Spausdinti šį puslapį

19 plaukų slinkimo priežasčių – ir ką jūs galite dėl to padaryti?

Kas sukelia plaukų slinkimą?

 Tiesa ta, kad vyrai yra labiau linkę netekti plaukų, nei moterys, tačiau plaukų plonėjimas ir plaukų slinkimas iš tikrųjų veikia abi lytis.  Bet štai esminis dalykas: plaukų slinkimui nėra vienos priežasties – priežastys gali būti laikinos (vitaminų trūkumo) ir sudėtingės, tokios kaip sveikatos būklė ar sutrikimai.  Laimei, yra daugybė būdų, kaip gydyti plaukų slinkimą tiek moterims, tiek vyrams (žinoma, priklauso nuo priežasties). Štai keletas dažniausiai pasitaikančių ir nelabai paplitusių priežasčių, kodėl matote mažiau plaukų ant galvos  ir ką galite  dėl to padaryti.

Jūs patiriate didelį stresą arba sergate

 Stresas ar liga (įskaitant COVID-19) gali sukelti plaukų slinkimą. „Tai procesas, žinomas kaip telogeno išsiskyrimas arba per didelis plaukų slinkimas, kurį sukelia stresas“, – sakė Niujorke įsikūrusi dermatologė Michelle Henry.  Pasak jos, mūsų kūnas psichinę įtampą suvokia taip pat, kaip ir fizinį stresą, o bet koks dramatiškas kūno stresas gali sustabdyti plaukų augimą“. 

Kai kūnas patiria stresą, jis išskiria hormoną kortizolį, kuris gali paveikti plaukų folikulus ir sukelti slinkimą.  Toks kortizolio išsiskyrimas paprastai tęsiasi mažiausiai tris mėnesius po patirto streso. Tai pažymi Vašingtone dirbantis dermatologas, medicinos mokslų daktaras Angelo Landriscina. Žinoma, streso prevencija yra lengviausias būdas užkirsti kelią streso sukeltam plaukų slinkimui, bet tai ne visada lengva padaryti.  Jei slenka plaukai, patartina kreiptis į dermatologą.  Jei jie nustatys, kad jūsų plaukų slinkimas yra susijęs su stresu, jums gali rekomenduoti gydymą minoksidilu, kraujagysles plečiančia medžiaga, kuri pagerina cirkuliaciją aplink plaukų svogūnėlį plaukų folikulo pagrinde.  Taip pat svarbu turėti kantrybės ir skirti laiko plaukams.

Jei esate nėščia

 Nėštumas yra vienas iš fizinio streso, galinčio sukelti plaukų slinkimą, pavyzdžių.  

Gimdymas yra gana traumuojantis. Jei po gimdymo plaukai vis dar slenka, būkite tikra, kad jie ataugs po poros mėnesių.  

Gaunate per daug vitamino A

Pasak Amerikos dermatologijos akademijos, per daug vitamino A turinčių papildų ar vaistų vartojimas gali sukelti plaukų slinkimą.  Žinokite, kad vitamino A dienos dozė yra 5000 tarptautinių vienetų (TV) per dieną suaugusiesiems ir vyresniems nei 4 metų vaikams;  papilduose gali būti nuo 2500 iki 10 000 TV.  Taigi, vartodami papildus su per dideliu vitamino A kiekiu galite rizikuoti, kad plaukai išslinks. Geros naujienos – tai grįžtama plaukų slinkimo priežastis, o sustabdžius vitamino A perteklių, plaukai turėtų vėl pradėti normaliai augti.

Suvartojate nepakankamai baltymų

Pasak Amerikos dermatologijos akademijos, per mažai baltymų gali sukelti nepageidaujamą plaukų slinkimą.  Tai taip pat tai gali būti priežastis, kodėl tie, kurie laikosi keto dietos, taip pat pastebi slenkančius plaukus.  Į savo dienos racioną galite įtraukti daugiau baltymų – daugiau kiaušinių, vištienos, pupelių ir jogurto.

Moteriškas ar vyriškas nuplikimas

 Vyrų nuplikimo priežastimi neretai būna genų ir vyriškų lytinių hormonų derinys, dėl kurio plaukai nuo galvos viršaus dažniausiai slenka link smilkinių, paliekant M formos plaukų liniją. Tačiau, atsižvelgiant į JAV nacionalinio sveikatos instituto duomenis, taip pat egzistuoja ir moterų su hormonais susijęs plaukų slinkimas arba vadinamas moterų nuplikimas.  Šio tipo plaukų slinkimas pasireiškia (tiek vyrams, tiek moterims), kai plaukų folikulas laikui bėgant tiek sumažėja, kad iš jo nebeauga naujų plaukų. Moterims moteriško nuplikimo simptomai – sklastymo išsiplėtimas į šonus, o kartais ir šiurkštesni plaukai.  Patvirtintas moterų ir vyrų plikimo gydymo būdas – minoksidilas. Gydytojas gali skirti ir geriamuosius vaistus, kurie gali sustabdyti plaukų slinkimą ar net sukelti jų augimą. Dar vienas būdas –  chirurginis.

Jūsų mama taip pat neteko plaukų

 Jei esate iš šeimos, kurioje moterims plaukai pradėjo slinkti jaunesniame amžiuje, tuomet galite būti labiau linkę į tai.  Moterys gali gauti naudos iš minoksidilo, kuris padeda auginti plaukus arba bent jau išlaikyti turimus plaukus.

Jūsų hormonai keičiasi

Plaukų slinkimą gali sukelti ir kontraceptinių tablečių pakeitimas ar vartojimas.  Tai taip pat gali sukelti telogeno išsiskyrimą, ir tai gali būti labiau tikėtina, jei jūsų šeimoje buvo plaukų slinkimo atvejų.

Hormoninės pusiausvyros pokytis menopauzės metu, taip pat gali sukelti tą patį rezultatą.  „Aktyvuojasi galvos odos androgenų (vyriško hormono) receptoriai“, – paaiškina Markas Hammondsas, dermatologas iš „Scott & White“ klinikos Teksase.  Pasak jo, geriamųjų kontraceptikų vartojimas taip pat kartais gali sukelti plaukų slinkimą.

Žemas geležies kiekis 

 Amerikos dermatologijos akademija skelbia, kad nepakankamas geležies kiekis dietoje taip pat gali sukelti nepageidaujamą plaukų slinkimą.  Nacionalinio širdies, plaučių ir kraujo instituto duomenimis, anemija atsiranda, kai organizme nėra pakankamai geležies. Jos simptomai – nuovargis, dusulys ar krūtinės skausmas.  Norėdamas tai išgydyti, gydytojas gali pasiūlyti geležies papildų ar 

padidinti geležies ir vitamino C turinčių maisto produktų suvartojimą.

Sergate skydliaukės ligomis

Skydliaukės ligos, tokios kaip hipertirozė ir hipotirozė, gali sukelti daugybę plaukų problemų.  Tarp jų – antakių plonėjimas arba retėjimas (daugiausia ant išorinio antakio krašto). Plaukai tampa ploni, atsiranda plikų odos plotų ant galvos, plaukų sumažėja ant kitų kūno dalių.  

Jei dėl skydliaukės problemų patiriate plaukų slinkimą, geriausia pasitarti su savo gydytoju. 

Norint išspręsti plaukų problemas, pirmiausia būtina gydyti pagrindinę priežastį.

Jūs sergate lizdine alopecija

 Pasak Nacionalinio lizdinės alopecijos fondo, paplitusi autoimuninė odos liga – lizdinė alopecija – sukelia plaukų slinkimą galvos odoje ir kitose kūno vietose.  Šia liga serga apie 6,8 milijono žmonių JAV ir ja gali susirgti bet kokio amžiaus ar lyties žmonės. Yra įvairių lizdinės alopecijos gydymo būdų.  Jie apima vietinį gydymą kartu su geriamaisiais ar injekciniais vaistais.

Jūs sergate vilklige

 Vilkligė yra autoimuninė liga, kai jūsų imuninė sistema per klaidą atakuoja jūsų kūno sveikas ląsteles ir audinius, pvz., sąnarius, odą, inkstus, širdį, plaučius, kraujagysles ir smegenis.  Plaukų slinkimas yra dažnas vilkligės gydymui vartojamų vaistų šalutinis poveikis.  Kartais sergant vilklige galvos odos randai plaukų slinkimo srityje gali slopinti plaukų ataugimą.  Plaukai gali nustoti slinkti, sustoti, kai gydymas bus baigtas.  

 Jei slenka plaukai, visada išmintinga pasikalbėti su savo gydytoju, prieš bandant tai gydyti savarankiškai.

Labai greitai numetėte daug svorio

 Staigus svorio kritimas yra fizinio streso forma, dėl kurios plaukai gali slinkti.  

Gali būti, kad dėl svorio netekimo jūsų organizmas patiria stresą arba netinkamai maitinantis gali atsirasti vitaminų ar mineralų trūkumas.  Plaukų slinkimas taip pat gali būti valgymo sutrikimų, tokių kaip anoreksija ar bulimija, požymis.  

Staigus svorio netekimas sukrečia organizmą, ir jūs turėsite šešių mėnesių plaukų slinkimo laikotarpį, o po to organizmas nurimsta ir plaukai nustoja slinkt.

Jums yra taikoma chemoterapija

 Kai kurie vaistai, vartojami vėžiui įveikti, deja, taip pat gali sukelti plaukų slinkimą.  „Chemoterapija yra tarsi branduolinė bomba“, – sako daktaras Glashoferis.  Ji sunaikina greitai besidalijančias vėžines ląsteles, bet taip pat ir greitai besidalijančias kitas ląsteles.  Nutraukus chemoterapiją, plaukai ataugs.  Mokslininkai kuria tikslingesnius vaistus vėžiui gydyti, kurie nesukeltų šių šalutinių poveikių.  

Jūs sergate policistinių kiaušidžių sindromu

 Policistinių kiaušidžių sindromas (PKS) yra dar vienas vyrų ir moterų lytinių hormonų disbalansas.  Androgenų perteklius gali sukelti kiaušidžių cistas, svorio padidėjimą, didesnę diabeto riziką, menstruacijų pokyčius, nevaisingumą, taip pat ir plaukų slinkimą.  Kadangi vyrų hormonai yra per daug išreikšti  PKS metu, moterims taip pat gali atsirasti daugiau plaukų ant veido ir kūno.  Gydant PKS galima ištaisyti hormonų disbalansą.  Gydymas apima dietą, mankštą taip pat specifinį gydymą nevaisingumo ar diabeto rizikai pašalinti.

Kalti jūsų vartojami vaistai

 Tam tikros vaistų grupės gali skatinti plaukų slinkimą.  Tarp jų dažnesni yra kraujo krešumą ir kraujospūdį mažinantys vaistai, vadinami beta blokatoriais.  Kiti vaistai, kurie gali sukelti plaukų slinkimą, yra metotreksatas (vartojamas reumatinėms ligoms ir kai kurioms odos ligoms gydyti), litis (nuo bipolinio sutrikimo), nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ir galbūt antidepresantai.  Jei gydytojas nustato, kad vienas ar keli vaistai sukelia plaukų slinkimą, pasitarkite su juo apie dozės mažinimą arba jo pakeitimą kitu vaistu.

Jūs per daug formuojate plaukus

 Dažnas plaukų formavimas  ilgus metus gali sukelti jų slinkimą.  Formavimo pavyzdžiai: įtemptos kasos, plaukų pynimai “eglute”, taip pat atpalaiduojantys plaukus chemikalai juos  chemiškai tiesinant, karšto aliejaus procedūros ar bet kokios rūšies stiprios cheminės medžiagos ar didelė šiluma.  Kadangi tai iš tikrųjų gali paveikti plaukų šaknis, jūsų plaukai gali nebeataugti.  Be to, kad išvengtumėte šių formavimų ir procedūrų, Amerikos dermatologijos akademija rekomenduoja po kiekvieno šampūno naudoti kondicionierių, leisti plaukams išdžiūti, stengtis sumažinti  geležinių prietaisų  sąlyčio su plaukais laiką ir naudoti karštus formavimo prietaisus ne dažniau nei kartą per savaitę.

Jūs nevalingai raunate plaukus

 Dėl trichotilomanijos žmonės nevalingai išsirauna savo  plaukus.  Žmogus nuolat žaidžia ir traukia plaukus. 

Trichotilomanija dažnai prasideda iki 17 metų ir moterims yra keturis kartus dažnesnė nei vyrams.  Kai kurie antidepresantai gali būti veiksmingi, tačiau elgesio modifikavimo terapija yra dar efektyvesnė  galimybė.

Jūs tiesiog senstat

 Neretai moterų plaukų slinkimas ar plonėjimas pastebimas, kai jos įžengia į 50–60 metus,.  Ekspertai nėra tikri, kodėl taip atsitinka ir nerekomenduoja šios problemas gydyti.  

Situaciją gali pagerinti moterims skirti vitaminai, vitaminai plaukams ar kiti papildai, ypač jei yra kurio nors vitamino trūkumas (pavyzdžiui, vitamino D trūkumas).  Be to, yra daugybė gudrybių, siekiant užkirsti kelią plaukų lūžinėjimui, ir būdai, kaip išlaikyti plaukus blizgančius. 

Jūs vartojate anabolinius steroidus

Jei vartojate anabolinius steroidus – preparatas, kuriuo kai kurie sportininkai piktnaudžiauja raumenims kaupti, galite prarasti plaukus.  Anaboliniai steroidai gali turėti tą patį poveikį organizmui kaip policistinių kiaušidžių sindromas, nes mechanizmas yra tas pats.  Plaukų slinkimas turėtų pagerėti nutraukus preparato vartojimą.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)