Prieš alkoholį – ir žodžiais, ir kodu

Alkoholis – ne brolis, – sako tautos išmintis. Kai jau nutinka, kad jo žmogui tampa per daug, tai ir nelaimės, ir bėdos čia pat: dėl girtaujančiųjų kenčia šeimos, prarandamas darbas. Į svaigalus įnikusiems vyrams ir moterims bandoma padėti paskaitomis, kurios skaitomos Ukmergės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biure.

Viena iš Biuro veiklos sričių – rūpintis savivaldybės bendruomenės sveikata, mokyti sveikos gyvensenos, o papuolusiems į bėdą – ir padėti.

Bėdų dažniausiai prisiprašo nesaikingai vartojantys alkoholį vairuotojai. Sėdę prie vairo išgėrę ir sulaikyti policijos, jie praranda teisę vairuoti transporto priemones. Kad jas atgautų, turi ne tik sumokėti baudą, bet ir mokytis gyventi ir automobilį vairuoti blaivūs. Tokius kursus organizuoja Visuomenės sveikatos biuras.

Šios įstaigos vadovė Vaida Puodžiūnienė teigė, kad kursų, kurie vedami bent kartą per mėnesį, programa patvirtinta sveikatos apsaugos ministro. Jų išklausyti kas kartą ateina vienas du, kartais daugiau vairuotojų pažymėjimus praradusių vairuotojų. Mokymus veda visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, turinti atitinkamą išsilavinimą ir licenciją, kurią išduoda Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai taryba prie Sveikatos apsaugos ministerijos.

Privalomas ir egzaminas

Išklausius kursus, iš temų, apie kurias buvo kalbėta, laikomas egzaminas-testas. Nors kursai nėra pigūs – reikia sumokėti 17 eurų, – Biuro vadovė paskaitas laiko naudingomis, nes žmonės mokomi nevartoti alkoholio, gauna socialinių, psichologijos žinių.

Registracijai nebūtina vykti į Deltuvos g. 19 įsikūrusį Biurą, tai galima padaryti telefonu arba internetu. Kur lankyti kursus, žmogus taip pat gali pasirinkti: nebūtinai šioje įstaigoje, nebūtinai ir Ukmergėje.

Siūlo koduotis

Dar viena problemų dėl alkoholio turintiems asmenims – kodavimas. Savivaldybė iš Visuomenės sveikatos rėmimo fondo skiria pinigų šiam tikslui. Šiemet skirta 1800 eurų įgyvendinti „Alkoholio vartojimo neigiamo poveikio sveikatai mažinimo programai“. Kalbėdama apie šią veiklą, V. Puodžiūnienė pasakojo, kad į jų įstaigą kreipiasi tie, kurie pavargo kęsti girtaujančių bendruomenės ar šeimos narių keliamus rūpesčius. Tai pirmiausia motinos, žmonos, kurioms pavyko įtikinti girtaujantį sūnų ar vyrą. O jei ne, artimieji kreipiasi į seniūnijų socialinius darbuotojus arba socialiniai darbuotojai patys bando paveikti girtaujančias šeimas ar asmenis gydytis nuo alkoholizmo.

V. Puodžiūnienė pasidžiaugė, kad neretai kreipiasi ir pats žmogus, norintis keisti savo gyvenimo būdą. Paprastai ateina su artimuoju ar šeimos nariu, nes reikalingas jų palaikymas, supratimas, padrąsinimas.

Norintiems gydytis

Direktorės teigimu, šiemet jau užkoduota 20 žmonių. Norint pradėti gydytis, pirmiausia reikia Konsultacijų poliklinikoje užsiregistruoti pas gydytoją psichiatrą, kuris ir spręs, būtina koduotis ar dar galima kitaip išgyti. Koduojant suleidžiama vaistų. Tačiau prieš kodavimą svarbu, kad žmogus bent savaitę nebūtų vartojęs alkoholio.

„Būna, – pasakoja apie gydymo procesą V. Puodžiūnienė, – ligonis vežamas į Vilnių gydyti pagal „Minesotos“ programą, kuri vykdoma jau ketveri metai ir yra gana veiksminga. Tačiau kiekvieno ligonio atvejis yra individualus. Nesvarbu, kokie metodai taikomi, pirmiausia svarbu žmogui padėti. Todėl su ligoniu dirba psichologas, kad galutinai žmogų motyvuotų, o ir po kodavimo nuolat palaiko su juo ryšį, stebi. Būna ir atkryčių, tada ligonis vėl vežamas į Vilnių ir vėl viskas pradedama iš naujo. Kad žmogui būtų lengviau, jis turi turėti su kuo nors išsikalbėti. Jei nėra šeimos narių, nukreipiamas į kaimo bendruomenę, kad palaikytų, kad neliktų su savo problema vienas.“

Iš visų gydymo metodų, ekspertų teigimu, geriausia yra „Minesotos“ programa. Tačiau ir čia būna atkryčių. Vis dėlto daugeliu atvejų problemos išsprendžiamos. „Smagu, kai žmonės grįžta į visuomenę. Tenka sutikti einančius su vaikais, šeimomis. Yra ir ketvirtus metus nevartojančių“, – džiaugiasi direktorė, kad darbas – spręsti socialines problemas – teikia ir moralinį pasitenkinimą.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

KuoSkiriasi.lt

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų