Vyriausioji rinkimų komisija praėjusią savaitę priėmė sprendimą dėl Ukmergės rajono savivaldybės tarybos narių Valdo Mikalajūno ir Romo Pivoro įgaliojimų nutrūkimo nesuėjus terminui. Priežastis – nesuderinamos pareigos Ukmergės gydymo įstaigų stebėtojų tarybose. Abu politikai tikina, kad toks sprendimas jiems – kaip perkūnas iš giedro dangaus. Jį ketina skųsti.
VRK sprendimas priimtas vadovaujantis Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pakeitimais bei komisijos narių pažyma „Dėl Kalvarijos, Kazlų Rūdos ir Ukmergės rajono savivaldybių tarybų narių galimo pareigų nesuderinamumo su savivaldybės tarybos nario pareigomis“.
Sprendimu VRK pripažino Ukmergės rajono savivaldybės tarybos narių – Romo Pivoro (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga) ir Valdo Mikalajūno (Visuomeninis rinkimų komitetas „Tavo Ukmergė“) – įgaliojimus nutrūkusiais nesuėjus terminui.
Įstatymas keitėsi
VRK sprendimo išvadoje teigiama, kad V. Mikalajūnas ir R. Pivoras, eidami VšĮ Ukmergės ligoninės ir Ukmergės PSPC stebėtojų tarybų narių pareigas ir jų neatsisakydami, pažeidė Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 91 str. 1 dalį.
Joje nurodoma, kad savivaldybės tarybos nario pareigos yra nesuderinamos su tos viešosios įstaigos, kurios savininkė ar viena iš dalininkų yra savivaldybė, vienasmenio vadovo, kolegialaus valdymo ir kito organo nario pareigomis, su tos savivaldybės įmonės vienasmenio vadovo, kolegialaus valdymo ir kito organo nario pareigomis.
Šio įstatymo 91 str. 1 dalis buvo pakeista šių metų sausio 14 d. ir dabartinės nuostatos įsigaliojo nuo vasario.
Informavo savivaldybes
Pažymoje teigiama, kad dėl įstatymo įgyvendinimo VRK kovo 27 d. raštu kreipėsi į visas savivaldybes, prašydama iki balandžio 30 d. informuoti apie pasikeitusių nuostatų įgyvendinimą.
Atkreipė dėmesį į tai, kad savivaldybių tarybų nariai, esantys savivaldybių valdomų įmonių organų nariais ar vadovais, turi nedelsdami apsispręsti ir atsisakyti minėtų nesuderinamų pareigų arba pateikti VRK prašymus nutraukti tarybos nario įgaliojimus.
Tikrinant 60 savivaldybių pateiktą informaciją ir buvo nustatyta, kad iki šiol trijų savivaldybių, tarp jų ir Ukmergės, tarybų nariai eina tokias pareigas ir jų neatsisakė.
Patikrinti sprendimai
Balandžio pabaigoje Ukmergės rajono savivaldybės mero atsakyme buvo rašoma, kad savivaldybės tarybos nariai V. Mikalajūnas ir R. Pivoras eina pareigas Ukmergės rajono sveikatos priežiūros ir gydymo įstaigų stebėtojų tarybose ir kad į šias pareigas jie paskirti iki Įstatymo pakeitimų įsigaliojimo.
VRK išsiaiškino, kad VšĮ Ukmergės ligoninės stebėtojų taryba, į kurią buvo deleguotas V. Mikalajūnas, ir Ukmergės PSPC stebėtojų taryba, į kurią deleguotas R. Pivoras, sudarytos 2019 m. birželio 27 d. Ukmergės rajono savivaldybės tarybos sprendimais, kurie iki šiol nepakeisti ir yra galiojantys.
Teisės normos konkuruoja
Pažymoje nurodoma, kad minėti įsigalioję įstatymo pakeitimai konkuruoja su Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 33 straipsnio 3 dalyje įtvirtintu teisiniu reguliavimu, pagal kurį įstaigos, kurios steigėja ar viena iš steigėjų yra savivaldybė, stebėtojų taryba sudaroma įtraukiant į ją vieną savivaldybės, kurios teritorijoje yra įstaiga, tarybos narį, paskirtą tarybos sprendimu.
Vis dėlto, kaip rašoma pažymoje, „konkuruojančių teisės normų taikymo klausimas turėtų būti sprendžiamas vadovaujantis vėlesnės teisės normos pirmenybės prieš ankstesniąją teisės normą (chronologine) taisykle“.
Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymu įtvirtintas teisinis reguliavimas įsigaliojo 1998 m. gruodžio 11 d., o savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisos – šių metų vasario 1 d., tad VRK sprendimu, turi būti vadovaujamasi pastaruoju dokumentu.
Sprendimas dar neįsigaliojo
Yra sakoma, kad įstatymas atgaline data netaikomas, tačiau VRK pažymoje išaiškinama, kad naujai įsigaliojusiose pataisose nėra specialių terminų ar taisyklių, leidžiančių jų netaikyti tiems politikams, kurie į nesuderinamas pareigas buvo paskirti iki aptariamų pakeitimų įsigaliojimo.
Vadovaujantis išvadomis, V. Mikalajūno ir R. Pivoro įgaliojimai pripažinti nutrūkusiais prieš terminą.
Šis sprendimas per 15 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Ketina skųsti
Pasiteiravus, ar mandatų netekę tarybos nariai ruošiasi skųsti sprendimą, R. Pivoras dar tą pačią dieną atsakė, kad tokią galimybę svarsto, tačiau sprendimo dar nepriėmė. Jis ketino apgalvoti bei pasitarti su kolega.
Jau kitą rytą V. Mikalajūnas pranešė, kad tokį VRK sprendimą tikrai skųs. Politikas sakė, kad nors tarybos nariai ir gavo bendrą informaciją, tačiau įstatymo pakeitimai nebuvo nuosekliai išaiškinti. O kadangi įstatymų normos viena kitai prieštaravo, nežinoję, kaip turį elgtis.
Be to, politikas akcentavo, kad šioje situacijoje tarybos nariai yra įkaitai, nes į sveikatos priežiūros įstaigas jie buvo deleguoti rajono savivaldybės tarybos sprendimu, tad ir atšaukti iš pareigų teisę turi tik taryba, priimdama naują sprendimą. Kodėl to nepadarė, politikui nesuprantama.
Apie tai, kad klausimas bus svarstomas VRK posėdyje, ir kad buvo atliekamas tyrimas, tarybos nariai nebuvo informuoti visai. Tyrimas įvykdytas už akių, o posėdis surengtas neįspėjus ir nesuteikus galimybės nei dalyvauti, nei pasiteisinti.
„Aš tikrai nesiekiau pažeisti įstatymo. Jeigu VRK būtų aiškiai nurodžiusi, kad turiu atsistatydinti iš nesuderinamų pareigų, taip ir būčiau padaręs. Tačiau, vietoje išaiškinimo, jie vykdė slaptą tyrimą“, – sakė V. Mikalajūnas.
Trūko išaiškinimo
Ukmergės rajono meras Rolandas Janickas atkreipė dėmesį, kad šioje situacijoje savivaldybių asociacija kreipėsi į VRK išaiškinimo dėl įstatymų nesuderinamumo. Atsakymas buvo gautas karantino metu, įsismarkavus COVID-19 pandemijai, kada, siekiant suvaldyti ekstremalią situaciją, pirmiausia buvo sprendžiami neatidėliotino svarbumo klausimai, susiję su žmonių saugumu bei sveikata.
Pasak mero, kitiems klausimams spręsti terminas valstybės lygiu pratęstas dviem mėnesiams po karantino pabaigos paskelbimo. Meras sakė nesuprantąs, kodėl VRK taip forsavo, o apie rengiamą posėdį neinformavo, kol pati savivaldybė nepateikė užklausos. Informacija apie posėdį ir jau parengtą sprendimo projektą esą buvo gauta tik iš vakaro.
Apie posėdį sužinoję likus vos parai laiko iki jo, abu tarybos nariai suskubo pateikti prašymus atšaukti juos iš nesuderinamų pareigų. Jie taip pat susisiekė su komisija ir prašė klausimo svarstymą atidėti, suteikiant galimybę pasiaiškinti, tačiau tai nebuvo padaryta.
„Apmaudu, kad gyvenant teisinėje valstybėje, sprendimas buvo priimtas buldozerio principu. Pirmiausia turėtų būti tvarkoma įstatyminė bazė, kad teisės aktai neprieštarautų vieni kitiems, o tada reikalaujama atsakomybės. O tai, kad apie posėdį nebuvo informuojama, yra proceso pažeidimas“, – sakė meras.
Gali pakeisti kiti
Savivaldybių tarybose atsiradus laisvoms vietoms, savivaldybių tarybų nariais tampa kandidatų sąrašų, pagal kuriuos buvo išrinkti nebesantys tarybų nariai, pirmieji tarybų narių mandatų negavę kandidatai.
VRK jau paskelbė, kad jos sprendimu naujais savivaldybės tarybos nariais pripažinti Liucija Dzigienė (Visuomeninis rinkimų komitetas „Tavo Ukmergė“) ir Gintaras Plevokas (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga).