Spausdinti šį puslapį

Šokoladas ir kava medikui – ar tai kyšis?

Ukmergės ligoninė vykdo korupcijos prevencijos įgyvendinimo planą. Ukmergės ligoninė vykdo korupcijos prevencijos įgyvendinimo planą.

Ar jums yra tekę prie gydytojo kabineto matyti žmogų, lūkuriuojantį su gėlių puokšte ar saldainių dėžute? O patys taip darėte? O gal net rankinėje ar kišenėje yra tekę spausti vokelį su grynaisiais pinigais?

Sociologinių tyrimų duomenimis, beveik pusė (48,2 proc.) apklaustų Lietuvos gyventojų gydytojams yra neoficialiai atsidėkoję. Didžioji dalis taip pasisakiusių žmonių – mažiausias pajamas gaunantys ir vyresni nei 46 metų amžiaus. Ši statistika puikiai iliustruoja, jog kyšiai Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje vis dar gaji problema.

Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja Eglė Tamošiūnienė pastebi, kad situacija gerėja, lyginant su ankstesnėmis apklausomis. Tačiau lietuviai vis dar pakantūs korupcijai ir patys yra linkę medikams neoficialiai atsidėkoti. Didžioji dalis tai darydami netgi nežino, kad daro nusikaltimą, už kurį gresia baudžiamoji byla, bauda, didesnė nei duodamo kyšio vertė.

Nesvarbu, kada „atsidėkoji“

Kyšis – tai ne kas kita kaip bet kokios turtinės ar kitokios asmeninės naudos sau ar kitam asmeniui neteisėtas atlygis už pageidaujamą gydytojo veikimą arba neveikimą. Dažniausiai kyšius medikams pacientai duoda norėdami gauti nedarbingumo pažymėjimą, siuntimą pas gydytoją specialistą, slaugos paslaugas ar siekdami negalios pripažinimo. Dar kitu atveju kyšiai duodami dėl to, jog žmogus, pavyzdžiui, paguldytas į ligoninę tikisi gauti geresnę ar išskirtinę priežiūrą, gydymą.

E. Tamošiūnienė atkreipia dėmesį į vis dar gajų mitą visuomenėje, kad davus vokelį po procedūros, apžiūros ar vizito tai jau ne kyšis, o padėka.

„Iš tiesų visiškai nesvarbu, kuriuo metu tai padaroma. Neoficialus atsidėkojimas tiek prieš, tiek po procedūros ar paslaugos yra kyšis, ir už tai gali būti baudžiamas tiek jį duodantis pacientas, tiek jį imantis gydytojas“, – pastebi Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja.

Bauda didesnė už kyšį

Lietuvoje atlikti sociologiniai tyrimai rodo, kad dažniausiai gydytojams ir kitiems medicinos darbuotojams duodamos dovanos yra saldainiai, šokoladas (46 proc.) ir kava (44 proc.). Beveik penktadalis – 19 proc. – apklaustų respondentų dovanoja alkoholį, 16 proc. – gėles. 12 proc. – maisto produktus, o 5 proc. – daržoves.

Daugelis pacientų suvokia, kad vokelis su grynaisiais pinigais yra kyšis, tačiau dar ne visi žino, kad už tai gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja E. Tamošiūnienė atkreipia dėmesį į faktą, kad kai kurie pacientai ir medikai smulkių dovanų, tokių kaip šokoladas ar kava, net nelaiko kyšiu. Tačiau būtent nuo tokių, iš pirmo žvilgsnio lyg ir nereikšmingų, smulkmenų ir formuojasi neigiamas sveikatos sektoriaus įvaizdis, pradeda sklisti kalbos apie medikus, kuriems reikia nešti kyšius.

Už kyšio, kurio vertė viršija 12500 eurų (250 MGL), davimą pagal Baudžiamąjį kodeksą gali grėsti net ir laisvės atėmimo bausmė iki 8 metų. Už mažesnį – iki 7 metų.

Gali tik pakenkti

Ukmergės ligoninės vyriausiasis gydytojas Rimvydas Civilka pasakoja, kad ne visi pacientai žino apie tai, kad už kyšio davimą gresia baudžiamoji atsakomybė. Įstaigoje yra patvirtintos elgesio taisyklės, kaip darbuotojai turi elgtis, susidūrus su galima korupcinio pobūdžio veikla. „Taisyklėse yra aiškiai nurodyta, kad įstaigos darbuotojai turi pacientui aiškiai pasakyti ir savo elgesiu parodyti, kad netoleruoja kyšių davimo ir ėmimo, bei įspėti, kad už tai gresia baudžiamoji atsakomybė. Darbuotojai įpareigoti paaiškinti, kad bet koks siūlymas ar pažadas duoti kyšį taip pat gali būti traktuojamas kaip neteisėtas veiksmas ir už jį gresia atsakomybė“, – teigia R. Civilka.

Ukmergės ligoninė vykdo korupcijos prevencijos įgyvendinimo planą ir pacientai apie tai, kad įstaigoje netoleruojamas kyšių davimas, yra informuojami įstaigos interneto tinklalapyje, kuriame skelbiama informacija apie tai, kas yra korupcija, kokia gresia atsakomybė už kyšio davimą.

Be to, ligoninės skyriuose ant gydytojų ir specialistų kabinetų durų klijuojami lipdukai ir skelbimai „Geriausia padėka medikui – Jūsų šypsena“, o informaciniuose stenduose skelbiama informacija apie atsakomybę už korupcinio pobūdžio teisės pažeidimą.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

Užs. Nr. 21

 

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Susiję įrašai (pagal žymę)