Paminėtos Europos žydų kultūros dienos

Organizatorių nuotr. Vyko tradicinis Holokausto aukų vardų skaitymas. Organizatorių nuotr. Vyko tradicinis Holokausto aukų vardų skaitymas.

Minint Europos žydų kultūros dienas, vykstančias daugelyje šalių, Ukmergėje surengta keletas renginių – Holokausto aukų vardų skaitymai, fotografijų paroda bei filmo peržiūra.

Šių renginių organizatorė muziejininkė, gidė, menininkė Jurga Jackevičiūtė, dirbanti Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje, pakvietė tradiciškai prisiminti žuvusius ukmergiškius – žydus.

„Iniciatyva „Vardai“ kviečia prisiminti sunaikintus Lietuvos gyventojus, ukmergiškius taip pat. Kai garsiai ištari žmogaus vardą, nebegali apsimesti, kad tas žmogus negyveno“, – dalijosi J. Jackevičiūtė. Prie buvusios Didžiosios sinagogos (dabar – Sporto centras) vyko skaitymai, į kuriuos įsitraukė ukmergiškiai.

Skaitymuose atsitiktinai apsilankė ir vienos Izraelio mokyklos mokiniai. Jie čia pateko, lankydami žydų kultūros paveldo vietas Lietuvoje ir Latvijoje.

Ukmergės tolerancijos centre atidaryta J. Jackevičiūtės fotografijų paroda „Įmelsta žemė“. Autorė dalijosi prisiminimais iš kelionių po Jeruzalę – kaip čia ruošiamasi ir švenčiamas šabas, kaip netikėtai sulaukė išminčiaus pasirodymo prie Raudų sienos, kaip pateko į uždarus ortodoksų rajonus, kaip keliaujant po miestą atsiveria skirtingų religijų ir kultūrų klodai.

Nespalvotose fotografijose užfiksuota tai, kas menininkei pasirodė įdomu ne tik kaip turistei, bet ir kaip edukatorei, siekiančiai savo patirtimis ir žiniomis dalintis su kitais. 

Menininkas Julius Zareckas pasidžiaugė, kad fotografijos juodai baltos, nes spalvos, kuriomis turtinga Jeruzalė, galimai užgožtų esmę – tą dvasingumą, kurį autorė norėjo perteikti.

Parodą apžiūrėti galima iki rugsėjo 29-osios.

Ukmergiškiai taip pat galėjo pamatyti Loic Salfati filmą „Vilniaus Didžiosios sinagogos paslaptys“. Peržiūroje dalyvavo autorius.

Filme, pasitelkiant istorinius ir dokumentinius faktus, daugybę interviu ir stebint 2019 m. bei 2021 m. archeologinių kasinėjimų kampanijas, bandoma atsekti XX a. šeštajame dešimtmetyje sugriautos Didžiosios sinagogos istoriją.

„Daugelį metų renginius šiomis dienomis organizuodavau Vilniuje, bet šiemet pagalvojau, noriu, jog jos vyktų ir mano gimtame mieste“, – sakė ukmergiškė J. Jackevičiūtė. Šiais skirtingais renginiais siekiama kalbėti apie atmintį ir atskleisti žydų kultūros turtingumą.

Renginių partneris – Ukmergės kraštotyros muziejus.

UŽ inf.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Daugiau šioje kategorijoje:

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Voruta

Tauragės laikraštis

Aistra

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų