Ukmergės kraštotyros muziejus skelbia apie vykusį dr. Artūro Svarausko knygos „Lietuvos visuomenė 1939–1941 metais. Įtampos, konfliktai, transformacijos“ pristatymą ir diskusiją su autoriumi.
Monografijoje tiriama socialinių-politinių įtampų ir konfliktų Lietuvos visuomenėje dinamika Antrojo pasaulinio karo pradžioje. Remiantis socialinio konflikto teorijos prieiga analizuojamas skirtingų socialinių klasių ir sluoksnių, ideologinių ir politinių grupių santykis su politiniais režimais iki valstybės okupacijos ir pirmuoju sovietmečiu.
Lietuvos visuomenės charakteristikų tyrimas per tarptautinės krizės konfliktus ir vidaus įtampas 1939–1941 m. leidžia pasiūlyti naują Lietuvos istoriografijoje teiginį, kad dėl sovietų okupacijos 1940 m. vasarą buvo prarasta galimybė kurti Lietuvos liaudies demokratinę respubliką.
Knygoje aprašomos politinės įtampos Lietuvos valstybėje priežastys ir raiškos formos. Tiriamos socialinių klasių ir sluoksnių konflikto aštrėjimo priežastys paskutiniaisiais nepriklausomybės metais. Rašoma apie konfliktų visuomenėje raiškos pobūdį pirmuoju sovietmečiu ir inteligentijos, darbininkų, žemdirbių santykį su Lietuvos SSR administracija iki Vokietijos–SSRS karo pradžios 1941 m. birželį.
Renginio metu aptarti Lietuvos gyventojų lūkesčiai, baimės ir viltys laipsniško valstybingumo praradimo fone. Apžvelgta ir autoriaus pasiūlyta idėja apie neįgyvendintą Lietuvos liaudies respublikos projektą – dalies vietos inteligentų ir politikų lūkestį išsaugoti bent dalinį šalies savarankiškumą.
Ukmergės kraštotyros muziejus dėkoja dr. A. Svarauskui už pasidalijimą vertingomis įžvalgomis ir įdomią diskusiją. Renginys organizuotas bendradarbiaujant su Lietuvos istorijos institutu.





