Nuo 2023-iųjų teismuose – pokyčiai

Teismams nebūdingų funkcijų atsisakymas leis daugiau laiko skirti kitoms byloms, ypač – sudėtingoms. Teismams nebūdingų funkcijų atsisakymas leis daugiau laiko skirti kitoms byloms, ypač – sudėtingoms.

Nacionalinė teismų administracija skelbia, kad nuo metų pradžios įsigaliojo Civilinio kodekso, Civilinio proceso kodekso, Notariato, Administracinių bylų teisenos ir kt. įstatymų pakeitimai.

Nuo šiol nebebus reikalingi kelių rūšių teismo leidimai, todėl dėl jų išdavimo Lietuvos gyventojai nebeturės kreiptis į teismą, patikslintos sąlygos norintiems pasinaudoti žyminio mokesčio lengvata. Dar viena naujovė – apylinkių teismai nagrinės civilinius ieškinius iki 100 tūkstančio eurų sumos.

Nereikės kreiptis į teismą:

  • nutraukiant santuoką ir tvirtinant gyvenimą skyrium sutuoktinių bendru sutarimu, kai sutuoktiniai neturi nepilnamečių vaikų;
  • keičiant vedybų sutartį;
  • sudarant nekilnojamojo daikto, kuris yra šeimos turtas, sandorius;
  • tėvams sudarant sandorius, susijusius su nepilnamečio vaiko turtu;
  • pripažįstant tėvystę, kai tarp suinteresuotų šalių nėra ginčų.

Šiuos klausimus pagal naująjį reglamentavimą spręs šalies notarai. Notaras, prieš tvirtindamas sandorį dėl nekilnojamojo daikto, kuris yra šeimos turtas, ar sandorius, susijusius su nepilnamečio vaiko turtu, turės patikrinti duomenis Socialinės paramos šeimai informacinėje sistemoje. Nustatęs, kad nebus užtikrinta nepilnamečio vaiko teisių ir interesų apsauga, jis turėtų atsisakyti atlikti notarinį veiksmą, pareiškėjas šį atsisakymą turės teisę apskųsti teismui. Be to, notaro atsisakymas atlikti notarinį veiksmą neatims iš asmens teisės, pasikeitus aplinkybėms, pakartotinai kreiptis į notarą.

„Teismams nebūdingų funkcijų atsisakymas leis daugiau laiko skirti kitoms byloms, ypač – sudėtingoms. Taigi šie pakeitimai leis teismams geriau atliepti ir bylose dalyvaujančių žmonių interesus – jie sprendimų sulauks greičiau“, – sako Teisėjų tarybos pirmininko pavaduotoja Egidija Tamošiūnienė, kartu pažymėdama, kad nuo to žmonių interesai nenukentės, kilus ginčui jie visada galės prašyti teisminės gynybos.

Nuo kitų metų įsigalios ir Civilinio proceso kodekso nuostatos, pagal kurias apylinkių teismai nagrinės bylas, kuriose ieškinio suma yra iki 100 tūkst. eurų.

Tikimasi, kad šie pakeitimai leis efektyviau paskirstyti apylinkių ir apygardų teismams tenkantį darbo krūvį, sukurti sąlygas, leisiančias greičiau nagrinėti sudėtingesnes bylas apygardų teismuose.

Pakeitimai dėl žyminio mokesčio

Nuo sausio įsigaliojo ir aktualūs civilinėse, administracinėse bylose pakeitimai, susiję su žyminiu mokesčiu ir taikoma lengvata.

Šiose bylose procesinius dokumentus (ieškinius, pareiškimus, prašymus, skundus) ir jų priedus Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portale e.teismas.lt pateikę naudotojai turėtų išreikšti pageidavimą procesinius dokumentus gauti tik elektroniniu būdu.

Įstatymų pakeitimai nustato, kad žyminio mokesčio lengvata, galimybė mokėti 75 proc. šio mokesčio sumos, galima tik tokiais atvejais, kai šalis ne tik elektronine forma pateikia teismui procesinius dokumentus, bet ir kai kartu išreiškia pageidavimą elektroniniu būdu juos gauti. Tik įvykdžius tokias sąlygas proceso dalyviai galės mokėti mažesnį žyminį mokestį.

Šiais pakeitimais norima paskatinti proceso dalyvius naudotis elektroninių ryšių priemonėmis visos bylos nagrinėjimo metu. Taip ne tik proceso dalyviai galėtų sumažinti bylinėjimosi išlaidas, bet ir teismai patiriamas nemažas pašto išlaidas. Be to,  tai paspartina procesinių dokumentų įteikimo procesą.

Jeigu bylos nagrinėjimo metu šalis atsisakys sutikimo procesinius dokumentus gauti tik elektroninėmis ryšio priemonėmis ir anksčiau dėl taikomos žyminio mokesčio lengvatos buvo sumokėjusi mažesnį mokestį, šalis turės pareigą sumokėti trūkstamą žyminio mokesčio dalį.

2021-aisiais metais apylinkių teismuose buvo išnagrinėtos 142 068 civilinės bylos, iš kurių 16 080 – dėl teismo leidimų nekilnojamojo daikto, kuris yra šeimos turtas, sandoriams sudaryti, jei sutuoktiniai turi nepilnamečių vaikų, ir 7 536 bylos dėl santuokos nutraukimo abiejų sutuoktiniu sutikimu.

Pernai, dar nepasibaigus metams, apylinkių teismuose buvo išnagrinėtos 142 288 civilinės bylos, iš kurių 14 088 bylos – dėl teismo leidimų nekilnojamojo daikto, kuris yra šeimos turtas, sandoriams sudaryti, jei sutuoktiniai turi nepilnamečių vaikų, ir 7 341 byla dėl santuokos nutraukimo sutuoktinių sutikimu.

UŽ inf.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

Aistra

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų