Ukmergės rajone, Prezidento Antano Smetonos dvaro muziejaus teritorijoje, birželio 20–22 dienomis vyks festivalis „Kilkim Žaibu“. Ta proga organizatoriai žada išskirtinę pramogą, o vienas iš jos akcentų – Lėno ežeru plauksiantis vikingų laivas.
Ekstremalios muzikos ir gyvosios istorijos festivalis „Kilkim Žaibu“ šiemet jubiliejinis – 25-asis, tad, pasak organizatorių, renginio programa bus ypatinga. Viena iš didžiausių naujienų, leisiančių prisiliesti prie mūsų regiono praeities, – vikingų įkvėptas medinis laivas, kuriuo galės plaukti festivalio lankytojai.
Lėno ežeras taps scena gyvajai istorijai, kurioje lankytojai kviečiami pažinti Baltų genčių prekybos kelių paveldą, į rankas paimti irklus, pasijusti tikrais įgulos nariais.
„Norėjome, kad šis jubiliejus būtų ypatingas ne tik išskirtinai turtinga muzikine programa, bet ir gyvosios istorijos turiningumu. Todėl ruošiame iki šiol gausiausią istorinių, autentiškų veiklų ir patirčių kupiną programą. Jos pažiba taps specialiai festivaliui į Lėno ežerą atgabentas laivas, visus norinčius kviesiantis į kelionę nuo modernaus ežero kranto į mūsų protėvių istorinę būtį“, – sako festivalio organizatorius Daividas Kurlis.
Festivalio lankytojai galės pamatyti viduramžių mūšio su vikingais inscenizaciją, apsilankyti viduramžiškais metodais dirbančių amatininkų miestelyje. Jau tradicija tapo Lietuvos ir kaimyninių šalių genčių istorijos rekonstruktorių klubų narių kruvinos kovos dėl nugalėtojo titulo. Savo jėgą ir ištvermę galima bus išbandyti vikingų futbolo aikštelėje ir kitose archaiškose pramogose.
„Laivo, kuris šią vasarą skros Lėno ežero bangas, idėja gimė dar 2017 m. Ją įgyvendino baltiškos kultūros entuziastas iš Vokietijos Kevin Gruendel. Laivą sukūrė laivadirbys iš Vilkaviškio. Įgula vysto edukacines istorines programas, siūlo „edutainment“ ekskursijas bei kviečia patirti gyvąją istoriją“, – pasakoja šio laivo vairininkas Tomas Aleknavičius.
Nors laivas sukurtas naudojant modernias priemones ir turi variklį bei technines sistemas, jo forma atitinka istorinius analogus. Kiek-viena detalė – nuo rankų darbo skrynių iki autentiškų indų, drabužių, juvelyrikos – atkurta remiantis archeologiniais radiniais.
„Tokių laivų formomis buvo paremti ir Baltų genčių, ir skandinavų vikingų laivai, kurie keliavo tiek jūromis, tiek upėmis – pasiekdavo net Kyjivą ar Konstantinopolį. Mes stengiamės perteikti šią istorinę dvasią taip, kad ji būtų ne tik pažintinė, bet ir įtraukianti – kad kiekvienas festivalio svečias taptų gyvos istorijos dalimi“, – pasakoja laivo komandos nariai.
Pasiplaukioti šiuo laivu bus galima nuo ryto iki vėlyvo vakaro, o sutemus ištvermingiausi festivalio dalyviai bus kviečiami į sakmių ir mitų vakarus pačiame Lėno ežero viduryje.
UŽ inf.
