Spausdinti šį puslapį

Deltuvoje – respublikinė paroda „Sodų sakmės“

Šiaudiniai sodai – lietuvių tautos tradicijos, gili apeiginė prasmė. Šiaudiniai sodai – lietuvių tautos tradicijos, gili apeiginė prasmė.

Daiva STIMBURIENĖ

UKC Deltuvos skyriaus renginių organizatorė

Deltuvoje atidaryta respublikinė  paroda „Sodų sakmės“. Tai – Vilniaus etninės kultūros centro dovana ne tik Deltuvai, Lietuvos mažajai kultūros sostinei 2021, bet ir visiems ukmergiškiams. Deltuva – pirmoji parodos stotelė, keliaujant per dar tris Lietuvos mažąsias kultūros sostines – Krakes, Veliuoną, Nevarėnus.

Šiaudiniai sodai – būdas išreikšti save. Juose – lietuvių tautos tradicijos, gili apeiginė prasmė.

Parodos organizatorė Vilniaus etninės kultūros centro kultūrinių veiklų koordinatorė tautodailininkė Marija Liugienė sodus riša daugiau nei 40 metų. Pasak jos, seniau sodas kabodavo kone kiekvienuose namuose. Juos rišdavo didžiosioms šventėms – Kalėdoms ir Velykoms.

Kalėdinius sodus puošdavo saulutėmis, žvaigždutėmis, Velykoms skirtus − paukščiukais, į kuriuos galima įdėti ir margučius, taip pat − išpūstų kiaušinių kevalais, gėlytėmis.

Paukščiai lietuviams įprasmino dangaus ir žemės ryšį, buvo tikima, kad protėvių vėlės išskrenda Paukščių taku, o pavasarį ant jų sparnų kartu su šiluma ir saule sugrįžta atgal.

Papročiais labiausiai apipinti vestuviniai sodai, būdavę neatskiriamu aukštaičių vestuvių apeigų atributu. Krikštynoms sodą rišdavo besilaukianti mama. Siūlą būsimam sodui ji kabindavo ant kablio, ant kurio vėliau buvo kabinama vygė.

Šiandien nuolat skubėdami praradome gyvenimo pojūtį, pusiausvyrą, tad pakabintas palubėje besisukantis sodas pripildys namus geros energijos ir sutarimo. Jo lauke atsiranda ramybė ir tylus džiaugsmas. Būtent to dabar mums labiausiai reikia. Galbūt tai yra sodų uždavinys...

Tautodailininkų dėka sodai atgimsta ir vėl tampa nepakartojama namų puošmena. Deltuvos kultūros namuose eksponuojama 60 šiaudinių sodų, kuriuos pateikė 24 rišėjai iš įvairių Lietuvos regionų. Parodos tikslas – parodyti šių kūrinių grožį, sakralumą, rišėjų išmonę bei kruopštumą ir įkvėpti, padrąsinti daugiau žmonių prisiliesti prie sodų rišimo tradicijos.

Dėkojame tautodailininkams, padovanojusiems mums šį įspūdingą reginį. Džiaugiamės, kad į sodų rišėjų būrį įsiliejo vidiškietė Janė Giedraitienė. Savo pirmąjį surištą sodą mums dovanoja deltuviškė Rasa Laskauskienė.

Paroda veiks iki gegužės 28 d. Ją aplankyti karantino metu galima iš anksto paskambinus į Deltuvos kultūros namus. Kviečiame visus apsilankyti Deltuvoje – Lietuvos mažojoje kultūros sostinėje.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)