Kad tik tai nepasikartotų…

Kad tik tai nepasikartotų… / Minėjimas Pivonijos šile. Gedimino Nemunaičio nuotr.

Prieš 75-erius metus Europą kraujyje skandinusios žydų žudynės šiomis savaitėmis prisimenamos mūsų šalies miestuose ir miesteliuose vykstančiuose renginiuose. Skaudžios praeities aidai sekmadienį aidėjo ir Ukmergėje, Pivonijos šile, kur ilsisi tūkstančiai nužudytų žydų. 

Kasmet pirmąjį rugsėjo sekmadienį žudynių sukakties minėjimas Pivonijos šile prasideda lygiai 12 valandą automobilių sirenų gausmu.

Po šios tradicinės įžangos į susirinkusiuosius kreipęsis Ukmergės žydų bendruomenės pirmininkas Artūras Taicas ragino prisiminti ne tik aukas, žydus gelbėjusius didvyrius, bet ir budelius.

Minėjime dalyvavo žydų bendruomenės nariai iš Ukmergės bei kitų Lietuvos miestų. Atvyko laikinasis JAV ambasadorius Lietuvoje Howardas Solomonas, Ukmergės rajono vadovai.

Literatūrinę kompoziciją, daugelį sugraudinusią iki ašarų, pristatė Dukstynos pagrindinės mokyklos Tolerancijos ugdymo centro mokiniai, vadovaujami Vidos Pulkauninkienės.

Šio centro vadovė sakė, kad moksleiviai minėjime su savo programa dalyvauja jau tryliktus metus. Pažymėjo, kaip svarbu prisiminti istoriją.

Kalbėdamas rajono meras Rolandas Janickas akcentavo, jog būtent žydų bendruomenė buvo Ukmergės miesto kūrimo ir klestėjimo dalis.

Literatūrinė kompozicija, kurią parodė mokiniai, buvo apie žydų gete gimusią, lietuvių išgelbėtą mergaitę. Tokie žydus gelbėję žmonės šiandien visame pasaulyje vadinami Pasaulio teisuoliais. Vien Lietuvoje jų – per 800. Pasak A. Taico, siekiama, kad Vilniuje šiems žmonėms būtų pastatytas monumentas, pasodinta alėja.

Ir Ukmergėje planuojama įprasminti žydų atminimą – išleisti knygą su visomis Pivonijos šile nužudytų žydų pavardėmis.

Dar ambicingesnis sumanymas – akmenyje iškalti visų aukų pavardes.

Visi renginio dalyviai pabrėžė, kaip svarbu siekti, jog tokie nusikaltimai nepasikartotų, kaip svarbu juos įvardinti, pasmerkti, netylėti, juk net šiais laikais esama žmonių, kurie neigia holokaustą.

Iki karo kone pusė miesto gyventojų buvo žydai.

Antrojo pasaulinio karo metu naciai ėmėsi šios tautos genocido.

1941 m. Ukmergės ir apylinkių žydai buvo suvaryti į Vaitkuškio dvare įkurtą getą. Iš ten varomi į Pivonijos šilą ir žudomi.

Kraupius laikus menantis žudynių vietoje esantis paminklas byloja, kad šioje vietoje buvo nužudyti 10 239 žmonės.

Ši vieta – trečia pagal dydį žydų žudynių vieta Lietuvoje.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *