Prie paminklo statybos prisidėjo ir A. Smetonos brolio anūkas

Albertas Smetona (dešinėje) ir rajono meras Rolandas Janickas. Albertas Smetona (dešinėje) ir rajono meras Rolandas Janickas.

Daiva ZIMBLIENĖ

Rajono savivaldybės atstovė spaudai

„Esu pirmojo mūsų šalies prezidento Antano Smetonos brolio Igno anūkas.

Labai apsidžiaugiau, kad prezidento gimtinėje pagaliau iškils jam skirtas paminklas. O ir laikas pagerbti Antaną Smetoną labai jau tinkamas – šiais metais minime 145-ąsias Antano Smetonos gimimo metines ir Lietuvos prezidento institucijos 100-metį, o Seimas šiuos metus yra paskelbęs Antano Smetonos metais“, – sakė Ukmergėje gyvenantis 79 metų Albertas Smetona.

Kai prieš dvejus metus Ukmergės rajono savivaldybės vadovams kilo idėja pastatyti prezidento tėviškėje paminklą, o vėliau visos šalies gyventojai buvo pakviesti prie to prisidėti, Albertas Smetona buvo vienas iš pirmųjų, kuris atsiliepė į šį kvietimą ir paaukojo vieną iš didžiausių – 500 eurų – sumą.

Ukmergiškis namuose iki šiol saugo tai įrodantį dokumentą.

2018 metų vasario 13-ąją Alberto Smetonos duotus pinigus į banką nunešė bei į nurodytą Ukmergės kultūros rėmimo fondo sąskaitą pervedė kaimynė Stasė Babilienė. Tik pradinę mokyklą baigęs ir visą gyvenimą sunkų fizinį darbą dirbęs vyras garsaus giminaičio paminklui šimtines sutaupė iš gaunamos pensijos.

Paminklas Antanui Smetonai bus pastatytas Ukmergės rajono savivaldybės iniciatyva. Savivaldybė skyrė ir didžiąją dalį – 58 000 eurų – paminklo statybai reikalingų lėšų. Dar 30 000 eurų gauta iš Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, o likusi dalis – paaukotos lėšos. Aukotojų sąrašuose – 368 Lietuvoje ir užsienyje gyvenantys lietuviai, kelios įmonės bei organizacijos. Visi jie per dvejus metus paaukojo nuo 1 iki 500 eurų, iš viso – 4 400 eurų.

Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas šią savaitę aplankė Albertą Smetoną ir padėkojo už jo dosnumą, svarų asmeninį indėlį – paaukotas lėšas Lietuvos Respublikos pirmojo prezidento Antano Smetonos atminimo įamžinimui. Albertui Smetonai meras įteikė specialų dovanos ženklą Antanui Smetonai pagerbti, Padėkos raštą, vardinį kvietimą į Smetoninių šventę bei padovanojo sieninį laikrodį.

Prieš dvejus metus žmoną Veroniką palaidojęs Albertas Smetona nuosavame name šiuo metu gyvena vienas. Sutuoktiniai savo vaikų nesusilaukė. Našliui buityje dažnai pagelbėti atvyksta netoliese gyvenanti dukterėčia Rūta Makštienė.

Albertas Smetona gali valandų valandas pasakoti apie plačią savo giminę. Pasak jo, būsimas prezidentas Antanas Smetona buvo 6-as vaikas Jono Smetonos ir jo žmonos Julijonos Smetonienės (buvusi Kartanaitė) septynių vaikų (4 sūnų ir 3 dukrų) šeimoje. Alberto Smetonos senelis Ignas buvo vyriausias šios šeimos vaikas. Ignas Smetona vedė Marijoną Kadžytę ir su ja susilaukė iš viso 11 vaikų (3 sūnų ir 8 dukrų). Alberto Smetonos tėvas Jonas buvo 5-as vaikas šioje šeimoje. Jis su žmona Aleksandra (buvusi Pauliukonytė) susilaukė 4 vaikų (3 sūnų ir 1 dukters). Vyriausias Alberto Smetonos brolis Julius jau miręs, Alfonsas gyvena Vilniuje, o sesuo Laimutė – Ukmergėje.

„Alfonso sūnus Ainis yra apdovanotas Sausio 13-osios medaliu, buvo vienas iš pirmųjų Lietuvos kariuomenės savanorių. Mūsų didelė giminė – mažiausiai 60 žmonių kasmet per Smetonines suvažiuoja į Užulėnį“, – sakė Alberto Smetonos sesers dukra Rūta Makštienė.

Smetonos Užulėnyje rinksis ir šiemet. Rugpjūčio 9 dieną Lėno Šv. Antano Paduviečio bažnyčioje dalyvaus Šv. Mišiose už Lietuvą, o po jų bažnyčioje stebės monospektaklį „Lietuvą ir lietuvius mylėjau“.

Visi nekantriai lauks ir rugpjūčio 10-osios. Tą dieną priešais Antano Smetonos mokyklą-muziejų vyks paminklo Prezidentui atidengimo iškilmės, vėliau susirinkusieji persikels į prezidento Antano Smetonos vasaros rezidencijos-dvaro parką, kur bus atidaryta ąžuolų alėja Vasario 16-osios – Lietuvos Nepriklausomybės – akto signatarams atminti. O po to visi sugužės į dvaro kiemą, kur dalyvaus teatralizuotoje prezidento Antano Smetonos gimtadienio šventėje.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Kainoteka

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Apkeliauk

Tauragės laikraštis

KuoSkiriasi.lt

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų