Naujieji teismo rūmai Ukmergėje išsiskiria modernumu

Naujieji teismo rūmai Ukmergėje išsiskiria modernumu / Autorės nuotr. Teismo rūmų atidaryme.

Per dešimtmetį Lietuvoje buvo pastatytas vienintelis naujas Teismo rūmų pastatas. Jis iškilo Ukmergėje.

Teisėjai čia įsikūrė praėjusių metų pabaigoje, o oficialus moderniomis technologijomis išsiskiriančių erdvių atidarymas įvyko vasario 3-iąją.

Naujieji teismo rūmai pastatyti Deltuvos gatvėje. Daugiau nei prieš dešimt metų buvo svarstyta renovuoti Kęstučio aikštėje esantį senąjį teismo pastatą. Tačiau aptikus gyvsidabrio ir nustačius, kad patalpos neatitinka reikalavimų, priimtas sprendimas statyti naują pastatą.

Projektuoti jis pradėtas dar 2013 metais, o statybų pabaigtuvės vėlavo penkmetį. Statyboms įstrigus dėl rangovo keitimo, ši data kelis kartus atidėta. Galiausiai naujieji rūmai duris atvėrė paskutinę praėjusių metų savaitę.

Per dešimtmetį pasikeitė visuomenė, teismų struktūra bei poreikiai. Projektuojant pastatą dar veikė tuometinis apylinkės teismas, kurio po 2018 metais įvykusios teismų reformos nebeliko.

Šiuo metu veikia Vilniaus regiono apylinkės teismas, sudarytas iš šešių rūmų: Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių, Trakų, Ukmergės ir Vilniaus rajono. Reforma lėmė darbuotojų skaičiaus sumažėjimą.

Didelę įtaką teismų veiklai padarė ir pandemija – intensyviau pradėta dirbti nuotoliniu būdu. Nors ekstremali situacija atšaukta, galimybė rengti teismo posėdžius nuotoliniu būdu išliko ir ja gana dažnai naudojamasi. Vilniaus regiono apylinkės teismo kanclerės Vilmos Grigaravičienės duomenimis, dabar gyvai į teismą ateina mažiau žmonių. 

Dabartinis Ukmergės teismo rūmų pastatas projektuotas didesniam darbuotojų ir lankytojų skaičiui. Pavyzdžiui, planuota, kad atėjusius pasitiks budintis, kuris nukreips, kur eiti. Dabar to nebereikia.

Naujas Ukmergės teismo rūmų pastatas turi tris sales. Vienoje iš jų įrengtas vadinamasis „narvas“, tiesa, modernus ir nepanašus į narvą, nes yra stiklinis.

Pastato pirmame aukšte taip pat yra advokatų, prokurorų ir susipažinimo su bylomis kabinetai. Susipažinimo su bylomis kabinetas yra trivietis. Jo durys užsirakina automatiškai ir atrakinamos tik sugrąžinus bylą.

Į kitą pirmo aukšto dalį patenkama tik su specialia elektronine kortele. Čia įrengtos trys vienutės, kuriose gali būti laikomi konvojuojami asmenys. Dvi jų yra apsaugotos grotomis, trečioji – su geležinėmis durimis.

Antrajame pastato aukšte yra teisėjų, jų padėjėjų, teismo sekretorių kabinetai bei vaiko kambarys. Jame sukurta jauki ir saugi aplinka psichologui bendrauti su vaiku taip, kad šis net nepajustų dalyvaujantis teismo procese. Dėl už veidrodinių spintos durelių įrengtos kameros teismo posėdžio metu galima stebėti pokalbį su vaiku ir užduoti jam klausimus per psichologą. Tokio kabineto Ukmergės teismo rūmai iki šiol dar neturėjo.

Renginio svečiai pasidžiaugė, kad Ukmergės teismo rūmų pastatas modernus ne tik savo jaukiai sutvarkytomis erdvėmis, bet ir technologine įranga. Šiuo metu ji išties moderniausia Lietuvoje. Teisėsaugos atstovai dalijosi patirtimi, kad per dešimt ar penkiolika pastarųjų jų darbo metų Lietuvoje nemažai teismo rūmų pastatų buvo rekonstruota ar renovuota, bet vienintelėje Ukmergėje pastatytas naujas pastatas.

V.Grigaravičienė informavo, kad Vilniaus regiono apylinkės Ukmergės rūmuose yra 27 etatai, šiuo metu dirba 22 darbuotojai.

Iš šešių teisėjų šiuo metu dirba trys. Vienos teisėjos teisėtai nėra darbe, o dar dviejų paskyrimo laukiama.

2022 m. gruodžio 19 d. Pretendentų į teisėjus atrankos komisija priėmė išvadą dėl pretendentų į Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų teisėjų pareigas. Komisija iš šešių pretendentų tinkamiausiais pripažino tris. Kurie iš atrankose dalyvavusių ir geriausiai įvertintų kandidatų bus paskirti į konkrečias pareigas, sprendžia šalies prezidentas. Teisėju jis gali paskirti bet kurį iš Pretendentų į teisėjus atrankos komisijos atrinktų pretendentų, taip pat galimas ir toks variantas, kai nepaskiriamas nė vienas atrinktas pretendentas.

Ukmergėje daugiausia išnagrinėjama civilinių bylų, o baudžiamųjų bei administracinių mažiau.

Praėjusiais metais Ukmergės rūmuose buvo išnagrinėtos 2 139 civilinės bylos. Iš jų – 1 119 bylų dėl teismo įsakymo išdavimo, 623 bylos nagrinėtos ginčo teisena, 212 – ypatingąja teisena, 93 – dėl teismo leidimo išdavimo, 46 – supaprastinto proceso tvarka, 35 – vykdymo procese, 4 – dėl proceso atnaujinimo.

Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmuose nagrinėjamos baudžiamosios bylos, išskyrus tas, kuriose asmenys kaltinami padarę sunkius ir labai sunkius nusikaltimus. Tai reglamentuoja Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 224  ir  225 str.  Per metus buvo išnagrinėtos 453 baudžiamosios bylos. Iš jų – 153 bylos, priimant baudžiamąjį įsakymą, 71 – priimant nuosprendį, 2 – priimant nutartį, 13 – dėl piniginės sankcijos pripažinimo, paskirtos bausmės vykdymo, procesinių dokumentų įteikimo, 204 teikimai, 7 bylos dėl Europos arešto išdavimo, 3 – dėl priverčiamųjų medicininių priemonių taikymo.

Taip pat išnagrinėtos 389 administracinių teisės pažeidimų ar administracinių nusižengimų bylos, iš jų – 339 bylos, vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymu „Dėl užsieniečių teisinės padėties“.

Dalintis

Nuotraukų galerija:

Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *