Su amžiumi žmogaus organizmas keičiasi. Todėl kiekvienas procesas, susijęs su sveikatos priežiūra, reikalauja daugiau pastangų ir dėmesio. Dantų priežiūra – ne išimtis. Sulaukus 40 metų,
daugelis žmonių pradeda įžvelgti neigiamus pokyčius savo dantų sveikatoje, tokius kaip padidėjusį dantų jautrumą, suprastėjusias estetines savybes, dažniau pasireiškiantį dantų netekimą ir pan. Aptarkime, kaip tinkamai prižiūrėti dantis, kad jie išliktų sveiki ir funkcionalūs sulaukus 40 ir daugiau metų.
Kasdienė dantų priežiūra ir higiena
Tinkama dantų priežiūra yra be galo svarbi kiekvienam žmogui. Visgi, sulaukus 40 metų, dantų priežiūrai ir higienai reikia skirti dar didesnį dėmesį. Dantis būtina valyti bent du kartus per dieną, o geriausia – po kiekvieno valgymo. Be to, labai svarbu pasirinkti tinkamas dantų priežiūros priemones. Tokiame amžiuje dantys pradeda silpnėti, todėl reikia naudoti priemones, kurios neskatina jų jautrumo, pavyzdžiui, pastą, kurioje yra fluoro ar dantų šepetėlį su minkštais šereliais. Minkšta galvutė nepažeidžia dantų emalio ir dantenų. Dantų šepetėlį reikėtų keisti kas 3–4 mėnesius. Didelį dėmesį reikėtų skirti ir tarpdančių priežiūrai. Tarpdančiams skirti siūlai, šepetėliai ar irigatoriai – priemonės, kurios efektyviai pašalina tarp dantų besikaupiančias apnašas ir maisto likučius, kurie gali sukelti dantų ėduonį ar dantenų uždegimą.
Reguliarūs vizitai pas odontologą
Bėgant laikui, padidėja įvairių sveikatos problemų rizika. 40 ir daugiau metų sulaukę žmonės susiduria su žymiai didesne dantų bei dantenų ligų tikimybe nei jauni asmenys. Todėl gyvenimo brandos sulaukusiems žmonėms reguliarūs vizitai pas odontologą yra būtini. Jų metu galima įžvelgti pirminėje stadijoje esančius dantų pažeidimus ar uždegimus ir tokiu būdu išvengti grėsmingų ligų, įvairių komplikacijų. Pas odontologą ir burnos higienistą reikėtų lankytis bent du kartus per metus.
Inovatyvūs dantų atkūrimo sprendimai
Deja, tačiau vyresniame amžiuje nemažai žmonių susiduria su pačiu liūdniausiu padariniu, susijusiu su burnos ertmės sveikata – dantų netekimu. Dantų atkūrimo tikslams reikėtų rinktis ne senos kartos protezus, o šiuolaikiškus gaminius, pavyzdžiui, cirkonio implantus, kitaip vadinamus bioimplantus. Bioimplantai nepriekaištingai atkuria tiek funkcines, tiek estetines prarastų dantų savybes. Todėl vyresnio amžiaus žmogus ir toliau gali džiaugtis gražia šypsena bei pilnavertišku gyvenimu. Be to, cirkoniniai implantai yra bene vienintelė dantų atkūrimo priemonė, biologiškai suderinta su žmogaus organizmu. Šis privalumas vyresnio amžiaus žmonėms yra labai aktualus, nes, pavyzdžiui, iš metalo pagaminti implantai ilgainiui gali sukelti uždegimines reakcijas ar įvairias komplikacijas.
Išskirtinis dėmesys mitybai
Dantų būklei labai didelę įtaką daro ir mitybos įpročiai. Dantys dėvisi ne tik dėl natūralaus senėjimo proceso, bet ir dėl netinkamos mitybos. Dantims neigiamą įtaką daro cukrus, raudonas vynas ar, sakykim, kava. Todėl vyresniame amžiuje šių gaminių vartojimą reikėtų kontroliuoti ir riboti. Rekomenduojama vartoti maisto produktus, kurie yra naudingi dantims. Tai gali būti kalcio turintys pieno produktai, žuvis, riešutai, daržovės ir vaisiai. Šie produktai stiprina dantų emalį ir gerina dantenų būklę.
Ypač vyresnio amžiaus žmonėms reikėtų suprasti, kad dantų sveikata yra glaudžiai susijusi su bendra organizmo būkle. Todėl pirmenybė turėtų būti skiriama ne tik veiksmingiems, bet ir jokios žalos organizmui nekeliantiems dantų gydymo metodams. Pavyzdžiui, susidūrus su dantų atkūrimo poreikiu, reikėtų rinktis ne pigiausią, o organizmui palankią dantų atkūrimo priemonę, tokią kaip cirkonio implantus. Cirkonio implantai leidžia atkurti prarastus dantis ne tik veiksmingu, bet ir sveikatai draugišku būdu. Tokiu pavyzdžiu reikėtų sekti ir susidūrus su dantų pažeidimų gydymo poreikiu. Šiuolaikinė odontologija gali pasiūlyti procedūras, kurių metu naudojamos tik natūralios, visiškai žalos organizmui nekeliančios gydymo priemonės. Tad žmonėms, sulaukusiems 40 ar daugiau metų, tokia galimybe pasinaudoti tikrai reikėtų.