Spausdinti šį puslapį

Iš užmaršties keltos viduramžių tradicijos

Pabaiske paminėtas 1435 metais įvykęs mūšis. Pabaiske paminėtas 1435 metais įvykęs mūšis.

Savaitgalį buvo pažymėtos Pabaisko mūšio 585-osios metinės.

Pabaiske, šį mūšį žyminčiame lauke, surengtos edukacijos, skambėjo to meto muzika, iš užmaršties keltos senosios pramogos.

Šventėje buvo galima pasižiūrėti, kaip dirba amatų meistrai. Į renginį atvyko iš viduramžių užmaršties sakalininkystės tradiciją keliantys entuziastai.

Susirinkusiuosius pasveikino Pabaisko seniūnas Renatas Kolka, Seimo narys Juozas Varžgalys. Istorikas Tomas Baranauskas pristatė savo naują knygą apie Pabaisko mūšio istoriją ir papasakojo apie to meto Lietuvos didžiosios kunigaikštystės politinę situaciją.

Savo veiklą susirinkusiesiems pristatė Ukmergės rajono Pašilės medžiotojų būrelis, parodomąsias lankininkų varžybas demonstravo asociacijos „Fenikso plunksna“ nariai, visi norintys galėjo pasimokyti šaudyti iš lankų ir net dalyvauti varžybose.

Taip pat galima buvo pasidžiaugti Lietuvos skalikų veislės šunimis.

Renginį vedė renginių vedėjas ir atlikėjas Giedrius Leškevičius.

Pabaisko (Šventosios) mūšis vyko 1435 m. rugsėjo 1-ąją tarp Jogailos brolio Švitrigailos ir Vytauto brolio Žygimanto Kęstutaičio.

Istoriniai šaltiniai byloja, kad karas tarp šių valdovų prasidėjo 1432 m. Tuomet grupė Švitrigailos valdymu nepatenkintų lietuvių didikų, užmezgę ryšius su Lenkijos ponais, surengė pasikėsinimą prieš Švitrigailą bei didžiuoju kunigaikščiu paskelbė Žygimantą.

Tačiau Švitrigaila įsitvirtino Polocke ir išlaikė valdžioje rytines Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sritis. Švitrigailos sąjungininku buvo Livonijos ordinas. Vidaus karas užsitęsė apie trejus metus.

1435 m. priešininkai sutelkė maždaug po 30 000 karių lemiamoms kautynėms. Armijos susitiko dabartinio Pabaisko vietoje, kur Švitrigailos kariuomenė buvo sumušta.

Vėliau Žygimantas sugebėjo užimti visą Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, tačiau ši pateko į politinę priklausomybę nuo Lenkijos, iš kurios nebeišsivadavo iki pat valstybės likvidavimo 1795 m.

Žygimantas mūšio lauką pavadino Pabaisku – nuo lenkiško žodžio „pobojowisko“, reiškiančio mūšio lauką, o ten tekantį upelį – Viktorija (pergalė). Mūšio vietoje buvo pastatyta bažnyčia, aplink kurią įsikūrė miestelis.

UŽ inf.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)