Spausdinti šį puslapį

Gyvūnų ženklinimo terminas baigėsi: kas laukia, to nepadarius?

Paskambinusi Vidiškių seniūnijos gyventoja sakė besijaudinanti dėl to, kas bus, jei jos augintiniai liks nepaženklinti ir neužregistruoti.

Ženklinimo termino pabaiga – gegužės 1 d., tad įsibaimino, kad sulauks baudų.

Ji pati  augina tris kates, kurios visos sterilizuotos, ir dvi kalaites: vieną – kambarinę, o kitą – kiemsargę. Teigė, kad už kiemo vartų augintinės neina. Moteris sakė gaunanti 320 Eur pensiją, iš kurios tenka susimokėti mokesčius, pasirūpinti malkomis, prasimaitinti. Iš šių menkų pinigų perka maistą ir savo augintinėms. „Rūpinuosi, kaip galiu, jos – mano paguoda. Paženklinti neturiu iš ko, džiaugiuosi, kad galiu išmaitinti“, – kalbėjo vidiškietė. Tikino, kad gyvūnai prižiūrimi, todėl nesupranta, kodėl juos turi ženklinti. Vienai jos kačių – 17 metų, kitai – 10, o trečiai – metai. „Kaip man jas nuvežti?“ – dejavo moteris, neturinti savo transporto.

Gyventojai pikta, kad žmonės, mylintys ir prižiūrintys savo gyvūnus, yra bauginami baudomis. „Jei nepaženklinsiu, tai ateis pas mane į kiemą pareigūnai ir skirs baudą“, – nuogąstavo ji.

Išlaidos kompensuojamos

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Viešųjų ryšių skyrius priminė, kad yra numatyti atvejai, kai ženklinimo išlaidos kompensuojamos.

Socialiai remtiniems asmenims privalomo ženklinimo ir registravimo išlaidos kompensuojamos. Tačiau – tik už paslaugas, suteiktas iki šių metų gegužės 1 dienos. 

Už vieno augintinio ženklinimą ir registravimą kompensuoja 15 eurų, bet kompensacija skiriama ne daugiau kaip už tris gyvūnus.

Dokumentai dėl kompensavimo teikiami Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos.

Jei gyvūnai paženklinti ir užregistruoti nuo 2021 m. gegužės 1 d. iki 2021 m. gruodžio 31 d., prašymą dėl kompensacijos teikia socialinės pašalpos gavėjas ar pats gyvūnų globėjas. Tada reikia pridėti ir paženklinimą bei įregistravimą patvirtinančią pažymą.

Kai gyvūnai yra paženklinti ir užregistruoti nuo 2021 m. gruodžio 31 d. iki 2022 m. gegužės 1 d., prašymą dėl kompensacijos teikia paslaugos teikėjas.

Socialiai remtini asmenys dėl augintinių ženklinimo ir užregistravimo turi kreiptis į privačius veterinarijos gydytojus ar ženklinimo paslaugas teikiančius asmenis. Jie užpildo reikiamus dokumentus.

Ne visi privatūs veterinarijos gydytojai ar ženklinimo paslaugas teikiantys asmenys jas teikia socialiai remtiniems asmenims, suteikiant kompensacijas, todėl, prieš užsakant paslaugą, reikia pasiteirauti.

Reidų nedarys

Tarnybos Viešųjų ryšių skyrius informavo, kad  Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo kontrolės funkcija pavesta savivaldybių administracijoms, nurodant kontroliuoti, ar šunų, kačių ir šeškų laikytojai yra paženklinę ir registravę gyvūnus. Ši nuostata įsigalios nuo 2023 m. sausio 1 d.

Reidų į gyventojų namus ar kiemus neplanuojama daryti, esą reformos įvedamos siekiant skatinti žmonių sąmoningumą. Tačiau patikrinimas būtų vykdomas, gavus pranešimą.

Pažymima, kad pasirūpinti augintinio paženklinimu ir užregistravimu privalu, nepriklausomai nuo gyvūno amžiaus, nes tai padeda užkirsti kelią užkrečiamoms ligoms plisti. Pavyzdžiui, jeigu katė įdrėkstų pas jus atvykusiam pasisvečiuoti vaikui, jis būtų gydomas, o medikai apie įvykį praneštų Valstybinei maisto veterinarijos tarnybai tam, kad būtų aiškinamasi dėl užkrėtimo pasiutlige. Nepaženklinto gyvūno savininkui tokiu atveju būtų skirta bauda, kuri siekia nuo 30 iki 120 Eur.

Viešai skelbiama, kad iki šių metų gegužės 1 dienos Lietuvoje paženklinta ir į Gyvūnų augintinių registrą įtraukta beveik 300 tūkst. gyvūnų (maždaug –  kas ketvirtas gyvūnas).

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)