Naujametinė dovana – brangesnės šiukšlės

Už buitinių atliekų tvarkymą mokėsime daugiau. Gedimino Nemunaičio nuotr. Už buitinių atliekų tvarkymą mokėsime daugiau. Gedimino Nemunaičio nuotr.

Paskutinis šių metų rajono tarybos posėdis alsavo šventine dvasia. Susirinkusiesiems buvo padalinti kalėdaičiai, klebonas pasakė kalėdinį sveikinimą, o mokiniai sušoko nykštukų šokį.

Prasidėjęs kalėdiškai, posėdis baigėsi labai dalykiškai ir ukmergiškiams nelinksma žinia – vietinė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą didės.

Posėdžio pradžioje tradiciškai pagerbiami tą mėnesį gimę tarybos nariai. Šįkart sveikintas Kūčių dieną gimtadienį švenčiantis Arūnas Jasaitis.

Dar viena tradicija – prieš šv. Kalėdas rajono tarybos posėdžio metu visiems dalinti kalėdaičius. Palydėjęs gražiausiais linkėjimais juos padalijo Švč. Trejybės bažnyčios klebonas Šarūnas Petrauskas.

Posėdyje sulaukta ir dar vienų svečių – nykštukų. Jais persirengė ir smagų šokį sušoko Dukstynos pagrindinės mokyklos auklėtiniai, atvykę su kilniu tikslu – paimti politikų atsineštas akcijai „Knygų Kalėdos“ dovanojamas knygas.

Piliečių tribūnoje

Piliečių tribūnoje pasisakė trys kalbėtojai. Steigiamos Jakutiškių kaimo bendruomenės pirmininkas Kęstutis Zinkevičius teiravosi apie galimybę gatvių žibintų lempas pakeisti ekonomiškomis. Esą teko domėtis: nors lempos brangios, dėl suvartojamo mažo energijos kiekio investicijos atsiperka per metus.

Kitas kalbėtojas – buvęs Seimo narys Arūnas Dudėnas. Jis pristatė ir kvietė palaikyti kaip tik tame pačiame posėdyje bendrapartiečių socialdemokratų teiktą iniciatyvą steigti naują savivaldybės valdomą įmonę – Ukmergės atliekų tvarkymo centrą.

Keistas pasisakymas, nes didžiausios frakcijos partijos skyriaus pirmininkas pristatė projektą, kurį rengė ir jo žmona, tarybos narė Aira Dudėnienė...

Mindaugas Tamošiūnas taip pat palietė buitinių atliekų temą ir priminė, kad 2012 metais rajono tarybos sprendimu buvo nutarta įsteigti Ukmergėje atliekų rūšiavimo liniją. Tai turėjo sumažinti į sąvartyną vežamų atliekų kiekius. Tačiau linija nebuvo įsteigta. Klausta, kas dėl to kaltas.

Atsakė į klausimus

Buvo atsakyta į gausius Ukmergės miesto bendruomenės pirmininko Juliaus Kazėno klausimus, kuriuos šis išsakė praėjusiame rajono tarybos posėdyje.

Vicemerė Klavdija Stepanova, atsakydama į klausimą dėl greitosios medicininės pagalbos trečio ekipažo, priminė jog jis nustatomas ir finansuojamas, atsižvelgiant į savivaldybės gyventojų skaičių. Ukmergei priklausytų 2,1, o yra 2,6 posto. Be to, tam tikromis dienos, kada iškvietimų statistiškai daugiau, dirba trys postai. Šį klausimą, gavus papildomos informacijos, rengiamasi galutinai išspręsti iki biudžeto svarstymo.

Kitas klausimas buvo susijęs su kelių rekonstrukcija, kuriai esą lėšos panaudotos netinkamai. Savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas priminė, kad rekonstruoti keliai priklauso ne savivaldybei. Juos prižiūri Automobilių kelių direkcija.

Dėl naujo tilto per Šventąją statybos informuota, jog šį klausimą vyriausybė yra įtraukusi į prioritetinių projektų sąrašą, bet lėšų jam nenumatoma.

Į klausimą dėl piliakalnio tvarkymo direktorius vardijo, kokius darbus numatoma atlikti. Vienas iš jų – „sutvarkyti želdiniai“. Pasak administracijos vadovo, informacijos gyventojams užtenka, patys žmonės esą nesirenka į projektų pristatymus.

Praėjusioje „Piliečių tribūnoje“ taip pat klausta, kada bus išspręsta Kauno gatvėje skauduliu tapusio pastato – buvusios geležinkelio stoties su erkeriu – problema. Informuota, kad erkerį miesto seniūnija buvo pradėjusi remontuoti, tačiau pastato savininkai užprotestavo. Viskas tuo kol kas baigėsi – šaligatviu einantys žmonės namą privalo apeiti išeidami į važiuojamąją gatvės dalį. Planuojama dar kartą kreiptis į savininką dėl darbų atnaujinimo.

Į praėjusiame rajono tarybos posėdyje kalbėjusio Henriko Gintauto klausimą apie jam priskaičiuotą šiukšlių mokestį atsakyta, jog jo išspręsti taip, kaip pageidauja užklausėjas, nėra galimybės.

Papildytas sąrašas

Tarybos sprendimu papildytas daugiabučių gyvenamųjų namų modernizavimo III etapo namų sąrašas. Jame įrašyti Ukmergės daugiabučiai: Kranto g. 1, Jaunimo g. 19, Anykščių g. 15, Vytauto g. 4, Žiedo g. 7, Linų g. 6, Jaunimo g. 23.

Šiame sąraše yra išskirtinumų. Vienas iš namų, esantis Kranto gatvėje, yra medinis, kūrenamas krosnimis, vos 4 butų. Išskirtinis ir Linų g. 6 namas. Tačiau ne savo konstrukcija, o tuo, kad renovacijai čia pritarta 100 procentų. Už tai balsavo visų 28 butų gyventojai. Kituose namuose gyventojų dauguma pritarė, kad jų būstai būtų renovuojami.

III etapo sąraše iš viso – 26 namai. Vykdant Ukmergės rajono energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programą, buvo suderinti 73 investicijų planai, 38 projektų įgyvendinimui pritarė gyventojai. Šiuo metu atnaujinami 4 daugiabučiai, kuriuos planuojama baigti modernizuoti 2017 metais. Ukmergėje jau renovuotas 31 daugiabutis.

Savivaldybės administracijos direktoriui pavesta patvirtinti paraiškų, teikiamų viešajai įstaigai – Būsto energijos taupymo agentūrai, atnaujinti (modernizuoti) daugiabučius namus atrankos kriterijų sąrašą.

Gatvės pavadinimas

Pagal numatytą tvarką, kai gatvė sutampa su kitos gyvenamosios vietovės riba ir pastatai, jų kompleksai ar korpusai yra abiejose gatvės pusėse, tokiai gatvei suteikiamas toks pats pavadinimas abiejose gyvenamosiose vietovėse.

Esant tokiai situacijai, Vidiškių seniūnijoje Šaukavos kaime esančiai gatvei suteikiamas Viržių gatvės pavadinimas.

Ir sekmadieniais

Viešoji Ukmergės pirtis veiklą pradėjo pernai gruodį. Kiekvieną mėnesį vidutiniškai pirties ir dušo paslaugomis naudojasi 220 lankytojų.

Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pasiūlė teikti naują paslaugą: pagal išankstinį susitarimą sekmadieniais nuo 10 iki 12 val. – pirties paslaugą žmonių grupei. 12 asmenų grupei paskaičiuota kaina – 60 Eur. Pirtininkai už šią sumą galės turkštis 2 valandas.

Pirks namą vaikams

Rajono savivaldybė išsirinko namą, kurį, tarybai pritarus, pirks Ukmergės vaikų globos namams. Pirkinio kaina – 90 tūkst. Eur.

Sprendimą pirkti namą vaikų globos namams rajono taryba priėmė šių metų spalį. Jo prireikė vykdant šalies strategiją, kuria siekiama pamažu keliauti link to, kad globos namų šalyje nebeliktų.

Gyvenamajam būstui įsigyti buvo numatyta 95 tūkst. Eur. Kokį būstą įsigyti, svarstė specialiai sudaryta komisija. Siūlyti galėjo tik tie savininkai, kurių būstas atitiko teisės aktuose numatytus reikalavimus.

„Ukmergės žiniose“ rašėme, kad paskelbus konkursą sulaukta tik dviejų pasiūlymų. Po derybų nutarta namą įsigyti iš asmens, prašančio mažesnės kainos. Kas ir kurioje vietoje parduos gana brangų namą, neskelbiama.

Vaikų globos namų gyventojai šiuo metu gyvena dviejuose namuose – pagrindiniame Vilniaus gatvėje ir Siesikuose, buvusiame bendrabučio pastate, kur prieš kelerius metus apgyvendintos trys vaikų globos namų šeimynos.

Padidino vertę

2014 m. buvo pradėtas įgyvendinti Želvos vidurinės mokyklos pastato modernizavimo projektas. Darbų atlikta už 289 886 Eur.

Ta pačia suma nutarta padidinti šios gimnazijos pastato vertę.

Vykdomas Jonavos rajono savivaldybės administracijos projektas „Visuomenės sveikatos biuro kabinetų steigimas ir gerinimas Jonavos švietimo įstaigose“. Mūsų rajono savivaldybė jame dalyvauja partnerio teisėmis. Numatyta aprūpinti įranga abiejų rajonų švietimo įstaigų sveikatos kabinetus.

Ukmergės rajono savivaldybės administracija nupirko baldus savo įstaigų sveikatos kabinetams. Turtas, kurio vertė 12 196,80 Eur, perduotas Visuomenės sveikatos biurui.

Parduos aukcione

Tarybai pritarus viešame aukcione bus parduodamos patalpos Klaipėdos gatvėje, kuriose veikė Seimo narės Loretos Graužinienės biuras. Patalpos šiuo metu nenaudojamos. Bendras jų plotas – 112,6 kvadratinio metro. Patalpas nutarta įtraukti į savivaldybės nekilnojamojo turto ir kitų nekilnojamųjų daiktų sąrašą.

Nutarta išbraukti iš viešame aukcione parduodamo savivaldybės nekilnojamojo turto ir kitų nekilnojamųjų daiktų sąrašo kolūkių laikų fermų griuvėsius: Taujėnų seniūnijoje Užulėnio kaime, netoli Antano Smetonos dvaro esančias veršidės, karvidžių, siloso tranšėjos liekanas. Jos bus tiesiog sulygintos, nes neįmanoma atlikti kadastrinių matavimų.

Mokestis didės

Karšto vandens apskaitos prietaisų aptarnavimo mokestį nustato savivaldybių tarybos. Skaičiuojant jį įvertinamos apskaitos prietaisų aptarnavimo sąnaudos, veiklos sąnaudų dalis ir normatyvinis pelnas.

Šiuo metu šis mokestis 0,53 Eur (be PVM) per mėnesį. UAB „Ukmergės šiluma“ pasiūlė jį didinti iki 0,69 Eur (be PVM).

„Ukmergės šiluma“ karštą vandenį tiekia 6762 vartotojams. Mieste ir Šventupėje įrengta 9590 atsiskaitomųjų apskaitos prietaisų.

Pagal Karšto vandens skaitiklių metrologinės patikros/keitimo 2016– 2021 m. planą bendrovė kitąmet numato patikrinti arba pakeisti 1000 karšto vandens skaitiklių, 2018 metais – 1400, o iš viso iki 2021 metų pabaigos – visus 9590 skaitiklių.

Taryba šiam planui ir didesniam skaitiklio mokesčiui pritarė. Sprendimas įsigalioja vasario 1 d.

Keičiasi komitetų sudėtis

Į Seimą išrinkus Juozą Varžgalį jo vietoje rajono taryboje pradėjo dirbti bendrapartietė Danutė Užkurėlytė. Dėl šių pokyčių keičiasi ir tarybos komitetų sudėtis.

J. Varžgalys dirbo savivaldybės Ūkio komitete. Jame pareiškė norą dirbti Romas Pivoras. Pastarojo vietoje Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komitete dirbs D. Užkurėlytė.

Naujoji politikė priklausys opozicinei Valstiečių ir žaliųjų frakcijai, kuriai pirmininkaus R. Pivoras.

Rinkliava brangs

Daugiausiai diskusijų sukėlė kelis mėnesius politikų jau svarstytas klausimas dėl planuojamos didinti vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą. To priežastis – išaugęs sąvartyno vartų mokestis. Dabartinė skaičiavimo metodika keičiama ir dėl to, kad ji nebeatitinka šalyje galiojančių teisės aktų.

Buvo parengta nauja Ukmergės rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą dydžio nustatymo metodika.

Nagrinėjant šį klausimą vienokią ar kitokią nuomonę išsakė dauguma posėdžio dalyvių ir net svečiai.

Regimantas Baravykas (Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai)) ragino klausimo svarstymą atidėti. Viena iš priežasčių – projekte nenumatytos jokios lengvatos nei pensininkams, nei neįgaliesiems. Bendrapartietis Andrius Kalesnikas pritarė, kad siūloma sistema anaiptol nėra tobula: ar rūšiuoji, ar ne – jokių nuolaidų.

Meras Rolandas Janickas ragino klausimo nagrinėjimo neatidėti, nes stingant lėšų finansinė našta guls ant biudžeto.

Priminė, kad jei sistema būtų ideali – atliekos sveriamos – ši paslauga taptų nepaprastai brangi.

Jurgita Vijūnė (Darbo partija) iškėlė mintį dėl galimybės rūšiuoti tekstilę. Reiktų jai skirtų konteinerių, o surinktus drabužius ir avalynę galima būtų vėliau atiduoti, pavyzdžiui, organizacijai „Caritas“.

Socialdemokratas Andrius Lyška pažymėjo, kad kitos savivaldybės naujosios komunalinių atliekų apmokestinimo tvarkos priimti neskuba. Esą tam nepritarė visi Šiaulių apskrities merai, o žmonių algos nekyla taip greitai, kaip kad auga mokesčiai. Tačiau, kaip tą klausimą spręsti, politikas pasiūlymo nepateikė.

„Valstietis“ R. Pivoras grįžo prie atliekų rūšiavimo aikštelės temos, pažymėjo, kad praėjusios kadencijos rajono vadovas Vydas Paknys nesiėmė aktyvių veiksmų, kad planuota aikštelė būtų pastatyta. Būtent taip pasielgė kiti rajonai.

Be to, esą ir dabar atsakingi savivaldybės specialistai  galėtų dirbti efektyviau, pavyzdžiui „išeiti į gatves“ ir  mokyti žmones rūšiuoti. Meras priminė, kad darbai vyksta: konteinerių aikštelės filmuojamos, asmenys, metantys į jas, pavyzdžiui, statybines atliekas, bus baudžiami.  Be to, siekiama, kad stambiagabaričių atliekų aikštelėje priimami atliekų kiekiai nebūtų ribojami.

„Darbietis“ Darius Varnas priminė, kad vienam žmogui buitinių atliekų išvežimo mėnesinis mokestis didės 30–40 centų. „Tai nėra dideli pinigai. Kiekvienas gali tiek sumokėti“, – kalbėjo jis. Bendrapartietis Arvydas Pėšina atkreipė dėmesį, tad tarybos nariai šia tema turėjo progos diskutuoti du mėnesius, o ne būtinai – paskutinę dieną.

Kadangi buvo paminėta buvusios kadencijos mero V. Paknio pavardė, jis pasisakė apie Kopūstėliuose suplanuotą, bet prieš ketverius metus taip ir nepastatytą atliekų rūšiavimo aikštelę. Tikino, kad toks buvęs vyriausybės nurodymas – kai tik bus pastatyta, atliekas privalomai gabenti į regioninę atliekų rūšiavimo aikštelę Vilniuje.

Savo pastabas išsakė ir posėdyje dalyvavusi Vyriausybės atstovė Vilniaus apskrityje Vilda Vaičiūnienė. 

Kai norintieji išsikalbėjo, pirmiausiai balsuota už opozicijos siūlymą atidėti klausimą. Tačiau balsų dauguma tam nepritarta. Nors ir labai nedidele persvara, buvo pritarta metodikai, kuria remiantis nuo kitų metų bus skaičiuojama vietinė brangsianti rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą.  Sprendimai įsigalios sausio 1 d.

Tvarka – panaši

Pasak savivaldybės Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriaus Rinkliavų poskyrio vedėjos Zitos Morkūnienės, įvedus dvinarę rinkliavą, bus naudojami du parametrai – pastovioji ir kintamoji dedamoji. Pastovioji priklausys nuo bendro ploto, kintamoji – nuo gyventojų skaičiaus. Taip yra ir šiuo metu.

Maksimalus apmokestinamas gyvenamosios paskirties plotas – 100 kv. m. Pastoviąją dalį mokės visi, nepriklausomai, ar patalpa naudojama, ar ne. Kintamąją dalį mokės priklausomai nuo naudojimosi patalpa laikotarpio. Bus galimybė deklaruoti apie nenaudojamą patalpą, jei ji nenaudojama ne trumpiau kaip metų ketvirtį ir ne ilgiau kaip metus.

Deklaravus duomenis apie patalpas, kurios netinkamos naudojimui, bus skaičiuojama tik pastovioji dalis, taikant simbolinį rinkliavos dydį. „Tvarka išlieka labai panaši, kaip galioja nuo rinkliavos įvedimo. Nuomos sutartys turės būti registruotos Registrų centre. Jei patalpos bus nuomojamos, o sutartis neįregistruota, bus apmokestinamas patalpos savininkas“, – sako skyriaus vedėja.

Pavyzdžiui, dviejų asmenų šeimai, gyvenančiai individualiame name, didesniame nei 100 kv. m, rinkliava metams sieks 68,40 Eur (šiuo metu 52 Eur). Jeigu dviejų asmenų šeima gyvena 50 kv. m bute rinkliava bus 53,4 Eur vietoje 42 Eur. Ir gyventojams, ir įmonėms išlieka patalpų nenaudojimo arba trumpalaikio naudojimo deklaravimo galimybė.

Steigs naują įmonę

Tarybos nariai Aira Dudėnienė, Jonas Grybauskas, Andrius Lyška inicijavo projektą, kuriuo pasiūlė steigti juridinį asmenį ,,Ukmergės atliekų tvarkymo centras“. Anot J. Grybausko, atliekų tvarkymas reikalauja vis didesnio dėmesio. Savivaldybė įvedė visuotinę rinkliavą, todėl privalo užtikrinti, kad atliekos būtų tvarkomos tinkamai ir kuo mažesnėmis sąnaudomis.

Projekto iniciatoriai spėja, kad 2018 m., pasibaigus sutarčiai su dabartiniu atliekų vežėju, nauja kaina bus daug didesnė, o savivaldybė, neturėdama kito pasirinkimo, bus priversta atliekas tvarkyti nepagrįstai brangiai. Naujoji įmonė esą galėtų palaikyti konkurenciją rinkoje, o savivaldybė turėtų pasirinkimo galimybę. 

Nuo sausio 1 d. Vietos savivaldos įstatyme įsigalioja naujos nuostatos, kurios apsunkins juridinių asmenų steigimo procesą, tad raginta ,,Ukmergės atliekų tvarkymo centro“ steigimo procedūras pradėti šiais metais. Tiesa, kol kas nenutarta, koks turėtų būti įmonės juridinis statusas.

Socialdemokratas Valdas Petronis siūlė palaikyti iniciatyvą tam, kad galėtume padidinti konkurencingumą atliekų vežimo srityje, o naujosios įmonės statusą ir formą patvirtinti ateityje.

Pastabą šiuo klausimu išsakė vyriausybės atstovė Vilniaus apskrityje V. Vaičiūnienė. Jos žiniomis, Konkurencijos taryba nepritaria panašių įstaigų steigimui savivaldybėse, nes buitinių atliekų vežimas – konkurencinga veikla, kuriai būtinas konkursas. Taigi įsteigus tokią įmonę galimos problemos.

„Darbietis“ Kazys Cesevičius pasvarstė, kad naujos įmonės steigimas – mintis sukurti kažkam darbo vietą. Jo bendrapartietis A. Pėšina taip pat suabejojo tokios įstaigos perspektyva: bus įdarbintas direktorius, pavaduotojas, vairuotojas, o kai ateis laikas, konkurencingos kainos tokia įmonė negalės pasiūlyti. Po pasisakymų buvo pakviesta balsuoti už socialdemokratų pasiūlymą. Balsų dauguma jam pritarta.

Savivaldybės administracija kartu su juridinio asmens įstatais turėtų parengti kelis atliekų tvarkymo scenarijus. Vėliau bus pasirinktas konkretus juridinio asmens veiklos statusas, kurio įstatus nutarta parengti iki kitų metų liepos 1 d.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Komentarai  

+13 # Kaze 2017-01-01 20:56
"Nemokat dirbti" ir tai pasako tik mokesciu didinimas o is ko galetumet uzsidirbti nezinot!
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
+16 # Jonas 2017-01-02 09:03
Tai dar viena UAB kurs Dudėnas, matyt po nesėkmingų rinkimų reikia darbo. Pririnks veltėdžių kuriuos reiks išlaikyti mums.
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
+1 # I. Leonavičienė 2017-01-03 14:24
Mokinukai iš SENAMIESČIO pagrindinės mokyklos buvo smagūs nykštukai.
Patikslinkite duomenis. Ačiū.
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
+2 # vytautas 2017-01-18 20:18
kada pabaigsit skurdinti liaudi,vagys jus
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
-1 # usayivuuyq 2019-10-08 03:11
Amoxil Dose For 55 Pounds: http://mewkid.net/buy-xalanta/ Amoxicillin Online nbj.mcip.ukzinios.lt.bhr.di http://mewkid.net/buy-xalanta/
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata
-1 # iwudueavra 2019-10-08 03:47
18: http://mewkid.net/buy-xalanta/ Amoxicillin On Line yua.akvk.ukzinios.lt.fep.cy http://mewkid.net/buy-xalanta/
Atsakyti | Atsakyti cituojant | Citata

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

Aistra

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų