Gyventojus rūšiuoti skatins „per piniginę“

Pagal Vyriausybės patvirtintą tvarką daugiabučiams namams bus priskiriamos buitinių atliekų aikštelės. Tai reiškia, kad gyventojai taps atsakingi už jų kiekį ir turinį – kuo daugiau konteineriuose neišrūšiuotų atliekų, tuo didesnis mokestis. Neseniai buvo patvirtintas naujas Ukmergės rajono savivaldybės atliekų tvarkymo planas, sudarytas 2014–2020 metams. 

 Gedimino Nemunaičio nuotr. Atliekos ne visada telpa į konteinerius.


Jame ypač daug dėmesio skiriama atliekų rūšiavimui.

Rajono savivaldybės Aplinkosaugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Vilija Grabauskienė sako, kad dar griežčiau bus kovojama su tempiančiais į bendrąsias konteinerių aikšteles baldus, buitinę techniką, padangas bei kitas didelių gabaritų atliekas.

Anot vedėjos, naujas planas sudarytas todėl, kad patvirtintasis prieš šešerius metus nebeatitiko laikmečio reikalavimų. Nuo to laikotarpio atsirado daug naujų teisės aktų, Aplinkos ministerijos įsakymų ir reikalavimų regionams ir savivaldybėms atliekų tvarkymo klausimais. Nors ankstesnysis planas buvo sudarytas iki 2018 metų, jį teko gerokai pakoreguoti.

Pasak vedėjos, komunalinių atliekų tvarkymo planavimo tikslas – nustatyti atliekų tvarkymo sistemos organizavimo priemones, kurios užtikrintų aplinkosaugos, techninius, ekonominius ir higienos reikalavimus.

Plane aptarti dabar taikomi atliekų tvarkymo, neišrūšiuotų atliekų mažinimo būdai ir numatytos gairės ateičiai.

Sąmoningi mokės mažiau

Anot V. Grabauskienės, didžiausią susirūpinimą kelia nelogiškas ukmergiškių požiūris – žmonės nori už atliekų tvarkymą mokėti mažiau, tačiau didelių gabaritų atliekų nesivargina vežti į joms skirtą aikštelę Gerseniškių gatvėje.

Iki šiol tokie gyventojai sulaukdavo tik įspėjimų. Nuo šiol juos „auklėti“ savivaldybė pasirengusi ir baudomis. Atboginęs fotelį, spintelę ar padangą prie konteinerių, gali susilaukti kelių šimtų eurų baudos.

Be to, Vyriausybė patvirtino dvinarę įmoką už komunalinių atliekų tvarkymą. Kuo daugiau konteineriuose, priskirtuose konkretiems daugiabučiams, bus neišrūšiuotų atliekų, tuo didesnis mokestis lauks tų namų gyventojų.

Ir atvirkščiai, pavyzdingiausiai atliekas rūšiuojantieji galės džiaugtis mažesniu mokesčiu, kuris susidarys iš pastoviosios ir kintamosios dalies.

Planai įgyvendinami

Rajone iš viso yra 81 antrinių žaliavų konteinerių pastatymo vieta. 50 aikštelių yra įrengtos pagal europinius reikalavimus. Tai atliekų priėmimo punktai, kuriuose be konteinerių mišrioms komunalinėms atliekoms surinkti pastatyti ir pakuočių atliekų bei kitų antrinių žaliavų surinkimo konteineriai. Jie aptverti, išgrįsti atitinkama danga, kai kurie apsodinti gyvatvore.

Viena tokia rūšiavimo aikštelė tenka 456 gyventojų. Tai geras rodiklis, nes pagal atliekų tvarkymo planą užtektų, jei viena aikštelė „aptarnautų“ 600 gyventojų.

Iš viso pastatyti 366 antrinėms žaliavoms – stiklui, plastikui ir popieriui skirti konteineriai – varpeliai.

Visi jie įsigyti Aplinkos ministerijos administruojamos Gaminių ar pakuotės atliekų tvarkymo programos lėšomis.

Taip pat individualių namų gyventojams išdalinti rūšiavimui skirti maišai, kurie surenkami apvažiuojant. Rajono mokykloms ir darželiams išdalinti 134 komplektai rūšiavimo dėžučių.

Visos šios pastangos pasiteisino: lyginant su 2013 metais antrinių žaliavų surenkama beveik 170 tonų daugiau.

Nori antros dėžės

V. Grabauskienė sako, kad reikšmingas dėmesys nukreiptas į biologiškai skaidžių atliekų tvarkymą. Mažinant jų kiekį bendrame atliekų „katile“, nemažai įtakos turi ir gyventojų požiūris bei supratingumas.

Praeitą pavasarį išdalinta 3600 kompostavimo dėžių. Kadangi jų dar liko, manoma, jog ne visi individualių namų gyventojai jomis apsirūpino.

V. Grabauskienė pasakojo, kad kai kurie gyventojai, įvertinę kompostavimo dėžių patogumą, net klausia, ar galima įsigyti po antrą dėžę. Apie tai dar svarstoma, tačiau nepasiėmusieji dėžių raginami jas atsiimti didelių gabaritų aikštelėje Gerseniškių gatvėje.

Ligita JUODVALKIENĖ

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Kainoteka

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Apkeliauk

Tauragės laikraštis

KuoSkiriasi.lt

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų