Įamžinti Taujėnų krašto kryžiai

Algimanto Žukausko nuotr. Renginio dalyviai su jiems dovanotomis knygomis. Algimanto Žukausko nuotr. Renginio dalyviai su jiems dovanotomis knygomis.

Gražina ŽUKAUSKIENĖ

Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Taujėnų padalinio vyresnioji bibliotekininkė

Lietuvos kryždirbystė – tradicinių lietuviškų kryžių darymas, lietuvių liaudies meno šaka, 2001 m. įrašyta į UNESCO Žmonijos nematerialaus ir žodinio paveldo šedevrų sąrašą. Visuotinės lietuvių enciklopedijos XI tome rašoma, kad lietuviškieji kryžiai – tai liaudies smulkiosios architektūros sakralinio krikščioniškojo turinio statiniai.

Taujėnų vietovės išskirtinumo ženklas yra kryžius. Čia vyko daug partizaninio pasipriešinimo kovų, kurių vietose dabar stovi kryžiai. Žmonės taip pat mėgo statyti kryžius prie savo sodybų, kaimų teritorijose, kaip saugumo ženklą.

Taujėnų kraštas garsėja čia gyvenusiais ir gyvenančiais kryždirbiais. Vienas žymiausių mūsų krašto kryždirbių – Kostantas Tulušis padaręs apie 80 kryžių ir stogastulpių, iš kurių 20 pastatyta Taujėnų seniūnijos teritorijoje.

Šviesios atminties Juozas Grigas Taujėnų kraštui paliko 5 savo darbo kryžius.

Paskaičiuota, kad Taujėnus puošia net 20-ies meistrų kryžiai. Buvusiai mokytojai Nijolei Krikštaponienei kilo mintis visus juos nufotografuoti. Šiuo sumanymu ji nedrąsiai pasidalino atėjusi į biblioteką. Tam pritarė ne tik bibliotekininkė, bet ir seniūnija. Pagalvojome, kad surinkta medžiaga papildys bibliotekos kraštotyros fondą, o fotografijų paroda Taujėnų bažnyčioje per Švento kryžiaus Išaukštinimo atlaidus bus įdomi taujėniškiams ir atvykusiems svečiams.

Daug kryžių padėjo surasti Taujėnų seniūnė Elvyra Tulušienė, Algimantas Auglys ir jo sūnus Gintaras, prof. dr. Saulius Nefas, Valdas Gaurilčikas, Saveras Krikštaponis, Algimantas Žukauskas ir kiti.

Daug istorinių faktų apie ieškomus kryžius pateikė Balelių ir Lėno kultūros darbuotojos Inga Petkuvienė, Daiva Gudzevičienė ir Daiva Misiukienė. Tikslinant istorinius faktus prisidėjo 32 taujėniškiai.

Iš viso nufotografuoti 89 kryžiai, esantys Taujėnų seniūnijos ir parapijos teritorijose. Iš surinktų nuotraukų Taujėnų biblioteka parengė parodą „Kur augai tu, šventasis kryžiaus medi?“, kuri buvo eksponuojama Taujėnų bažnyčioje, vėliau Balelių, Lėno bibliotekose. Lankantis bibliotekoje mūsų kraštiečiai iš Vilniaus Rasa ir Vytautas Budnikai pasiūlė išleisti leidinį.

Pradėjome ieškoti finansinių galimybių jam išleisti. Taujėnų miestelio bendruomenės pirmininkė Rasa Miliuvienė pasiūlė dalyvauti Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo priemonės „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ projekte, kurį paskelbė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Užpildėme paraišką ir gavome finansavimą knygai „Taujėnų krašto kryžiai“ išleisti.

Dėkojame rėmėjams: Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, R. ir V. Budnikams, Ukmergės rajono savivaldybės administracijai ir Vlado Šlaito viešajai bibliotekai.

Taujėniškiai dalyvavo knygos „Taujėnų krašto kryžiai“ pristatymo šventėje.

Šį renginį jautriomis dainomis papuošė UKC Taujėnų skyriaus meno vadovė Nijolė Janulienė ir Taujėnų gimnazijos moksleivė Goda Baravykaitė.

Renginio metu knyga apdovanoti žmonės, prisidėję prie jos parengimo, kryždirbiai ir tie bendruomenės nariai, kurie prižiūri kryžius, gražina ir puoselėja mūsų kraštą.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Kainoteka

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Apkeliauk

Tauragės laikraštis

KuoSkiriasi.lt

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų