Galimybės lankytis observatorijoje – ribotos

Autorius Skaistė VASILIAUSKAITĖ - DANČENKOVIENĖ
Pažiūrėsiu į žvaigždes... Gedimino Nemunaičio nuotr.

Prieš penkerius metus Ukmergės Senamiesčio progimnazijoje duris pravėrė observatorija su brangiu teleskopu. Planuota, kad čia vyks edukacijos viso rajono, kitų savivaldybių mokiniams bei visuomenei. Tačiau planai įgyvendinti tik maža dalimi.

Viešoje erdvėje ukmergiškiai iškėlė klausimą, kad Senamiesčio progimnazijoje įrengta observatorija ir teleskopu pasidžiaugti negali, nes mokykla neranda, kas prižiūrės teleskopą ir priims lankytojus.

Senamiesčio progimnazijos direktorė Nina Lilia Galickė sakė, kad visi jų įstaigos mokiniai observatorijoje jau yra apsilankę, jiems parodyta, kaip, kas veikia. Tačiau norint rimčiau užsiimti dangaus stebėjimu, į observatoriją reikia eiti naktį.

Be to, žiemą joje lankytis nepalanku, nes observatorijos patalpa nešildoma.

Pasak direktorės, įgyvendinant Tūkstantmečio mokyklų programą observatorijoje yra apsilankę ir kitų rajono mokyklų mokiniai bei mokytojai.

Svečiams edukacijas vedė Kėdainių rajone įsikūrusios „Garsios tylos observatorijos“ specialistas. Saviems mokiniams viską paaiškina vietinė fizikos mokytoja.

Pasiteiravimų dėl patekimo į į observatoriją, anot direktorės, per metus būna „gal koks vienas“. Tad didelio poreikio nejaučia. Mokykla tokios paslaugos neteikia, net ir galimybės neturi, tad jos ir nereklamuoja.

„Minčių yra įvairių, diskutuojame apie tai su politikais. Norint atidaryti observatoriją, kad ji taptų viešai prieinama tiek bendruomenei, tiek miesto svečiams, reikia sudaryti sąlygas“, – kalbėjo N. L. Galickė.

Rajono savivaldybės meras Darius Varnas sakė, kad prieš porą mėnesių kaip tik diskutuota šiuo klausimu. Pasak jo, naudotis teleskopu, iš anksto susitarus su mokyk-los administracija, tikrai galima.

Ateityje galvojama observatoriją perduoti Ukmergės kraštotyros muziejui, kuriam priskirta ir turizmo veikla. Tikimasi, kad, įdarbinus naują muziejaus direktorių, observatorijos lankytojų aptarnavimo funkciją galėtų vykdyti Turizmo skyrius.

Teleskopas yra ir nuo seno buvo Ukmergės Senamiesčio progimnazijos dalis. Kadaise mokykla jį turėjo, bet laikui bėgant šis prietaisas, skirtas dangaus kūnų ir reiškinių stebėjimui, buvo išardytas. Sugedo ir jo bokštelis.

Manoma, kad observatorija mokykloje galėjo būti įkurta 1962 metais, tuo metu, kai prie pagrindinio mokyklos pastato buvo statoma sporto salė, priestatas. Sovietmečiu veikusi observatorija nebuvo įmantri, ant medinės pakylos stovėjęs teleskopas nebuvo galingas, bet juo buvo įmanoma stebėti žvaigždes, planetas, mėnulį. Observatorija gyvavo neilgai, jau 8-ojo dešimtmečio pradžioje ji buvo nebenaudojama, o vėliau ir visai apleista. Patalpa liko stovėti tuščia ir nereikalinga.

****

2019 metų rudenį rajono savivaldybė paskelbė, jog Ukmergės Senamiesčio progimnazija, įgyvendindama observatorijos atnaujinimo idėją, dovanų gavo brangų modernų teleskopą.

5 tūkst. eurų kainavusį teleskopą „Celestron CPC 1100“, kurio galimybes Lietuvoje tuo metu lenkė tik Molėtų rajone esantys teleskopai, padovanojo visuomenininkas, verslininkas dr. Vladas Lašas. Įrenginį atgabeno ir sumontavo UAB „IDD“ darbuotojai, apmokė juo naudotis.

Šis teleskopas didina vaizdą 560 kartų, o tamsoje yra 1 600 kartų stipresnis už žmogaus akį. Jis yra kompiuterizuotas, juo galima fotografuoti. Teleskopas turi priedus, filtrus, sugeriančius miesto šviesas.

Mokyklai teko parengti patalpas observatorijai ir prieigą prie jos. Buvo restauruotas kupolas, pakeistas teleskopo gaubtas, įrengti nauji laiptai, suremontuota laiptinė, sumontuota kolona teleskopui, aplink koloną speciali pakyla, taip pat – naujos tvorelės, šviestuvai.

Įrengta speciali stumdoma pertvara, kad oras observatorijoje būtų vienodas – įtakos neturėtų aplinka.

Darbus atliko Senamiesčio progimnazijos darbuotojai, kuriuos konsultavo Molėtų observatorijos ir UAB „IDD“ specialistai.

****

Duris atnaujinta observatorija pravėrė 2020 metų sausį. Tuo metu Ukmergės senamiesčio progimnazija buvo vienintelė mokykla Lietuvoje, turinti teleskopą.

Planuota, kad čia lankytis galės moksleiviai iš kitų šalies vietovių bei suaugusieji, vyks astronomijos būreliai, bus organizuojamos edukacinės programos.

Dar planuota įrengti didelį LED ekraną, kad esant blogam orui, būtų galima žiūrėti mokomąsias, edukacines programas apie dangaus kūnus.

Kaip teko išgirsti iš Senamiesčio progimnazijos direktorės, lūkesčiai įgyvendinti dalinai. Norint vystyti lankytojų priėmimą observatorijoje, reikia ir atskiro už tai atsakingo darbuotojo, ir sąlygų.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *