Didesnis finansavimas – ne vien mokytojų algoms

Gedimino Nemunaičio nuotr. Šokiai Gedimino Nemunaičio nuotr. Šokiai

Streikais prieš savo atlyginimus kovojantys pedagogai sulaukė džiugių žinių. Šiemet didinamos algos nesustos kilti dar kelerius metus. Geros naujienos – ir tiems, kurie nori tęsti ar kurti naujas neformaliojo vaikų švietimo programas.

Nuo šių metų finansavimas šalies švietimui didėja, Vyriausybei patvirtinus Mokinio krepšelio lėšų apskaičiavimo ir paskirstymo metodikos pakeitimus. Tam skirta papildomai 10 mln. eurų. Nuo sausio 1 d. mokinio krepšelis, kuris didėja 34 eurais, yra 1014 eurų – didžiausias per visą laiką.

„Tie visi užmokesčio padidinimai yra privalomi, jei žmonėms buvo mokamas žirklių minimumas, nes jis pasistūmėjo į didesnę pusę. O pas mus buvo mokamas vidurkis – čia mūsų savivaldybė neatrodo labai blogai. Tačiau ir mūsiškiams kiek didės“, – sako savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė.

„Visi mokyklų pedagogai pavaldūs savo direktoriui, kuris yra jų darbdavys. O šiomis dienomis įstaigos kaip tik ir teikė mums savo skaičiavimus dėl didesnių algų pagal esamas kvalifikacijas, pedagoginio darbo stažą. Tai priklauso ir nuo mokinio krepšelio lėšų“, – pasakojo ji.

Alga netenkina

Galimybės daugiau uždirbti šalies pedagogai prieš Naujuosius siekė streikuodami. Įspėjamajame streike gruodį dalyvavo ir per 220 pedagogų iš 11 mūsų rajono švietimo įstaigų, tarp kurių – mokyklos, darželiai. Šitaip reikalauta kelti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų algas 10 proc., kitų mokytojų – 5 proc. Streiko organizatorių reikalavimai taip pat buvo susiję su didesnėmis mokinio krepšelio lėšomis, pensinio amžiaus mokytojams skirtu fondu.

„Pedagogai pritaria minčiai, kad jų atlyginimas neadekvatus darbui, – sako vedėja. – Nors mokinių ir mažėja, dirbti sunku, nes reikia suspėti su vis dažnesnėmis pasaulinėmis naujovėmis, įvairiomis technologijomis. Neretai kyla emocinių, psichologinių problemų.“

Mažiausiai uždirbantiems – ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo šalies pedagogams – darbo užmokestis kyla iki 7 proc. Pernai jų algos jau didėjo 10 proc. Pradedantiems bendrojo ugdymo mokyklų mokytojams atlyginimai didės 5 proc., visiems kitiems – 3 proc.

Ne pabaiga

Planą per ateinančius trejus metus pedagoginių darbuotojų atlyginimą vidutiniškai padidinti 15 proc. Švietimo ir mokslo ministerija buvo pateikusi sausio pradžioje. Tačiau tam prieštarauja Finansų ministerija. Esą pinigų didesnėms algoms reikėtų rasti ne didinant finansavimą švietimui, o „labiau optimizuojant išlaidas švietimo sistemos srityje“.

Tad ministerija neseniai parengė naują planą, kaip turėtų didėti mokytojų algos. Kitaip nei ankstesnis siūlymas, programa išdėstyta per penkerius, o ne per trejus metus. Algų didinimui nuo 2016 m. rugsėjo siūloma peržiūrėti valstybės biudžetą.

Pagal naująjį planą nuo rudens pedagoginių darbuotojų tarnybinių atlyginimų koeficientai būtų didinami vidutiniškai 1,5 proc., ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo auklėtojų – 6,5 proc. Tam reikėtų 4,8 mln. eurų. 2017 m. siūloma minėtus koeficientus pedagogams kelti atitinkamai 7 proc. ir 17 procentų. 2018–2020 m. šie koeficientai darželių auklėtojams kiltų 10 proc., kitiems pedagogams – 5 proc.

Planuojama, kad iki 2021 m. pedagoginių darbuotojų atlyginimas vidutiniškai padidėtų 25 proc., palyginti su darbo užmokesčiu, gautu iki 2016 m. rugsėjo 1 d. Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų darbo užmokestis didėtų 45 proc.

Naudojasi fondu

Šiemet 1,5 mln. eurų didėja ir pensinio amžiaus sulaukusių pedagogų išeitinių išmokų fondas. Tam numatyta 3 mln. 200 tūkst. eurų. Pernai įkurto specialaus fondo lėšos skirtos pedagogams, dėl pensinio amžiaus paliekantiems švietimo sistemą.

„Tai – Švietimo ir mokslo ministerijos vykdoma programa. Fondą finansuoja ministerija, trečdaliu prisideda savivaldybė, kad mokytojams būtų galima išmokėti lėšas pagal stažą“, – sakė pašnekovė.

Pernai išeiti į užtarnautą poilsį ir gauti išmokas pageidavo 17 mūsų rajono pedagogų. „Šiemet ši programa vėl vykdoma. Žinoma, gal kai kurie pensijos sulaukę mokytojai neketina palikti darbo – to jų atsiklausiam ir mes patys, ir mokyklų vadovai. Tačiau dauguma skuba pasinaudoti šia galimybe, nes jei bus priimtas naujasis socialinis modelis, išmokos jiems būtų nelabai didelės“, – sako ji.

Iš viso pernai pasinaudoti šiuo fondu panoro per 900 į pensiją pageidaujančių išeiti mokytojų.

Tuo metu dirbančiųjų, anot D. Steponavičienės, rajone užtenka: „Pedagogų trūkumo neturime nė kiek. Jei išeina gimdymo, kitų atostogų, ieško naujų žmonių – pasirinkimas yra. Tik gaila, kad jauniems mokytojams trūksta vietų.“

Lėšos – būreliams

Vedėja taip pat pasidžiaugė pedagogų entuziazmu, vykdant vaikams skirtas neformaliojo švietimo programas. Nuo rudens vykusių įvairių būrelių veikla buvo finansuota spalį savivaldybėse įvesto neformaliojo ugdymo krepšelio lėšomis. Kurti būrelius galėjo ne tik mokytojai.

„Gražios veiklos pasiūlė skautai, šauliai, robotikos, kiti būreliai. Įdomių individualių programų paruošė pavieniai mokytojai. Vaikai tikrai turėjo iš ko rinktis ir buvo užimti“, – sako ji.

Neformalusis ugdymas bus tęsiamas ir šiais metais: „Jau yra ministerijos įsakymas dėl lėšų skyrimo, taigi ir mokytojai, ir kiti galės toliau vykdyti savo programas. Jiems reikia suburti būrelius lankysiančius vaikus. Pateiktos programos pristatomos rajono savivaldybės tarybos posėdyje, sprendžiama dėl finansavimo. Kai visi dokumentai bus paruošti, veiklos prasidės – gal jau nuo kovo.“

Lėšos neformaliajam ugdymui numatytos nebe trims mėnesiams, kaip pernai, o devyniems.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Jonines

Kainoteka

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Apkeliauk

Tauragės laikraštis

KuoSkiriasi.lt

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų