Pivonijos šile prisiminė istorijos skaudulius

Kasmet pirmąjį rugsėjo sekmadienį lygiai vidurdienį Pivonijos šile sukaukia automobilių sirenų choras. Žydų žudynių vietoje, prie paminklo Pivonijos šile kiekvienais metais susirenkantys žmonės taip simboliškai pradeda žydų tautos tragedijai skirtą renginį.

 

Gedimino Nemunaičio nuotr. Į susirinkusiuosius žudynių vietoje kreipėsi Ukmergės žydų bendruomenės pirmininkas A. Taicas. 


 

Istorijos šaltiniai liudija, kad iki Antrojo pasaulinio karo kone pusė Ukmergės miesto gyventojų buvo žydai. Lietuvą okupavus vokiečiams, naciai ėmėsi šios tautos genocido. 1941 m. Ukmergės ir apylinkių žydai buvo suvaryti į Vaitkuškio dvare įkurtą getą. Iš ten jie buvo varomi į Pivonijos šilą ir žudomi.

Žudynių vietoje esantis paminklas byloja, kad šiame miške buvo nužudyti 10 239 žmonės. Vien tik 1941 m. rugpjūčio 18–19 ir rugsėjo 5 d. čia nužudyti 6354 žydų tautybės asmenys.

Tačiau iš tiesų niekas tiksliai nežino, kiek žydų buvo nukankinta Pivonijos šile. Ši žudynių vieta įvardijama kaip viena masiškiausių Lietuvoje.

Kasmet pirmąjį rugsėjo sekmadienį čia susirenka žydai iš visos Lietuvos. Atvyksta ir svečių iš užsienio. Šiemet tai jau 11 toks susitikimas, vykstantis minint tragiškų įvykių 73 metų sukaktį.

Ukmergės žydų bendruomenės pirmininkas Artūras Taicas pabrėžė faktą, kad prie masinių žudynių Lietuvoje prisidėjo ir lietuviai. Ir čia, į šį šilą, žūčiai vienus Ukmergės gyventojus vedė kiti to paties miesto gyventojai...

Pirmininko įsitikinimu, žydų bendruomenės užduotis – nepamiršti istorijos, šviesti jaunimą, kad panašūs dalykai nebepasikartotų.

Kasmet renginį Pivonijos šile savo prasmingais pasirodymais sušildo moksleiviai iš Dukstynos pagrindinės mokyklos Tolerancijos ugdymo centro. Šio centro koordinatorė, istorijos mokytoja Vida Pulkauninkienė dėkojo susirinkusiesiems už tokius tradicinius susitikimus. Jos vadovaujami mokiniai suvaidino ištrauką iš Icchoko Mero kūrinio žydų holokausto tematika „Lygiosios trunka akimirką“.

A. Taicas susirinkusiuosius informavo apie kitus artimiausius žydų žudynių atminimui skirtus renginius. Vieni tokių – geto likvidavimo 70-mečio renginiai Kaune ir Šiauliuose.

Taip pat bendruomenės pirmininkas pasidžiaugė glaudžiu bendradarbiavimu su rajono savivaldybe. Vienas labai rimtų artimiausių planų – projektas „Lietuvos žydų kelias“, kuriame ketina dalyvauti ir Ukmergė.

Renginyje pasisakė ir daugiau svečių, visi kalbėjo maldą, o mūsų rajono savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jackūnas padėjo gėlių prie paminklo.

Tuo tarpu kaunietis Chaimas Bargmanas priminė šią vasarą Ukmergėje vykusį piketą, kurio dalyviai reikalauja, kad Ukmergėje būtų nukeltas prie žydų žudynių prisidėjusio Juozo Krištaponio paminklas ir pervardinta šalia Vytauto gatvės esanti jo vardu pavadinta aikštė.

Autorė: Vilma NEMUNAITIENĖ

4 straipsnio 2 nuotr.09-10 4 straipsnio 3 nuotr.09-10


 

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Jonines

Kainoteka

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Apkeliauk

Tauragės laikraštis

KuoSkiriasi.lt

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų