Spausdinti šį puslapį

Maisto produktų kainos auga greičiau nei kitose ES valstybėse

Pastaruoju metu maisto produktų kainos Lietuvoje auga greičiau nei vidutiniškai kitose ES valstybėse. Štai trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginus su tuo pačiu praėjusių metų ketvirčiu, maisto kainos Lietuvoje padidėjo 3,6 proc. (ES vidurkis – 1,9 proc.). Apie tai skelbia Žemės ūkio ministerija. 

Praėjusiais metais maisto kainos mūsų šalyje buvo vienos žemiausių ES. Mažiau už maistą mokėjo tik  Vengrijos, Bulgarijos, Lenkijos ir Rumunijos gyventojai. Tačiau lietuviai maistui išleidžia beveik penktadalį savo lėšų – ir pagal šį rodiklį lenkia bendrą ES vidurkį.

VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, Lietuvoje per metus didėjo ir būtiniausių maisto produktų krepšelio kaina. Mažiausias šio krepšelio kainas siūlančiame prekybos centre kaina išaugo daugiau kaip 10 proc., o didžiausias šio krepšelio kainas siūlančiame prekybos tinkle – 17 proc.

Vieno atsakymo, kodėl pastaruoju metu Lietuvoje taip sparčiai auga maisto produktų kainos, nėra. Tam įtakos turi žaliavų kainų didėjimas, darbo užmokesčio augimas bei santykinai žemos produktų kainos.

Labiausiai bendras maisto kainų lygis per metus kilo dėl daržovių (ypač bulvių) kainų didėjimo.

Praėjusiais metais dėl viešojo maitinimo bei ugdymo įstaigų veiklos apribojimų bei dėl sutrikusio eksporto daugelis daržovių augintojų susidūrė su realizacijos problema ir savo produkciją parduodavo ypač pigiai.

Kai lyginame su ypač žemomis praėjusių metų kainomis, šiuo metu stebimas daržovių kainų metinis augimas yra labai didelis.

Šių metų III ketvirtį, palyginus su II ketvirčiu, bulvių kaina padidėjo beveik 176 proc., burokėlių – 150 proc., kopūstų – 112 proc., svogūnų – 32 proc., o morkų – 26 proc. Po derliaus nuėmimo šių daržovių kainos turėtų sumažėti, o štai sumažėjusios agurkų (beveik 35 proc.) ir pomidorų (41 proc.) kainos vėliau gali didėti.

Obuolių kaina dabar tik 5,77 proc. didesnė nei prieš metus. Artimiausiu metu ji neturėtų didėti arba net gali mažėti, nes yra didelė pasiūla iš Lenkijos, kur šiemet obuolių derlius rekordinis.

Mažmeninė tamsios duonos ir batono vidutinė kaina III ketvirtį, palyginus su II ketvirčiu, padidėjo 11,80 proc.

Kadangi grūdų supirkimo kainos daugelyje pasaulio šalių išliko aukštos, o žaliavų, transportavimo bei energijos išteklių kainos didėja, duonos gaminių kainos gali augti.

Kiaulienos kainos šių metų III ketvirtį, palyginus su prieš tai buvusiu, nežymiai sumažėjo (0,98–2,11 proc.), pabrango tik kiaulienos nugarinė be kaulų (2,67 proc.).

Galvijienos kainos beveik nekito, o vištienos – šiek tiek padidėjo. Atvėsintų viščiukų broilerių mažmeninė kaina trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginus su antruoju, pakilo 4,27 proc. Didėjant vištienos gamybai ir sumažėjus kainoms kaimyninėse šalyse, atvėsintų viščiukų broilerių kainos Lietuvos rinkoje turėtų šiek tiek sumažėti. Viščiukų skerdenų kaina pakilo 3,93 proc., tačiau išliko 17 proc. mažesnė nei prieš metus.

Geriamojo pieno mažmeninė kaina trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginus su antruoju, nežymiai padidėjo ir siekė 0,93 Eur už litrą. Šioms kainoms didžiausią įtaką turi situacija vidaus rinkoje. Augimui įtakos galėjo turėti didėjančios žaliavų, transportavimo, energijos kainos. Artimiausiu metu mažmeninės ir didmeninės geriamojo pieno kainos turėtų išlikti stabilios.

L ir M kategorijos kiaušinių vidutinės mažmeninės kainos minėtuoju laikotarpiu sumažėjo 4,75 proc.

UŽ inf.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)