Kraštietis poetas Alfas Pakėnas tapo poezijos konkurso laureatu

Autorius Skaistė VASILIAUSKAITĖ - DANČENKOVIENĖ
Kraštietis poetas Alfas Pakėnas tapo poezijos konkurso laureatu / Autorės nuotr. A. Pakėnas

28-osios respublikinės poezijos šventės-konkurso „Žydinčios vyšnios šakelė“ laureatu šiemet paskelbtas kraštietis poetas Alfas Pakėnas.

Renginio metu pristatyta jo sudaryta atsiminimų apie Joną Strielkūną knyga „Trečias brolis“.

Respublikinė poezijos šventė-konkursas „Žydinčios vyšnios šakelė“ vyko Kultuvėnų kaime Sližių bendruomenės iniciatyva.

Šiemet konkurso laureatu tapęs Alfas Pakėnas – poetas, rašytojas, žurnalistas, muziejininkas, literatūrinės Vlado Šlaito premijos bei Juozo Tumo-Vaižganto premijos laureatas.

Ilgus metus A. Pakėnas vadovavo Maironio lietuvių literatūros muziejaus Vaižganto memorialiniam butui-muziejui, daugiau kaip dešimtmetį – Lietuvai pagražinti draugijos Kauno skyriui. Kaip sakė renginio vedėja Vida Ramanauskienė, poetas, gyvendamas Kaune, niekada nenutolo nuo Ukmergės bei čionykščių žmonių, kiekviename jo eilėraštyje, kiekvienoje eilutėje gali jausti gimtąjį kraštą.

Šventė prasidėjo kovotojų už duoną pagerbimu. Prisiminta istorija, vykusi 1917-aisiais, kai vietos ūkininkai, saugodami savo kraštą nuo bado, nepakluso vokiečių okupantų įsakui atiduoti grūdus ir liepos 25-ąją besipriešindami žuvo Samantonių kaimo kryžkelėje.

Prisiminta ir žuvusiųjų atminimo įamžinimo istorija  – 1928-aisiais vietos šviesuolio Sližių pradžios mokyklos mokytojo Antano Maldučio rūpesčiu kautynių vietoje buvo pastatytas akmeninis kryžius. Sovietų valdžiai grasinant jį sunaikinti, kryžius buvo perkeltas į Kultuvėnų kapines, o kovotojų už duoną atminimą įamžino kitas krašto šviesuolis Jonas Žentelis, iš akmens išskaptavęs ir šiandien čia stovintį paminklą.

Prisiminta ir poezijos šventės „Žydinti vyšnios šakelė“ istorija, prasidėjusi prieš 39-erius metus. Nors tradicija dvylikai metų buvo nutraukta, vėliau atgimė ir kasmet sukviečia į kraštą daugybę šviesių žmonių.

Šventėje A. Pakėno sudarytos atsiminimų knygos „Trečias brolis“ herojaus J. Strielkūno ir kitų poetų eiles skaitė aktorius Petras Venclovas. Jis A. Pakėno eilių kvietė  klausytis užsimerkus.

Savo eilėraščius skaitė poetai Vytautas Jancikevičius, Antanas Šimatonis, dainavo Romualdas Petkevičius.

Apie savo sudarytą knygą „Trečias brolis“ A. Pakėnas kalbėjo kukliai, daugiau akcentuodamas J. Strielkūną, jo kūrybą, gyvenimą bei asmenybę, nei save. Knygoje surinkti 27-ių autorių, pažinojusių J. Strielkūną, prisiminimai. A. Pakėnas juos rinko iš archyvų bei kalbindamas su poetu bendravusius žmones. „Pirmas etapas – medžiagos rinkimas, skambinimas poetams daugybę kartų“, – dalijosi laureatas, ne vieną valandą praleidęs Vilniaus universiteto, Mokslo akademijos bei kituose archyvuose.

Nors iš prigimties sakėsi nesąs muziejininkas – labiau mėgsta organizuoti renginius, nei  rymoti archyvų tyloje. Sudarytojo teigimu, ši knyga jam „gal net mielesnė už savas“. „J. Strielkūnas paliko du tomus eilių ir vieną – tylos. Buvo labai drovus, tylus, uždaras žmogus. Gal kiek daugiau atsiverdavo išgėręs vyno. Tyliai gyveno, tyliai rašė, tyliai mirė…“ – sakė A. Pakėnas, primindamas auditorijai J. Strielkūno ir Pauliaus Širvio draugystę. Abu poetai vertino vienas kitą.

O savęs A. Pakėnas poetu nedrįsta vadinti, nors rašyti pradėjo būdamas 13–14-os metų. „Nesijaučiu tikru poetu, – sakė laureatas. – Save vadinu literatu. Mes, literatai, eilėmis nuraminam savo ilgesį, rašymas mums teikia džiaugsmą.“ Jo didžioji meilė poezijoje – Henrikas Radauskas, kuris rašo vaizdais, kuria gražias metaforas. Taip pat poetas išskyrė Romą Railą, Daivą Čepauskaitę.

A.Pakėnas ne tik renka medžiagą, rašo, bet ir pats redaguoja tekstus, skaito knygų korektūrą. Tai, pasak jo, „sunkus, bet saldus darbas“.

Knygą „Trečias brolis“ A. Pakėnas išleido savomis lėšomis. Nors ieškojo paramos, net tris kartus teikė projektus, vis pritrūkdavo kelių balų.

Šiemet savomis lėšomis A. Pakėnas išleido ir kitą knygą „Žvaigždė galiniame gryčios lange“, kurioje surinkti autentiški krašto žmonių prisiminimai. Kai kurie žmonės ir net kaimai jau išėję… V. Ramanauskienė, atkreipdama dėmesį  į pasakotojų kalbos tarmiškumą, pastebėjo, kad žodžiai šioje knygoje – „kaip kelio ženklai, vedantys į gimtinę“.

Išleidimo laukia ir trečia knyga „Ataudai“ apie mylimus žmones. Pasak A. Pakėno, daug tų išleistų knygų dovanojama, išdalijama…

Šventėje dainas aukštaičių tarme dainavo Lukas ir Gabrielė. Tarp atliekamų kūrinių skambėjo ir daina apie žirgą. Žirgai – didžioji A. Pakėno aistra.

Laureatui įteiktas Veprių skulptoriaus Viktoro Žentelio kūrinys. Rajono savivaldybės vardu A. Pakėną pasveikino vicemeras Eugenijus Kuodelis. Ukmergės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos direktorė Sigita Astikienė, bendruomenės pirmininkė Rūta Samsonienė, laureato bičiuliai bei jo kūrybos gerbėjai.

Renginyje vaišinta vietos šeimininkių kepta namine duona.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

pasak organizatorių

pasak organizatorių

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *