Būkite atsargūs pirkdami socialiniuose tinkluose

Būkite atsargūs pirkdami socialiniuose tinkluose /

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba sulaukia vis daugiau vartotojų prašymų apginti jų pažeistas teises sudarius pirkimo–pardavimo sandorį socialiniuose tinkluose.

Vartotojai, peržiūrėdami informaciją socialinio tinklo naujienų sraute, dažnai pamato patrauklų skelbimą apie siūlomą įsigyti prekę, paslaugą. Dalis tokių prekeivių, ypač turinčių didelį sekėjų ratą, prekes parduoda tiesiog savo paskyroje, kiti savo parduodamoms prekėms sukuria atskirus profilius. Kai kurie parduoda savo kuriamas ar perparduoda kitur įsigytas prekes, nesilaikydami nuotolinei prekybai taikomų privalomųjų reikalavimų.

Jeigu socialiniame tinkle paskyrą turintis vartotojas sumano vystyti elektroninę prekybą ir gauna iš to pajamų, tokia veikla turi būti įteisinta. Kokią veiklos formą pasirinkti, asmuo sprendžia pats, o reikiamus dokumentus bei informaciją apie legaliai komercinei veiklai keliamus reikalavimus galima gauti Valstybinėje mokesčių inspekcijoje.

Kas nutinka, jeigu prekė įsigyjama iš kito vartotojo, kuris nevykdo komercinės veiklos? Tokio asmens teisės nėra saugomos vartotojų teisių apsaugą reglamentuojančių teisės normų. Vartojimo santykiai susiklosto tada, kai viena sandorio pusė yra vartotojas, įsigyjantis prekes ar paslaugas savo asmeniniams poreikiams tenkinti, o kita šalis – verslininkas, fizinis arba juridinis asmuo, savo prekybos, verslo, amato arba profesijos tikslais siekiantis sudaryti ar sudarantis sutartis.

Taigi, jeigu įsigyta prekė yra nekokybiška, nepristatoma ar tiesiog nebepatinka ir pirkėjas nori ją grąžinti, čia vartotojų teises ginančios institucijos padėti negali ir tokie ginčai turėtų būti sprendžiami šalių susitarimu, o nesutarus – bendrosios kompetencijos teisme.

Į ką svarbu atkreipti dėmesį įsigyjant prekes socialiniuose tinkluose? Peržiūrėkite, kokią informaciją apie save pateikia pardavėjas. Jeigu prekes parduoda įmonė arba kitas komercinę veiklą vykdantis asmuo, savo paskyroje jis privalo nurodyti pavadinimą, registracijos adresą, informaciją apie vykdomos veiklos formą, kontaktinius duomenis (buveinės adresą, telefono numerį, el. pašto adresą), informaciją apie prekių grąžinimą, prekių kainą.

Taip pat svarbu skaityti kitų vartotojų atsiliepimus ir, jeigu yra galimybė, už prekes mokėti ne iš anksto, bet pasirinkti atsiskaitymą su kurjeriu. Tokiu atveju apsisaugosite nuo nesąžiningų prekeivių, kurie neišsiunčia prekių, už kurias iš anksto sumokėjote.

Komercinę veiklą vykdantis asmuo privalo nurodyti kontaktinius duomenis, kuriais vartotojas galėtų susisiekti su pardavėju. Jei tokios informacijos nenurodo, su problema susidūrusius vartotojus blokuoja ar riboja jų prieigą prie paskyroje pateikiamos informacijos, rekomenduojama iš jo nepirkti. Neretai tokių pardavėjų sąskaitos yra bankuose kitose ES valstybėse narėse ar už ES ribų, todėl apginti pažeistas teises yra sudėtinga ir ilgai trunkanti procedūra.

UŽ inf.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *