Spausdinti šį puslapį

Deltuvoje karštis alino mūšio dalyvius

Mūšio įkarštyje. Gedimino Nemunaičio nuotr. Mūšio įkarštyje. Gedimino Nemunaičio nuotr.

Didžiulis karštis šeštadienį alino Deltuvoje vykusio Vilkmergės (Deltuvos) mūšio tarp prancūzų ir rusų armijų inscenizacijos dalyvius.

Svilinant 30 laipsnių, tamsiomis šiltomis uniformomis apsirengusiems kariautojams teko kovoti apsiginklavus visa to meto amunicija, joti žirgais, šaudyti iš patrankų, nešti vėliavas, padėti sužeistiesiems.

Šiais metais Deltuvoje mūšio inscenizacija vyksta XIV kartą. Rengėjai – Ukmergės karo istorijos klubas „I-as LDK didžiojo etmono pėstininkų regimentas“ bei Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centras.

Kasmet ar kas antrus metus mūšio inscenizacijos Deltuvoje vyksta nuo 1998-ųjų, kai miestelyje buvo pastatytas obeliskas, žymintis Deltuvos mūšio vietą.

Mūšio inscenizacijoje dalyvavo per 100 dalyvių, priklausančių 12 karo istorijos klubų iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos.

Miestelyje prieš renginį išdygo karių palapinės. Norintieji galėjo apžiūrėti, kaip karo sąlygomis gyveno, maitinosi, rengėsi, laisvalaikį leido kariai.

Inscenizacija nebūtų buvusi tokia įspūdinga, jei ne profesionalūs komentarai apie mūšį ir to meto karybą.

Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktoriaus pavaduotojas Arvydas Pociūnas ir karo istorikas Valdas Rakutis suteikė labai daug informacijos apie šias kautynes, įvykusias 1812 m. birželio 28 d. šalia Deltuvos kapinių tarp Napoleono Bonaparto vadovaujamos Prancūzijos ir vietinių pagalbininkų kariuomenės bei Rusijos imperijos kariuomenės.

Istoriniai šaltiniai byloja, kad  mūšis svarbus ne vien todėl, kad Napoleono armija patyrė vieną iš pirmųjų savo pralaimėjimų. Tai – vienintelis Napoleono armijos mūšis, vykęs Lietuvos teritorijoje. Po pralaimėtų kautynių prancūzai atsitraukė į Ukmergę.

Po šešiolikos valandų nuožmios kovos mūšis ties Deltuva baigėsi. Napoleono Bonaparto armijos ilgą laiką spausti generolo Vitgenšteino vedami rusų kariai mūšį laimėjo. Abiejose kovojusiose pusėse buvo daug žuvusių, sužeistų ir paimtų į nelaisvę.

Galingoji prancūzų armija Deltuvoje pirmą kartą gavo atkirtį ir jai teko trauktis.

Žiūrovai ne tik galėjo žavėtis įspūdingais mūšio vaizdais, krūpčioti nuo šūvių, uostyti paraką, bet ir apsipirkti mugėse, dalyvavo įvairiose pramogose, kurių šiemet siūlyta itin daug.

Vyko „Napoleono kepurės“ turnyras, įvairios edukacijos: keptas šakotis, lipdyta iš molio, lietos žvakės, prekiauta pluoštinių kanapių produkcija bei įvairiais skanėstais, mokyta rašyti plunksna. Žiūrovus linksmino kaimo kapelos.

Šį įspūdingą renginį rėmė Ukmergės rajono savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.

UŽ inf.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Susiję įrašai (pagal žymę)