Karvės priverstos matuotis kepuraites

Di­džiu­liai karš­čiai – mir­ti­nas pa­vo­jus ne tik žmo­nėms, bet ir gy­vū­nams. Ūki­nin­kai ne­ri­mau­ja, kad nuo svi­li­nan­čios sau­lės nu­ken­tės ga­nyk­lo­se be­si­ga­nan­tys gal­vi­jai. Ve­te­ri­na­rai pa­ste­bi, kad nuo kait­ros jau pra­dė­jo kris­ti kar­vės.

Li­gi­ta JUODVALKIENĖ

Gedimino Nemunaičio nuotr. Kai kurie ūkininkai galvijus per karščius papuošė skarelėmis.

Į ve­te­ri­na­ri­jos vais­ti­nę gy­vu­lius au­gi­nan­tys žmo­nės daž­nai už­ei­na ne tik vais­tų nu­si­pirk­ti, bet ir pa­si­kon­sul­tuo­ti. UAB „Uk­mer­gės bio­fab­ri­kas“ ve­te­ri­na­ri­jos vais­ti­nės vais­ti­nin­kė Bi­ru­tė Ver­bic­kie­nė sa­ko, kad sa­vo bė­do­mis daž­niau­siai pa­si­guos­ti už­su­ka smul­kie­ji ūki­nin­kai. „Pas­ta­ro­sio­mis die­no­mis pa­grin­di­nė po­kal­bių mū­sų vais­ti­nė­je te­ma – gy­vu­lius ka­muo­jan­tis karš­tis. Žmo­nės jau skun­dė­si, kad nuo karš­čio pra­dė­jo kris­ti gy­vu­liai“, – pa­sa­ko­ja ji.

Uk­mer­gės ra­jo­no vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos vy­riau­sias ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jas-ins­pek­to­rius Ed­mun­das Dab­ric­kas sa­ko, kad il­gai ne­si­trau­kian­tis karš­tis ke­lia pa­vo­jų lau­kuo­se be­si­ga­nan­tiems gal­vi­jams. „Kaip žmo­gus ga­li gau­ti ši­lu­mos ar sau­lės smū­gį, taip ta pa­ti bė­da ga­li nu­tik­ti ir gy­vu­liui. Ypač di­de­lis pa­vo­jus – juod­mar­giams gal­vi­jams“, – sa­ko jis.

Pa­sak ve­te­ri­na­ro, ūki­nin­kai tu­ri pa­si­rū­pin­ti, kad gy­vu­liai kiau­rą die­ną ne­varg­tų kait­rio­je sau­lė­je. „Pro­tin­gas šei­mi­nin­kas vi­suo­met su­ras gy­vu­liui pa­vė­sį“, – ma­no E. Dab­ric­kas. Smul­kie­ji ūki­nin­kai, lai­kan­tys vie­ną-dvi kar­vu­tes, nuo per­kai­ti­mo jų gal­vas ap­sau­go­ti ga­li už­ri­šę švie­sią ske­pe­tą. Ta­čiau di­de­lia­me ūky­je, ku­ria­me ko­kių pen­kias­de­šimt gal­vi­jų ar dau­giau, tai, anot jo, sun­kiai įsi­vaiz­duo­ja­ma.

Ve­te­ri­na­ri­jos gy­dy­to­jas sa­ko, kad pa­pras­čiau­sia iš­ei­tis – ga­ny­ti ban­dą pa­krū­mė­se, po me­džiais. Kai ku­rie ūki­nin­kai ga­nyk­lo­se tu­ri įsi­ren­gę pa­vė­si­nes – jo­se gal­vi­jai pa­tys įpran­ta slėp­tis.

Be­ne svar­biau­sias da­ly­kas, ku­rį ak­cen­ta­vo pa­šne­ko­vas, – gy­vu­liui vi­są pa­rą ne­tu­ri trūk­ti van­dens. Skys­čių trū­ku­mas ne tik tu­ri įta­kos pie­no kie­kio ma­žė­ji­mui, bet ir ga­li su­kel­ti pa­vo­jų gy­vu­lio gy­vy­bei.

Kan­ki­na karš­tis ir vabz­džiai

Vie­nuo­li­kos gal­vijų ban­dą lai­kan­ti ūki­nin­kė Gra­ži­na Kaz­laus­kie­nė bė­do­ja, kad ši va­sa­ra gy­vu­liams iš­skir­ti­nai sun­ki. „Kait­ra ir kar­ves puo­lan­tys va­ba­lai, gy­liai – bai­siau­sia. O jie šie­met to­kie ar­šūs, kad jo­kie purš­ka­lai ne­pa­de­da“, – tvir­ti­na mo­te­ris.

Gal­vi­jai sle­pia­si po me­džiais, mel­ži­mo aikš­te­lėse, įreng­tose ga­nyk­lo­je še­šė­ly­je. Ūki­nin­kė sa­ko, kad vi­sos jos kar­vu­tės po bal­tą ska­re­lę tu­ri. Ne­la­bai joms pa­tin­ka, daž­nai nu­si­muis­to, per­riš­ti rei­kia – gy­vu­lys gi ne žmo­gus.

Ūki­nin­kas Vla­das So­ro­ki­nas tei­gia, jog gal­vi­jams jau ke­le­tą sa­vai­čių la­bai sun­ku. „Vie­tos gy­vu­liai ne­ran­da – ne­ra­mūs, lie­žu­vius iš­ki­šę. Melž­ti sten­gia­mės kuo anks­čiau ry­te ir kuo vė­liau va­ka­rais. Į mel­ži­mo aikš­te­lę net ne­no­ri ei­ti“, – sa­ko pa­šne­ko­vas.

„Vie­tos pas mus drėg­nos, Ar­mo­nos upe­lis iš­tvi­nęs, tai kar­vės su­bren­da į van­de­nį, pa­si­taš­ko, nuo kait­ros gi­na­si. Ta­čiau drėg­nuo­se krū­my­nuo­se ki­ta bė­da – be­ga­lė vabz­džių. Gai­la žiū­rėt į gy­vu­lius. Ir pie­no ge­ro­kai su­ma­žė­jo“, – skun­džia­si V. So­ro­ki­nas. 72 gal­vi­jus lai­kan­tis ūki­nin­kas pas­ta­ro­sio­mis die­no­mis pri­mel­žia net 150 lit­rų ma­žiau pie­no.

 

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Kainoteka

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Apkeliauk

Tauragės laikraštis

KuoSkiriasi.lt

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų