Kėdainiuose – pirmojo Lietuvoje regioninio logistikos centro statyba

Kapsulės užkasimo momentas. (Iš kairės) UAB „Doresta“ vadovas Donatas Masiokas, UAB „Žemtecha“ atstovas Renaldas Pelanis, Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Žemės ūkio ministerijos iniciatyva pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą yra kuriami regioniniai logistikos centrai. Pirmasis toks regioninis logistikos centras bus pastatytas Kėdainių rajone, Aristavoje, – praėjusią savaitę statybų vietoje buvo įkasta kapsulė, simbolizuojanti šio logistikos centro statybų pradžią. Viliamasi, kad šis praktiškai Lietuvos centre pastatytas regioninis logistikos centras taps didele pagalba krašto ūkininkams bei gyventojams, norintiems įsigyti kaimyno užaugintos kaimiškos produkcijos.

Investuos daugiau kaip milijoną

Kone 1,3 mln. eurų kainuosiantis 1,5 tūkst. kv. m ploto Kėdainių regioninis logistikos centras leis iš mūsų krašto ūkininkų centralizuotai surinkti, apdoroti ir realizuoti visokią žemės ūkio produkciją – tiek daržoves, uogas, vaisius, grūdines kultūras, tiek gyvulinės kilmės produktus.

Regioniniai logistikos centrai padės ūkininkams lengviau realizuoti savo produkciją arti jos gamybos vietos. Ūkininkai galės lengviau dalyvauti viešuosiuose pirkimuose ir laimėti konkursus bei tiekti savo gaminamą produkciją darželiams, mokykloms, ligoninėms.

Naudos turės ir gyventojai, mat, be to, kad logistikos centre bus sukurta darbo vietų, kartu ten turėtų atsirasti ir vietinė parduotuvė, į kurią užsukę žmonės galės nusipirkti kaimynystėje užaugintos produkcijos.

Taigi nebereikės sukti galvos, kaipgi čia susisiekti su vietos ūkininku tam, kad nusipirktumėt iš jo krepšelį uogų ar maišą bulvių, – viską įsigyti galėsite čia pat, Aristavoje. Maža to, ir kainos, viliamasi, bus palankesnės ir patrauklesnės vartotojams, mat regioniniai logistikos centrai yra orientuoti į trumpųjų maisto tiekimo grandinių veiklą. Tai reiškia, kad kelias nuo žemdirbio iki vartotojo bus maksimaliai trumpas, bus išvengta papildomų kaštų pervežimams, perpardavimams, o tai lems mažesnę galutinę produkto kainą.

Palengvins produkcijos tiekimą viešosioms įstaigoms

Vis dėlto pagrindinis šių regioninių logistikos centrų tikslas yra padėti ūkininkų produkcijai pasiekti viešąsias  įstaigas – mokyklas, darželius, ligonines, globos namus.

„Galime pasidžiaugti, kad ne tik į miestą, bet ir į kaimą ateina investicijos. Kėdainių kraštas gausus daržovių augintojų, svogūnų, bulvių, burokėlių, morkų – turime daugybę augintojų.

Bendraujant su ugdymo įstaigų vadovais klausiau, kodėl jie neperka produkcijos iš vietos ūkininkų. Paaiškėjo, kad tai tiesiog per sunku, nes vienas gali tiekti bulves, kitas svogūnus, dar kitas uogas. O dabar, pastačius regioninį logistikos centrą, bus galima suformuoti produkcijos krepšelį ir patogiai nusipirkti, ko reikia“, – sakė Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis ir pridūrė besitikintis, kad jau kitų metų kovą logistikos centras atvers duris.

Būtent apie tai kalbėjo ir žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, kuris teigė, kad tokių centrų kūrimas yra didžiausia pagalba tiek ūkininkams, tiek vartotojams.

„Labai svarbu, kad krašto ūkininkai taptų konkurencingi, patys galėtų tiekti savo produkciją tiesiai logistikos centrams, o ne perdirbėjams ar tarpininkams. Džiaugiamės, kad šis naujas projektas ne tik skatins inovacijas žemės ūkio sektoriuje, bet ir padės aktyviau bei efektyviau integruoti žemdirbius į žemės ūkio produktų ir maisto produktų grandinę, paskatins juos būti aktyvesniais rinkos dalyviais.

Mes kurį laiką vertinome ir galvojome, ką padaryti, kad ūkininko produkcija lengviau patektų į darželius, mokyklas, ligonines. Kaip padaryti, kad būtų galima sudaryti prekių krepšelį su tokiomis prekėmis, kokių toms įstaigoms reikia.

Be to, pakalbėjus su ūkininkais, yra aišku, kad, jei jie patys nori tiekti produkciją vietos įstaigoms, turi statytis sandėlį, o tai padaryti yra labai brangu ir sudėtinga. Tad mūsų tikslas buvo palengvinti šio klausimo sprendimą ūkininkams“, – kalbėjo K. Navickas.

Jis pridūrė, kad kitų šalių patirtis rodo didelį tokių regioninių logistikos centrų pasisekimą ir naudą vietos bendruomenei.

„Nors Vokietijoje, Prancūzijoje, Italijoje tokių centrų pagrindinis tikslas – aptarnauti viešąsias įstaigas, tačiau šalia būna mažos parduotuvėlės, kurios yra naudingos ir artimos gyventojams, vietos  bendruomenei“, – sakė ministras.

Projektą ,,Regioninio lygmens logistikos centro kūrimas“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“ kartu su partneriais įgyvendina UAB „Žemtecha“. Regioninį logistikos centrą Aristavoje stato Kėdainių įmonė „Doresta“.

Trumpoms tiekimo grandinėms didelė reikšmė teikiama ir Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane, tam skirta 10 mln. Eur.

Ypač svarbu, kad parama bus skiriama projektams, kuriuose dalyvauja ne mažiau kaip du subjektai, užsiimantys žemės ūkio, maisto produktų gamyba, perdirbimu, rinkodara, maisto produktų realizavimo (prekybos jais) veikla.

Eglės Kuktienės nuotr. Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas teigė, kad regioniniai logistikos centrai leis ūkininkams sukurti konkurencingas sąlygas tiekti savo produkciją vietos viešosioms įstaigoms ir bendruomenei.

Užs. Nr. 422

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *