Ekonomikos atsigavimas – stipresnis nei prognozuota

Autorius Ukmergės žinios
Gedimino Nemunaičio nuotr. Ekonomika kyla stipriau nei prognozuota.

Finansų ministerija skelbia, kad, nepaisant geopolitinės įtampos ir globalios ekonomikos fragmentacijos, Lietuvos ekonomika demonstruoja atsparumą. Ūkis šiemet augs sparčiau nei planuota metų pradžioje, infliacijos šokas įveiktas ir reikšmingai nepaveikė šalies konkurencingumo užsienio rinkose. Siekiant užtikrinti tolesnį spartų ekonomikos augimą ir konvergenciją su Vakarų Europa, būtina tęsti produktyvumą, konkurencingumą ir augimo potencialą stiprinančių struktūrinių reformų įgyvendinimą. Tai pabrėžiama naujausioje Tarptautinio valiutos fondo (TVF) Lietuvos ataskaitoje.

Fondo vertinimu, geopolitinė situacija ir kainų šokas, sukeltas pandemijos ir Rusijos karo prieš Ukrainą, neišmušė iš vėžių Lietuvos ekonomikos. Susidūrusi su švelniu nuosmukiu praeitais metais, Lietuvos ekonomika, TVF vertinimu, šiemet augs 2,4 proc., o vidutiniu laikotarpiu BVP plėtra turėtų siekti apie 2,2 proc.

Lietuvos eksporto sektorius gana greitai persiorientavo, atsižvelgiant į Rusijai ir Baltarusijai dėl karo prieš Ukrainą pritaikytas sankcijas, ir išliko konkurencingas užsienio rinkose.

Fondo ekspertų vertinimu, spartus realaus darbo užmokesčio augimas ir didėsiantis užimtumas skatins privataus vartojimo augimą, ES lėšomis bus skatinamos viešojo sektoriaus investicijos, o išorės paklausa turėtų nuosekliai stiprėti. Vidutinė metinė infliacija, tikėtina, šiemet sieks 1,2 proc. ir bus reikšmingai žemesnė už euro zonos vidurkį (2,4 proc.).

Taip pat atkreipiamas dėmesys į apdairiai formuojamą šalies fiskalinę politiką. Prognozuojama, kad šiemet valdžios sektoriaus deficitas gali būti mažesnis nei numatyta biudžeto įstatyme. Jei biudžeto pajamų būtų surinkta daugiau nei planuojama, jos, kartu su išlaidų sutaupymais, turėtų būti visų pirma panaudotos biudžeto deficitui mažinti.

Tarptautinis valiutos fondas atkreipia dėmesį, kad šalis susiduria su augančiu išlaidų poreikiu, siekiant didinti krašto apsaugos finansavimą, bei augančiomis skolos aptarnavimo sąnaudomis, o tai, atsižvelgiant į visuomenės senėjimo tendencijas, ilguoju laikotarpiu gali virsti ilgalaikiu viešųjų finansų iššūkiu. Ekspertai rekomenduoja priimti sprendimus dėl papildomų tvarių pajamų šaltinių ir įgyvendinti struktūrines pertvarkas socialinės apsaugos ir sveikatos srityse.

Bankų sistema išlieka likvidi ir gerai kapitalizuota, todėl yra tinkamai pasirengusi netikėtiems sukrėtimams atremti. Bankų pelningumo lygis, nors ir mažės, išliks padidėjęs ir gerokai viršys euro zonos vidurkį. Pabrėžiama, kad bankų solidarumo įnašas neturėjo neigiamos įtakos bankų veiklos rezultatams ir nesukūrė reikšmingų neigiamų paskatų. TVF pabrėžia, kad solidarumo įnašas turėtų būti taikomas laikinai ir nevirsti nauja nuolatinio apmokestinimo priemone.

Fondo ekspertai pažymi Lietuvos pažangą stiprinant pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos sistemą, įskaitant sugriežtintą kriptoturto reguliavimą, ir rekomenduoja tęsti pradėtus darbus, toliau stiprinant sektoriaus rizikos valdymą.

UŽ inf.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *