Lėlių teatrų festivalis „Debesų avytė“ kviečia į mėgėjų ir profesionalų spektaklius

Po ilgo laiko Ukmergėje vėl atgimsta lėlių teatrų festivalis „Debesų avytė“. Programoje – geriausių šalyje mėgėjų ir profesionalių lėlių teatrų spektakliai bei edukacijos.

Festivalis „Debesų avytė“ Ukmergėje buvo organizuojamas kas dvejus metus nuo 1992-ųjų. Paskutinį kartą vyko 2007-aisiais. Šiemet birželio 5 ir 7 dienomis festivalis sugrįžta su gausia programa, pristatysiančia skirtingų šalies regionų teatrus bei Ukmergėje vykstančias lėlių teatro veiklas.

Mažųjų žiūrovų laukia keturi spektakliai, atskleidžiantys pasaulį ir padedantys geriau suprasti savo jausmus, ir šešios edukacijos. Vaidins nacionalinį apdovanojimą „Aukso paukštė“ pelnę mėgėjų teatrai iš Ukmergės, Utenos ir Rokiškio rajono bei profesionalus Klaipėdos lėlių teatras.

Šešėlių teatras

Skirtingos edukacijos festivalio programoje leis pažinti lėlių teatro specifiką ir patiems išbandyti įvairias jo formas. Festivalis startuos birželio 5 d. „Tėkmės“ mokyklos teatro edukacija ir vaidinimu.

Teatras nuo 2017-ųjų kuria vaidinimus mokyklos šventėms. Vaidina mokytojai, tėvai, kiti mokyklos bendruomenės nariai. 2020-aisiais teatras tapo Lietuvos lėlių teatrų konkurso „Molinuko teatras“ diplomantu.

Kūrybinių vaikų piešinių šešėlių teatro dirbtuvių metu matysite „Tėkmės“ mokyklos teatro kurtą šešėlių teatro vaidinimą „Šviesioji ir tamsioji Pasaulio pusės“ (režisierė – Birutė Golubeva). Vaidinime naudojami vaikų piešiniai ir dialogai iš realių vaikiškų situacijų. Taip pat patys galėsite išbandyti pasigaminti spalvotą šešėlių lėlę.

Pirštukinės lėlės

Birželio 7 d. festivalio programa prasidės Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Vaikų literatūros ir edukacijų skyriaus edukacija „Žaidžiame teatrą“.

Matysite lėlių spektaklį pagal rašytojos Piret Raud knygą „Istorija apie namelį, kuris norėjo būti namais“ ir dalyvausite kūrybinėse dirbtuvėse, kuriose gaminsite popierines pirštų lėlytes ir kursite personažų dialogus. Edukacija skirta ikimokyklinio ir pradinio mokyklinio amžiaus vaikams.

Spektaklis ir pramoga

Festivalio šeimininkas – „Katino Murklio“ teatras – pakvies į spektaklį „Ypatingas berniukas Nukas“ (režisierė – Skaistė Vasiliauskaitė-Dančenkovienė) ir vabzdžių gaminimo edukaciją.

„Katino murklio“ teatras, įkurtas režisierės Natalijos Kovarskienės, veiklą pradėjo 1988-aisiais Ukmergės kultūros centre. Jame išaugo ne viena ukmergiškių karta. Sukurta dešimtys lėlių spektaklių su vaikais ir jaunimu. Nuo 2007-ųjų suburta suaugusiųjų grupė, kurianti spektaklius vaikams. 2008-aisiais teatras apdovanotas Nacionalinio kultūros centro įsteigta mėgėjų teatrų nominacija „Aukso paukštė“. Nuo 2016-ųjų veikia kaip savarankiškas teatras.

Spektaklis „Ypatingas berniukas Nukas“ sukurtas pagal A. Baranauskaitės ir L. Itagaki paveikslėlių knygą. Nukas yra ypatingas berniukas, nes vieną dieną nieko negirdi, o kitą dieną nieko nemato. Negana to, jam nutinka keistų dalykų.

Spektaklį lydės edukacija – vaikai pasigamins po vabzdį ir žais garsų žaidimus, padedančius lavinti tartį bei klausą.

Senolių išmintis

Rokiškio kultūros centro Priemiesčio padalinio Bajoruose lėlių teatras „ČIZ“ lauks žiūrovų po skambančiu ąžuolu, kur parodys spektaklį „Pasakėčios kaip akėčios“ (režisierė – Nijolė Čirūnienė).

Teatras apdovanotas Nacionalinio kultūros centro įsteigta mėgėjų teatrų nominacija „Aukso paukštė“.

Spektaklis „Pasakėčios kaip akėčios“ sukurtas pagal lietuvių liaudies pasakėčias. Jo tikslas – parodyti vaikams senuosius buities rakandus, kurie aktorėms bežaidžiant virsta lėlėmis. Skraido grėbliai-gandrai, aliumininiai bidonėliai virsta avinu ir vilku, ir t. t.

Po spektaklio vaikai kviečiami dalyvauti lėlių rišimo edukacijoje. Teatras „ČIZ“ pamokys, kaip susirišti lėlę iš siūlų, o Ukmergės kultūros centro Deltuvos filialo darbuotojos kvies į lėlių iš medžiagos skiaučių rišimo edukaciją.

Atvyksta profesionalai

Festivalyje dalyvaus Klaipėdos lėlių teatras, į Ukmergę atvežantis spektaklį ir edukaciją.

Tai – atviras modernus lėlių teatras, kuriame kuria profesionalai. 1991-aisiais savo veiklą lėlininkai pradėjo Klaipėdos universitete, po metų pasivadino Klaipėdos universiteto lėlių teatru „KU-KŪ“, o 2000-aisiais įkurtas profesionalus repertuarinis lėlių teatras, rengiantis edukacijas vaikams, kūrybines dirbtuves profesionaliems lėlininkams. Teatrologai Klaipėdos lėlių teatrą vertina kaip vieną stipriausių, ambicingiausių lėlių teatrų mūsų šalyje.

Teatras kviečia ukmergiškius į edukaciją „Lėlių teatro magija“. Tai – kūrybinis projektas apie lėlių teatrą, kurio bendraautoriais tampa jo dalyviai. Iš pačių paprasčiausių priemonių susikursite lėlę ir suteiksite jai gyvybę, sužinosite svarbiausius lėlių teatro istorijos momentus, atrasite lėlių teatro kūrybinius principus ir pajusite teatro magijos galią.

Gyvenimo prasmės paieškos

Klaipėdos lėlių teatro sukurtas spektaklis „Kad tave žąsis“ (režisierė – Gintarė Radvilavičiūtė) bus rodomas du kartus.

Pagrindinė spektaklio herojė Žąsis gyvena liūdesy. Ji nebemato gyvenimo prasmės, jaučiasi nelaiminga. Kai į vištidę įsisuka Lapinas ir renkasi vištą vakarienei, ji pasiūlo save. Lapinas atsisako, tačiau spiriamas pasiūlo supažindinti Žąsį su savo geru bičiuliu Vilku. Taip prasideda jų kelionė gyvenimo prasmės link.

Spektaklio kūrėjai pastebi, kad XXI amžiuje depresija tapo jaunų žmonių liga, tad svarbu kalbėti apie ją, išmokti atpažinti jausmus, analizuoti liūdesio, džiaugsmo, laimės priežastis. Tėvai ne visada išdrįsta, žino ir moka, kaip kalbėti su vaikais sunkiomis temomis, tad spektaklis „Kad tave žąsis!“  pagal Martos Gusniowskos pjesę kviečia panagrinėti, kodėl mes kartais liūdime, ir kaip tapti laimingais. Spektaklyje sudėtinga gyvenimo prasmės tema pateikta paprastai ir su humoru.

Meilės svajos

Festivalį užbaigsime Utenos kultūros centro lėlių teatro „Zuikis Puikis“ spektakliu „Drugys“ (režisierė – Janina Baldauskienė).

„Zuikis Puikis“ šiemet mini kūrybinės veiklos 50-metį. Nuo 1974-ųjų rašoma istorija, turtinga spektakliais, edukacinėmis programomis, organizuojamomis respublikinėmis ir tarptautinėmis lėlių ir dramos teatrų šventėmis. Kolektyvo spektakliai buvo rodomi per Lietuvos nacionalinę televiziją. Teatras 1999-aisiais buvo pripažintas geriausiu mėgėjų lėlių teatru Lietuvoje ir apdovanotas „Aukso paukšte“. O nuo 2006-ųjų yra tarptautinės lėlininkų organizacijos narys.

Spektaklis „Drugys“ sukurtas H. K. Anderseno pasakos motyvais. Tai – meilės istorija be atsako, kurią seka savimi pasitikintis, lengvabūdis Drugelis. Skraidydamas nuo vieno ant kito gėlės žiedo jis sugalvojo nebebūti vienas, o vesti pačią gražiausią gėlę. Išsirinkti nuotaką iš gausybės gėlių – nelengva užduotis.

Festivalį „Debesų avytė“ organizuoja „Katino Murklio“ teatras su partneriu Ukmergės kultūros centru. Visi renginiai vyks centro erdvėse, bus galima apžiūrėti ir lėlių parodą.

Festivalį finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Ukmergės rajono savivaldybė, tad visi renginiai – nemokami.

Rytiniuose spektakliuose ir edukacijose dalyvauja mažieji žiūrovai iš rajono ugdymo įstaigų. Registracija į šiuos renginius vyksta tel. +370 642 15994, el. p. edukacijos@ukmergeskc.lt.

Organizatorių informacija

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *