Kraštietis poetas Alfas Pakėnas tapo poezijos konkurso laureatu

Autorės nuotr. A. Pakėnas, pasak organizatorių, seniai vertas konkurso laureato vardo. Autorės nuotr. A. Pakėnas, pasak organizatorių, seniai vertas konkurso laureato vardo.

28-osios respublikinės poezijos šventės-konkurso „Žydinčios vyšnios šakelė“ laureatu šiemet paskelbtas kraštietis poetas Alfas Pakėnas.

Renginio metu pristatyta jo sudaryta atsiminimų apie Joną Strielkūną knyga „Trečias brolis“.

Respublikinė poezijos šventė-konkursas „Žydinčios vyšnios šakelė“ vyko Kultuvėnų kaime Sližių bendruomenės iniciatyva.

Šiemet konkurso laureatu tapęs Alfas Pakėnas – poetas, rašytojas, žurnalistas, muziejininkas, literatūrinės Vlado Šlaito premijos bei Juozo Tumo-Vaižganto premijos laureatas.

Ilgus metus A. Pakėnas vadovavo Maironio lietuvių literatūros muziejaus Vaižganto memorialiniam butui-muziejui, daugiau kaip dešimtmetį – Lietuvai pagražinti draugijos Kauno skyriui. Kaip sakė renginio vedėja Vida Ramanauskienė, poetas, gyvendamas Kaune, niekada nenutolo nuo Ukmergės bei čionykščių žmonių, kiekviename jo eilėraštyje, kiekvienoje eilutėje gali jausti gimtąjį kraštą.

Šventė prasidėjo kovotojų už duoną pagerbimu. Prisiminta istorija, vykusi 1917-aisiais, kai vietos ūkininkai, saugodami savo kraštą nuo bado, nepakluso vokiečių okupantų įsakui atiduoti grūdus ir liepos 25-ąją besipriešindami žuvo Samantonių kaimo kryžkelėje.

Prisiminta ir žuvusiųjų atminimo įamžinimo istorija  – 1928-aisiais vietos šviesuolio Sližių pradžios mokyklos mokytojo Antano Maldučio rūpesčiu kautynių vietoje buvo pastatytas akmeninis kryžius. Sovietų valdžiai grasinant jį sunaikinti, kryžius buvo perkeltas į Kultuvėnų kapines, o kovotojų už duoną atminimą įamžino kitas krašto šviesuolis Jonas Žentelis, iš akmens išskaptavęs ir šiandien čia stovintį paminklą.

Prisiminta ir poezijos šventės „Žydinti vyšnios šakelė“ istorija, prasidėjusi prieš 39-erius metus. Nors tradicija dvylikai metų buvo nutraukta, vėliau atgimė ir kasmet sukviečia į kraštą daugybę šviesių žmonių.

Šventėje A. Pakėno sudarytos atsiminimų knygos „Trečias brolis“ herojaus J. Strielkūno ir kitų poetų eiles skaitė aktorius Petras Venclovas. Jis A. Pakėno eilių kvietė  klausytis užsimerkus.

Savo eilėraščius skaitė poetai Vytautas Jancikevičius, Antanas Šimatonis, dainavo Romualdas Petkevičius.

Apie savo sudarytą knygą „Trečias brolis“ A. Pakėnas kalbėjo kukliai, daugiau akcentuodamas J. Strielkūną, jo kūrybą, gyvenimą bei asmenybę, nei save. Knygoje surinkti 27-ių autorių, pažinojusių J. Strielkūną, prisiminimai. A. Pakėnas juos rinko iš archyvų bei kalbindamas su poetu bendravusius žmones. „Pirmas etapas – medžiagos rinkimas, skambinimas poetams daugybę kartų“, – dalijosi laureatas, ne vieną valandą praleidęs Vilniaus universiteto, Mokslo akademijos bei kituose archyvuose.

Nors iš prigimties sakėsi nesąs muziejininkas – labiau mėgsta organizuoti renginius, nei  rymoti archyvų tyloje. Sudarytojo teigimu, ši knyga jam „gal net mielesnė už savas“. „J. Strielkūnas paliko du tomus eilių ir vieną – tylos. Buvo labai drovus, tylus, uždaras žmogus. Gal kiek daugiau atsiverdavo išgėręs vyno. Tyliai gyveno, tyliai rašė, tyliai mirė...“ – sakė A. Pakėnas, primindamas auditorijai J. Strielkūno ir Pauliaus Širvio draugystę. Abu poetai vertino vienas kitą.

O savęs A. Pakėnas poetu nedrįsta vadinti, nors rašyti pradėjo būdamas 13–14-os metų. „Nesijaučiu tikru poetu, – sakė laureatas. – Save vadinu literatu. Mes, literatai, eilėmis nuraminam savo ilgesį, rašymas mums teikia džiaugsmą.“ Jo didžioji meilė poezijoje – Henrikas Radauskas, kuris rašo vaizdais, kuria gražias metaforas. Taip pat poetas išskyrė Romą Railą, Daivą Čepauskaitę.

A.Pakėnas ne tik renka medžiagą, rašo, bet ir pats redaguoja tekstus, skaito knygų korektūrą. Tai, pasak jo, „sunkus, bet saldus darbas“.

Knygą „Trečias brolis“ A. Pakėnas išleido savomis lėšomis. Nors ieškojo paramos, net tris kartus teikė projektus, vis pritrūkdavo kelių balų.

Šiemet savomis lėšomis A. Pakėnas išleido ir kitą knygą „Žvaigždė galiniame gryčios lange“, kurioje surinkti autentiški krašto žmonių prisiminimai. Kai kurie žmonės ir net kaimai jau išėję... V. Ramanauskienė, atkreipdama dėmesį  į pasakotojų kalbos tarmiškumą, pastebėjo, kad žodžiai šioje knygoje – „kaip kelio ženklai, vedantys į gimtinę“.

Išleidimo laukia ir trečia knyga „Ataudai“ apie mylimus žmones. Pasak A. Pakėno, daug tų išleistų knygų dovanojama, išdalijama...

Šventėje dainas aukštaičių tarme dainavo Lukas ir Gabrielė. Tarp atliekamų kūrinių skambėjo ir daina apie žirgą. Žirgai – didžioji A. Pakėno aistra.

Laureatui įteiktas Veprių skulptoriaus Viktoro Žentelio kūrinys. Rajono savivaldybės vardu A. Pakėną pasveikino vicemeras Eugenijus Kuodelis. Ukmergės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos direktorė Sigita Astikienė, bendruomenės pirmininkė Rūta Samsonienė, laureato bičiuliai bei jo kūrybos gerbėjai.

Renginyje vaišinta vietos šeimininkių kepta namine duona.

Griežtai draudžiama "Ukmergės žinių" paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse be sutikimo. Gavus leidimą būtina įdėti aktyvią "Ukmergės žinių" nuorodą ir nurodyti kaip šaltinį.
Įvertinkite šį įrašą
(0 balsai)

Pridėti komentarą

ukzinios.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, įstatymus pažeidžiančius, reklaminius, skatinančius smurtą komentarus. Už komentarus atsako juos parašę skaitytojai. Kurstant smurtą, rasinę, tautinę, religinę bei kitokio pobūdžio neapykantą ar kitaip pažeidžiant LR įstatymus, galite sulaukti atitinkamų tarnybų dėmesio.


Kainoteka

Optima 13 Picerijos salės nuoma

Draugai

Ukmerges kulturos puslapiai

gpm 2011 n 135

Lietuvos valstybe

ukvm

vilkmerge

UKC logo 115x63

Apkeliauk

Tauragės laikraštis

KuoSkiriasi.lt

baidariu aukstaitija

Interneto dienraštis Bernardinai

Vilkmerge

lrytas

delfi

logo srtrf-300x170

Į viršų