Partizanams atminti skirtas žygis. Partizanams atminti skirtas žygis.

LPKTS Ukmergės filialas organizavo žygį Didžiosios kovos apygardos partizanų kovos takais.

Žygis prasidėjo šv. Mišiomis Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje, kurių metu dekanas pasakė jaudinantį pamokslą apie partizanų pasiaukojimą kovose už Lietuvos laisvę, apie žmonių kančias tremtyse.

Kolona ukmergiškių ir svečių iš Alytaus, Panevėžio, Kupiškio, Kėdainių, Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Širvintų, Šakių nuo bažnyčios pajudėjo link Daržų gatvės, kur stovi Atminimo kryžius 1948-12-30 buvusiame V. Justavičiaus name įrengtame bunkeryje žuvusiems DKA B rinktinės 5-ojo bataliono kuopos vado E. Miliuko-Bijūno, partizanų S. Našlėno-Sakalo ir S. Peroko-Plechavičiaus atminimui.

Prie paminklo išsakyti žodžiai apie partizanų kovas, meilę tėvynei, padėtos gėlės, uždegtos žvakutės. Apie šioje vietoje įvykusią tragediją papasakojo Ukmergės kraštotyros muziejaus muziejininkas Vladas Kovarskas.

LPKTS pirmininkas Gvidas Rutkauskas pasidžiaugė gausiai susirinkusiais dalyviais, kurie gerbia partizanų atminimą, ir vienu iš aktyviausių Lietuvoje veikiančių LPKTS filialu. Už prasmingą veiklą susirinkusiesiems dėkojo ir Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas.

Vėliau visi vyko į Juodkiškių kaimą prie paminklinio akmens žuvusiems partizanams: DKA vadui A. Morkūnui-Plienui, apygardos štabo viršininkui V. Ališauskui- Puškinui, B rinktinės vadui P. Grigui-Geniukui, B. Medelskiui-Krienui, B. Dūdui-Naručiui.

V.Kovarskas papasakojo apie šiose apylinkėse veikusių partizanų kovas ir kaip B. Tarulio sodyboje buvo išduoti partizanai.

Kita renginio dalyvių sustojimo vieta – Kazimierava Šešuolių seniūnijoje. Čia 1946 metų sausį vyko DKA A. Morkūno-Plieno ir P. Švelniko-Voldemaro partizanų būrių pirmasis kovos krikštas. Mūšyje žuvo 14 partizanų ir vienas vokietis, kovojęs partizanų gretose. Buvo perskaitytos visų žuvusiųjų pavardės, pagerbta gėlėmis ir uždegtos žvakutės, prisiminimais bendravimu su A. Morkūno-Plieno dukra pasidalijo LPKTS valdybos narė Rasa Duobaitė-Bumbulienė, dainavo choras „Tremtinys“.

Žygeivius pasveikino Šešuolių seniūnė Jolanta Lukšienė, bendruomenės nariai pakvietė dalyvius pailsėti ir pasivaišinti.

Po to žygio dalyviai patraukė link Želvoje stovinčio memorialo rezistencijos aukoms. Apie Želvos apylinkėse veikusių partizanų kovas ir likimus papasakojo LPKTS Ukmergės filialo pirmininkė Aldona Kalesnikienė. Pasakota apie buvusioje žvyrduobėje užkastus partizanus. Sovietiniais laikais norėta čia padaryti šaudyklą, tad vikšriniai traktoriai traiškė ten užkastus žmonių kaulus. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, čia pastatytas didingas memorialas.

Žuvusieji pagerbti padedant gėles, uždegant žvakutes. Jų atminimui skambėjo choro ir visų dalyvių atliekamos dainos. Apie partizanų kovų reikšmę Lietuvos likimui papasakojo Seimo narys, partizanų istorikas Arvydas Anušauskas. Kaip turime branginti mūsų didvyrių atminimą, jų kovas už laisvę, kalbėjo Seimo narė Irena Hasse. Visus pasveikino Želvos bendruomenės pirmininkas G. Povylius.

Kolona žygeivių pajudėjo link DKA partizanų parko Kadrėnų kaime, Vidiškių seniūnijoje.

Vidiškių seniūnas V. Štaras rūpinosi, kad parkas pasitiktų visame grožyje. Pirmiausia buvo atiduota pagarba šio parko įkūrėjui, Laisvės kovų dalyviui, mons. Alfonsui Svarinskui. Prie jam skirto kryžiaus istorikas V. Kovarskas apžvelgė parko istoriją, jame pastatytų paminklų reikšmę. Sveikinimo žodį tarė Seimo narys J. Varžgalys. Monsinjoro garbei buvo padėtos gėlės, uždegtos žvakutės ir virš pušų nuskambėjo visų dalyvių atliekama „Marija, Marija“.

Lauko estradoje atlikus Lietuvos himną, pagerbus tylos minute žuvusiuosius už Lietuvos laisvę, kartu su choro dalyviais visi sugiedojo partizanams skirtą dainą.

LPKTS pirmininkas G. Rutkauskas apžvelgė dienos žygį, dėkojo organizatoriams. Apie DKA partizanų kovos ypatumus, kovos reikšmę, jų išdavystę papasakojo istorikas Seimo narys A. Anušauskas.

Visus sujaudino Daivos ir Loretos bei Siesikų kapelos „Vieversa“ dainos apie Tėvynę, apie partizanų kovas, jų sunkią dalią kovoje už Lietuvos laisvę.

„Džiaugiamės, kad žygiu buvo prisiminti DKA B rinktinės partizanai, jų kovos už Tėvynės laisvę. Šalies ateities negalima sukurti be praeities, galime džiaugtis ir kurti savo Lietuvos ateitį. Partizanams atminti ir buvo skirtas mūsų žygis.

Apie šį renginį pasakojo LPKTS Ukmergės filialo vadovė Aldona Kalesnikienė.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(1 balsas)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Saugos kodas
Atnaujinti

lzukt.lt

Krašto turtas
Praeities integracija

Kuponas Ukmergės žinios

Pridavimas

Vilkmerge restoranas

Ar ketinate skiepytis “AstraZeneca” vakcina?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

Faberlic 2015

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų