Spausdinti šį puslapį

Kraujas šlapime – signalas, kad reiktų pasitikrinti sveikatą

Kraujas šlapime – signalas, kad reiktų pasitikrinti sveikatą Kraujas šlapime – signalas, kad reiktų pasitikrinti sveikatą

Jeigu savo šlapime pastebėjote spalvos pokyčių arba kraujo – tai ženklas, kad jūsų inkstų arba šlapimo sistemos funkcija gali būti sutrikusi arba jau sergate tam tikromis ligomis: lėtiniu prostatitu, cistitu arba net inkstų ar šlapimo pūslės vėžiu.

Tačiau kartais nedidelis kraujo kiekis šlapime gali atsirasti ir dėl gana paprastų priežasčių, kuomet tikrai neverta panikuoti dėl rimtų sveikatos sutrikimų.

Apie tai, kodėl gali atsirasti kraujas šlapime ir ką tai sako apie žmogaus sveikatą, komentuoja "Homosanus" klinikos urologas Vitalij Varygin.

Ar visada reikia sunerimti, kai šlapime atsiranda kraujo?

Sunerimti reikėtų visada, tačiau ar tai yra rimtos ligos požymis - nebūtinai. Kraujas šlapime gali būti nematomas plika akimi ir nustatomas tik pagal tyrimą (mikrohematurija) arba aiškiai pastebimas paties žmogaus. Mikrohematurija gali atsirasti paprasčiausiai po fizinio krūvio ar pavalgius daugiau mėsos. Net po lytinio akto šlapime šiek tiek padidėjęs eritrocitų kiekis nereiškia nieko rimto. Todėl įprasta šlapimo tyrimą atlikti ir vertinti rytais, kad rezultatams įtakos neturėtų minėti pašaliniai aspektai.

Dėl kokių priežasčių kraujas šlapime atsiranda tik moterims arba tik vyrams?

Moterims šlapimo kraujyje natūraliai gali atsirasti prieš ir po mėnesinių, todėl menstruacijų metu šlapimo tyrimai neatliekami. Vyrų šlapime galima rasti kraujo dėl lėtinio prostatito – ypač po pirties ar išsimaudžius šaltame vandenyje. O abiems lytims kraujas šlapime atsiranda dėl vėžio bei šlaplės, inkstų ar pūslės uždegimo.

Apie kokias ligas dažniausiai praneša kraujas šlapime?

Dažniausiai pasitaikančios ligos, apie kurias informuoja kraujas šlapime – šlapimo organų sistemos uždegimų atvejai ir vėžys.

Šlapimo organų sistemos vėžys - kas jį sukelia?

Šios ligos priežastis vis dar lieka neaiški, lygiai kaip ir kitų organų vėžio sukėlėjai. Bet tikrai žinoma, kad išskyrus genetiką (dėl žmogaus giminėje pasitaikiusių šios ligos atvejų rizika susirgti šlapimo sistemos organų vėžiu padidėja dvigubai), šlapimo pūslės ir kitų šalia esančių organų vėžiu daug dažniau serga rūkantys žmonės. Visos kitos šio vėžio priežastys yra tos pačios kaip ir kitų onkologinių ligų.

Kokių veiksmų imtis pirmiausiai, pastebėjus šlapime kraujo? Svarbiausi tyrimai, konsultacijos.

Pirmiausiai - kreiptis į šeimos gydytoją. Jeigu kraują pastebėjote plika akimi - tai jau rimta patologija: stiprus uždegimas (moterims ryškus kraujavimas dažnai pasitaiko dėl ūmaus cistito) arba vėžys. Tačiau jei kraujo kūneliai šlapime pastebėti profilaktinio tyrimo metu, neskubėkite panikuoti. Mikrohematurija nustatoma tada, kai šlapime eritrocitai randami 3 pakartotinų tyrimų metu per 2 mėnesių laikotarpį. Jei visuose šiuose tyrimuose randami eritrocitai, tuomet rekomenduojama urologo konsultacija, šlapimo takų echoskopija arba pilvo organų kompiuterinė tomografija.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Susiję įrašai (pagal žymę)