Jurginai nepaleidžia iš savo kerų

Jur­gi­nai ne vel­tui va­di­na­mi ru­de­ni­ne gė­le – pra­žy­dę ant­ro­je va­sa­ros pu­sė­je, gė­ly­no puoš­me­na bū­na iki pat šal­nų. Ne­ga­li ne­si­ža­vė­ti ir jų žie­dų spal­vų ir for­mų įvai­ro­ve. At­si­spir­ti jur­gi­nų gro­žiui tei­gia ne­ga­lin­ti ir uk­mer­giš­kė Te­re­sė Sta­kaus­kie­nė, kas­met so­de ski­rian­ti vis di­des­nį plo­tą.

 

Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

 

Ge­di­mi­no Ne­mu­nai­čio nuotr. Te­re­sė Sta­kaus­kie­nė mėgs­ta­mas gė­les ly­gi­na su na­mi­niais gy­vū­nais – už­au­gi­nęs į pa­tvo­rį ne­iš­me­si, ga­li tik ge­ram žmo­gui pa­do­va­no­ti.

 

Jei kam at­ro­do, kad so­di­nin­kai per va­sa­rą nu­ga­ras sa­vo skly­pe­liuo­se len­kia be rei­ka­lo – juk par­duo­tu­vių len­ty­nos lūž­ta nuo dar­žo­vių ir vai­sių, tik ne Sta­ti­kų so­dų ben­dri­jo­je so­di­nin­kau­jan­tiems Te­re­sei ir Jo­nui Sta­kaus­kams. Be­veik vi­są sa­vo lais­va­lai­kį jie „pa­lie­ka“ so­de. Ti­ki­na, kad čia au­gan­čių me­džių pa­unks­mė­je, tarp iš­puo­se­lė­tų gė­ly­nų jie pail­si ge­riau­siai.

 

2012-08-24-3_straipsnio_2_nuotr


So­do „ma­ra­to­nas“ pra­si­de­da ko­vo mė­ne­sį – tik snie­gui nu­tir­pus. Kas­die­ni­nis marš­ru­tas na­mai – so­das – na­mai tę­sia­si iki vė­ly­vo ru­dens. Šei­mi­nin­kai džiau­gia­si, kad į tal­ką no­riai at­sku­ba vai­kai ir anū­kai – jų du kar­tus kvies­ti ne­rei­kia. O po tal­kos vi­si ap­sė­da po obe­lų la­ja sto­vin­tį sta­lą, nu­krau­tą šei­mi­nin­kės iš­au­gin­to­mis ir pa­ga­min­to­mis gė­ry­bė­mis. Tie­sa, ne­pa­mir­šę nu­si­praus­ti po ki­ta obe­lim J. Sta­kaus­ko įreng­to­je du­šo „ka­bi­no­je“. Van­de­nį, anot šei­mi­nin­kų, per­dien sau­lė tiek įkai­ti­na, kad net iš­sto­vė­ti sun­ku.

Ne tik dar­žo, šilt­na­mių nau­da so­di­nin­kams rū­pi – ne ką ma­žes­nis rė­žis skir­tas ir gė­lių dar­že­liui. Ne vie­nas pro jų so­dą pra­ei­da­mas stab­te­li pa­si­gro­žė­ti jur­gi­nų gau­sa – dvi­de­šim­ties met­rų il­gio ir apie pu­sės tiek plo­čio so­do skly­pas ap­tver­tas šio­mis gė­lė­mis. Jur­gi­nai ve­ši net ke­tu­rio­mis ei­lė­mis su­so­din­ti – kaip tik­ra žy­din­ti gy­vat­vo­rė. Pra­ei­viai ne­re­tai čia pat triū­sian­čią šei­mi­nin­kę pa­kal­bi­na, apie jur­gi­nų prie­žiū­rą pa­si­tei­rau­ja, kai ku­rie įsi­drą­si­nę šak­nia­gum­bių pa­pra­šo.

 

2012-08-24-3_straipsnio_3_nuotr


So­do šei­mi­nin­kė do­va­no­ja, ne­gai­lė­da­ma da­li­na į kai­rę ir de­ši­nę jur­gi­nų šak­nis, ta­čiau vi­sų pra­šo jas pa­si­im­ti ne pa­va­sa­rį, kuo­met so­din­ti lai­kas, o ru­de­nį. Mat vie­nas di­džiau­sių dar­bų – iš­kas­ti nu­žy­dė­ju­sių ar šal­nų pa­kąs­tų jur­gi­nų šak­nia­gum­bius, juos ru­dens sau­lu­tės ato­kai­to­je iš­džio­vin­ti, pa­gal spal­vas ir rū­šis su­žy­mė­ti ir į rū­sį su­temp­ti.

O ir gė­ly­ne žy­din­čių be prie­žiū­ros ne­pa­lie­ka – kas ke­le­tą die­nų ar po stip­res­nio lie­taus vi­są „plan­ta­ci­ją“ apei­na, nu­ru­du­sius žie­dus nu­ska­bo.

Apie tris­de­šimt me­tų jur­gi­nus au­gi­nan­ti T. Sta­kaus­kie­nė pri­ėjo prie iš­va­dos, kad ge­riau­siai per žie­mą šak­nia­gum­biai iš­si­lai­ko dau­gia­bu­čio na­mo rū­sy­je – pa­tin­ka jiems ir čia esan­tis sau­sas oras, ir tem­pe­ra­tū­ra.

Mo­te­ris ne­sle­pia, kad tiek jur­gi­nų, kiek jos so­de au­ga, su­tvar­ky­ti – be­veik ka­tor­giš­kas dar­bas. Ta­čiau vis tiek at­si­spir­ti šios gė­lės ke­rams ne­ga­lin­ti. Pas ap­lin­ki­nius kai­my­nus, taip pat tvar­kin­gai be­gra­ži­nan­čius sa­vo so­de­lius, taip pat jau ne vie­nas jur­gi­no krū­mas be­si­pui­kuo­ja.

„Kiek­vie­ną pa­va­sa­rį so­din­da­ma gal­vo­ju, kad ru­de­nį tik­rai su­ma­žin­siu jų plo­tus ir šak­nis iš­me­siu. Bet at­ei­na ru­duo – ir vėl tem­piu na­mo dar pa­di­dė­ju­sį der­lių. Pa­gal­vo­ju – gy­vas juk daik­tas, iš­mes­ti gai­la. Kaip ka­ti­nė­lis ar šu­niu­kas“, –au­ga­lą pa­ly­gi­no T. Sta­kaus­kie­nė.

Kiek gum­bų į že­mę pa­va­sa­rį už­ka­sa, o nu­žy­dė­ju­sių nu­ka­sa, su­skai­čiuo­ti ne­ap­si­i­ma.

„Lyg bū­tų to­kio kie­kio ne­ga­na, dar va­žiuo­ju pas jur­gi­nus vei­sian­čius gė­li­nin­kus, per­ku įdo­mes­nes ir gra­žes­nes rū­šis. At­ro­do – dar to­kio ne­tu­riu, o jis toks gra­žus“, – šyp­so­da­ma­si at­vi­rau­ja pa­šne­ko­vė.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(1 balsas)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Kainoteka

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Apkeliauk

Tauragės laikraštis

KuoSkiriasi.lt

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų