Mokyklas palieka dvyliktokai – išleistuvių valsas šiomis dienomis skamba dvaruose, miestelių kultūros, bendruomenių namuose. Šventę organizuojantys tėvai negaili tūkstančių, tačiau išleistuvių pokylio atsisako net ir kai kurie abiturientai. Rajono mokyklas šiemet baigia mažiau mokinių – brandos egzaminus laikė 420 abiturientų.
Autorės nuotr. Jono Basanavičiaus gimnazijos išleistuvininkai.
Pernai jų turėjome 486. Pasibaigus egzaminų sesijai, jiems teikiami brandos atestatai. Antradienį juos atsiėmė Jono Basanavičiaus, trečiadienį – Taujėnų, Siesikų gimnazijų gimnazistai.
Ketvirtadienį – išleistuvės Antano Smetonos gimnazijos bendruomenei. Praėjusį penktadienį jas atšventė Veprių vidurinė mokykla. Pasveikinusi septyniolika baigiančiųjų, ji išleido paskutinę abiturientų laidą. Nuo rudens ši mokykla tampa pagrindine.
Šį penktadienį išleistuves švenčia želviškiai.
Renkasi kultūros centre
Miesto gimnazijos neatsisako tradicijos oficialiąją išleistuvių dalį – atestatų įteikimo iškilmes rengti kultūros centre. „Mokyklose netilptų – juk susirenka artimieji, giminės, draugai, – sako savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Ingrida Krikštaponienė. – Abiturientų išleistuvių iškilmėse kasmet dalyvauja ir rajono vadovai, šio skyriaus atstovai.“
Jaunuoliai pasveikinami, apdovanojami gavusieji aukščiausią įvertinimą už valstybinį brandos egzaminą – šimtą balų. Jiems skiriami piniginiai prizai iš savivaldybės gabių vaikų ir jaunimo rėmimo fondo. Vienas šimtukas, pasak pavaduotojos, įvertintas 76 eurais.
Šimtukininkų šiemet turim kaip niekad daug – net 24. Vienuolika jų priklauso Jono Basanavičiaus, devyni – Antano Smetonos, keturi – Taujėnų gimnazijoms. Penki abiturientai gavo po du šimtukus. Pernai rajone turėjom 15, 2013 metais – 10 šimtukų.
Mokyklose švęsti negalima
Po oficialiosios vykstanti pramoginė renginio dalis, anot I. Krikštaponienės, – tėvų rūpestis. Tradiciškai pageidaujama Taujėnų dvaro, rajono gimnazijos išleistuves rengia kultūros namuose, vepriškiai šventė bendruomenės namuose.
Čia juos aptarnavo rajono vartotojų kooperatyvo „Vilkmergės“ restoranas. „Važiavom į Veprius, išleistuves darėm 45 žmonėms. Nieko ypatingo nepageidavo, leido mums patiems parinkti valgiaraštį. Pasiūlėm lengvus mėsos, žuvies užkandžius, buvo karštas patiekalas. Gėrimai – mūsų, saldumynai – jų pačių“, – pasakojo vartotojų kooperatyvo direktorė Angelė Andrikonienė. Išleistuvių vaišės vienam asmeniui atsiėjo apie 10 eurų.
Tuo metu pačiose mokyklose pokyliai, kaip anksčiau, nebevyksta. „Nerekomenduojama, netgi negalima, nes alkoholis mokykloje negali būti vartojamas. Todėl gimnazijos ir „išeina“ į dvarus, kad visi kartu – mokiniai, mokytojai, tėvai – pabūtų kitoje erdvėje, atsipalaiduotų, nepažeisdami tvarkos“, – sako I. Krikštaponienė.
Nustebino sumos
Kitur išleistuvių tradicijos – panašios. Štai kaimyninėje Jonavoje abiturientai švęsti pradeda taip pat kultūros centre. Salę užsako tėvai, kurie, kaip pasakojo viena jonaviškė abituriento mama, užsakė ir fejerverkų pasirodymus rengiančią įmonę. Salės patalpų po tokio pasirodymo sutvarkymas, užmokestis valytojai – irgi jų rūpestis. „Tėvai taip pat turi pasirūpinti pakviesti į iškilmes kultūros centre savivaldybės atstovą“, – pasakojo mama.
Atskleidė ir atlikėjų, į kuriuos kreipėsi organizuodami išleistuves, kainoraščius. Kai kurie jų – išties įspūdingi. Pavyzdžiui, Džordana Butkutė, anot pašnekovės, už 3 valandų koncertą pageidauja 20 000 eurų, Marijonas Mikutavičius – 30 000 eurų… „Galiausiai radom „Rondo“ už keturiolika tūkstančių – ne eurų, o litų. Bet nutiko taip, kad klasė susipyko, suskilo, visas muzikas ir sodybas teko atšaukti, nes pusė švęsti išvažiavo į Palangą“, – sakė ji.
Kai kuriems – per brangu
Panašu, jog išleistuvės pajūryje, kaip ir mergvakaris ar bernvakaris, tampa tradicija. „O kažkada, prieš dvidešimt metų, visi abiturientai per išleistuves važiuodavom į operos ir baleto teatrą – tai buvo tarsi taisyklė. Gal ne visiems tas menas tikdavo, bet vis tiek visi važiuodavo“, – prisimena I. Krikštaponienė.
Šiandienines išleistuves vadina brangiu malonumu, „tėvams kainuojančiu pernelyg daug“. „Maistas, dvarai, šventinės programos… Galėtų būti kukliau, bet viską lemia rinkos dėsniai, – svarsto ji. – Kai kurių šeimų visiems nariams dalyvauti šventėje – finansiškai per sudėtinga.“
Šventinės renginio dalies kai kurie apskritai atsisako. „Tik atestatus atsiimsim, o Taujėnų dvare nedalyvausim – išvažiuosim į pajūrį. Dalyvauti vaikai nenorėjo dėl asmeninių priežasčių. Dėjomės tik dovanoms auklėtojai ir mokyklai – tai buvo dar žiemą, kainavo apie 300 litų“, – pasakojo dviejų abiturientų, vienos miesto gimnazijos gimnazistų, mama.
Mokyklai – pinigai
Kita ukmergiškė atviravo, jog į dukters išleistuves reikėjo investuoti apie 300 eurų. Vesti vakarą tėvai pakvietė vestuvių, išleistuvių, netradicinių renginių vedėją Deividą Sabataitį. Jo honoraras, anot mamos, – iki 1000 eurų.
Keičiasi ir išleistuvininkų paliekamų dovanų mados. Vieni mokyklai dovanoja paveikslus, dekoratyvinius augalus, kitiems praktiškesnė atrodo piniginė dovana. Pasak ukmergiškės, jų gimnazijos abiturientų tėveliai mokyklai, kaip ir klasių vadovams, nusprendė dovanoti pinigus.
Vaidotė ŠANTARIENĖ