Ukmergėje tikslinami COVID-19 liga sergančiųjų ir jau pasveikusiųjų skaičiai

Artėjant ekstremalios situacijos valstybėje metinėms, šią savaitę šalyje kilo nemenkas sujudimas dėl skaičių. Pasveikusiųjų ir sergančiųjų COVID-19. Rimtai suabejota, ar jie yra tikri, ar toli gražu neatitinkantys tikrovės. 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prašymu visos Ukmergės gydymo įstaigos – Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centras, UAB „Teragyda“ ir UAB „Vilkmergės klinika“ šiomis dienomis  tikslina nuo COVID-19 pasveikusiųjų bei nuo šios ligos besigydančiųjų žmonių sąrašus (primename, kad kiekvienos savivaldybės gyventojų sergamumo rodiklis skaičiuojamas pagal dviejų paskutinių savaičių laikotarpio sergančiųjų skaičių 100 tūkst. gyventojų).

Džiaugiamės, kad ta statistika koreguojasi. Palyginimui, jei šios savaitės pradžioje, vasario 8 dieną, buvo skelbiama apie 2019 pasveikusiųjų ukmergiškių, tai šiandien, vasario 11-ąją, tokių žmonių jau turime 2404.

Kodėl taip nutiko? Kaip atsirado tie netikslumai? Priežasčių tam yra kelios. Pirmiausia tai žmogiškosios klaidos, kuomet šeimos gydytojas nesuvedė duomenų apie žmogaus pasveikimą į Lietuvos elektroninės sveikatos portalą E.sveikata, dar buvo ir duomenų „įsifiltravimo“ klaidos iš E.sveikatos į NVSC duomenų bazę ir kt. Buvo ir tokių atvejų, kuomet kai kurie šeimos gydytojai net nežinojo apie jų pacientų susirgimus COVID-19 liga, kadangi susirgę žmonės nematė reikalo kreiptis į juos ir informuoti. Todėl savaime aišku, kad  nebuvo gauti ir pranešimai apie tokių asmenų pasveikimus.

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad nuo šiandien keičianti skaičiavimo metodiką -  suskaičiavus, kiek  iš tikrųjų žmonių šalyje serga koronavirusu, paaiškėjo, kad mastas yra 6 kartus mažesnis.

Taigi šiuo metu sergančiųjų asmenų skaičiai yra susiję su pasikeitusia mirusių ir pasveikusių nuo koronaviruso asmenų apskaita. Nuo šiol praėjus 28 dienoms nuo ligos pradžios COVID-19 sirgęs asmuo bus laikomas pasveikusiu.

Duomenys apie tai yra vieši ir skelbiami: https://osp.maps.arcgis.com/apps/MapSeries/index.html?appid=c6bc9659a00449239eb3bde062d23caa 

Ten matyti, kad Ukmergės rajone šiuo metu statistiškai sergančiųjų yra 178, o deklaruota – 1 055.

Kuo skiriasi statistinis, nuo deklaruotų sergančiųjų skaičiaus? Deklaruotas sergantysis – tai asmuo, kuriam buvo patvirtintas ligos atvejis, bet ligos kortelė dar neuždaryta, ligos pabaiga nepatvirtinta gydytojo. Statistinis sergantysis – tai asmuo, kuriam liga buvo patvirtinta per pastarąsias 28 dienas. (Šaltinis: https://www.stat.gov.lt/home/-/asset_publisher/lbrXvLVHX2ln/content/id/8438800 )

Noriu pabrėžti, kad pasveikusiųjų ir sergančiųjų skaičius neįtakoja savivaldybės veiklos rodiklių vertinimo. Mūsų savivaldybės didžiausias rūpestis – paaiškėjus naujam susirgimo atvejui, kuo greičiau išaiškinti sąlytį su sergančiuoju turėjusių asmenų ratą, juos ištirti, izoliuoti ir kt. - padaryti viską, kad infekcija toliau plačiai neplistų ir daugiau žmonių nesusirgtų. Tam skiriame visą energiją. O kas ir kada pasveiko – tai jau turėtų aiškintis, skaičiuoti, registruoti už tai atsakingos asmens sveikatos priežiūros įstaigos, NVSC. Juolab, kad savivaldybė negalime kištis ten, kur galioja labai griežta asmens duomenų apsauga.

Ir savivaldybės vadovai, ir savivaldybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centras šiuo metu ypatingą dėmesį skiria sklandžiam vakcinavimo organizavimui rajone. 

O kad netikslumų pasveikusiųjų ir sergančiųjų statistikoje buvo ir yra, mes tai pirmieji pajutome dar pavasarį, per pirmąjį karantiną. Pastebėję bet kokius nesutapimus ar „išsikraipiusius“ skaičius, tiesiogiai apie tai informuodavome už tai atsakingas institucijas. Tai buvo daroma sistemingai. Vieni mus išgirdo, o kitiems gi prireikė apie šią problemą priminti garsiai ir viešai. Kas šią savaitę ir buvo padaryta.

Labai tikiuosi kad ši įvardinta problema privers tam tikras institucijas atsakingai atlikti savo darbą, kad mes visi galėtume matyti realią esamą situaciją“, - sakė Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas.

Daiva Zimblienė

Informacinių technologijų ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

Aistra

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų