtus žmonėms su intelekto ar psichikos negalia.

Vilniaus gatvėje 130B esančiame valstybei anksčiau priklausiusiame sklype juos statys Ukmergės rajono savivaldybė.

1 494 kv. m sklype suprojektuotas 250 kv. m ploto pastatas. Jame įsikurs 10 žmonių.

Ukmergės savivaldybei tai bus pirmasis Grupinio gyvenimo namų statybos projektas. Socialinės paramos skyriaus vedėja Asta Leonavičienė sakė, kad šiuo metu pateikti dokumentai statybos leidimui gauti. Gavus leidimą, bus skelbiamas konkursas rangovams.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

Aistra

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų