Laimo liga šiemet jau susirgo 56 ukmergiškiai

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus duomenimis, šiais metais erkinis encefalitas diagnozuotas dviem mūsų rajono gyventojams, o Laimo liga – net 56-iems asmenims.

Abi šias ligas platina erkės, kurios yra išplitusios visoje Lietuvos teritorijoje, todėl kiekviename regione yra rizika užsikrėsti.

Erkės paplitusios ir Europoje, taigi ligą galima parsivežti ir iš užsienio.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento Ukmergės skyrius primena, jog erkių aktyvumas prasideda pavasarį, kai nubudus po žiemos miego joms būtina pasimaitinti ir užsitikrinti tolimesnę egzistenciją. Vasarą užkrato galimybė didėja, nes gamtoje būname ilgiau.

Svarbu žinoti, kad erkių aktyvumo sezono metu nėra „saugaus“ laiko – jos  aktyvios visą parą.

Daugiausia susirgimų erkių platinamomis ligomis Lietuvoje užfiksuojama birželio–spalio mėnesiais. Yra manančių, kad erkių saugotis turi tik tie žmonės, kurie daug laiko leidžia gamtoje, mėgsta grybauti, uogauti. Visgi epidemiologiniai tyrimai rodo, kad dažnai užsikrečiama ir savo artimoje aplinkoje – kieme, sode, sodyboje.

Specialistai pataria, kaip išvengti erkės įsisiurbimo:

  • Vykdami į gamtą tinkamai apsirenkite – dėvėkite šviesius drabužius, pasiūtus iš lygaus audinio. Apykaklė ir rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnių klešnės įkištos į batus ar kojines.
  • Drabužius ir atviras kūno vietas rekomenduojama apipurkšti repelentais – cheminėmis medžiagomis, atbaidančiomis erkes.
  • Periodiškai apžiūrėkite drabužius ir kūną – ar jais neropoja erkė. Grįžus persirenkite, apžiūrėkite kūną, ypač atkreipkite dėmesį į pažastų, kirkšnies sritis, kojas, liemenį, kaklą, galvą.
  • Poilsiui pasirinkite atvirą, saulėtą aikštelę, kurioje nušienauta žolė.

Pati efektyviausia priemonė, galinti padėti išvengti erkinio encefalito, yra skiepai. Vakcinavimo schemos yra dvi: įprastinė ir pagreitinta. Skiepijant pagal įprastinę skiepijimo schemą pirmosios dvi dozės įskiepijamos 1–3 mėn. intervalu; trečiosios ir sustiprinančiųjų dozių įskiepijimo intervalai gali būti skirtingi, priklausomai nuo vakcinos gamintojo, ir nurodomi vakcinos informaciniame lapelyje.

Vėliau svarbu nepamiršti imunitetą sustiprinti – priklausomai nuo amžiaus, pakartotinai įskiepijant vieną erkinio encefalito vakcinos dozę kas 3-ejus ar 5-erius metus. 

Skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami, tačiau nuo šių metų rugsėjo 1 d. valstybės biudžeto lėšomis turės galimybę pasiskiepyti visi 50–55 metų asmenys.

Šiuo metu, pagal Lietuvos Respublikos ministro įsakymą darbdavio lėšomis gali būti paskiepyti asmenys, kurių veikla yra susijusi su darbu gamtoje.

Primename, kad nuo Laimo ligos skiepų nėra. Nuo jos apsaugo tik bendrosios profilaktinės priemonės, o susirgus teks gydytis antibiotikais.

UŽ inf.

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *